DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Austria, Czechy, Słowacja: ograniczenia i Msze bez wiernych z powodu wirusa

Austria, Czechy, Słowacja: ograniczenia i Msze bez wiernych z powodu wirusa
Zdjęcie ilustracyjne źródło: pixabay.com

Wprowadzone przez rządy Austrii, Czech i Słowacji specjalne środki przeciwko koronawirusowi wpłynęły m.in. na znaczne ograniczenie życia kościelnego w tych krajach.

 

W Austrii w nabożeństwach, odprawianych w zamkniętych pomieszczeniach, może uczestniczyć najwyżej sto osób, a na otwartych przestrzeniach maksymalnie 500 osób – powiedział przewodniczący episkopatu tego kraju kard. Christoph Schönborn. W Czechach rząd wprowadził całkowity zakaz wszelkich zgromadzeń z udziałem powyżej stu osób. Dotyczy to także nabożeństw i pielgrzymek – ogłosiła Czeska Konferencja Biskupia. Natomiast episkopat Słowacji wydał obowiązujący do 23 marca całkowity zakaz odprawiania Mszy świętych z udziałem wiernych.

 

W rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress 10 marca w Wiedniu kard. Schönborn zaznaczył, że Kościół katolicki w tym kraju stosuje się do zaleceń rządowych w walce z koronawirusem (COVID-19) i przestrzega ich m.in. we wszystkich przejawach swej działalności i nabożeństw. Na przykład, zgodnie z rozporządzeniem władz, nabożeństwa w pomieszczeniach zamkniętych będą mogły być odprawiane z udziałem co najwyżej stu wiernych, podczas gdy Msze polowe i nabożeństwa pod gołym niebem mogą gromadzić nie więcej niż 500 osób. „Wszystkie inne wydarzenia religijne przekraczające te liczby zostają odwołane” – oświadczył arcybiskup wiedeński. Dodał, że za przestrzeganie tych poleceń na swoich terenach odpowiadają miejscowi proboszczowie.

 

Jednocześnie zaznaczył, że w ramach tych ogólnych przepisów, w miarę możliwości życie kościelne winno toczyć się nadal, dlatego kościoły pozostaną nadal otwarte. Zaapelował ponadto, aby „modlić się w domach, do kościołów wchodzić na osobistą modlitwę także poza godzinami Mszy św. oraz korzystać z udziału we Mszach w dni robocze”. Szczegóły będą podawane przez poszczególne diecezje.

 

Kard. Schönborn wezwał wiernych do modlitwy, zwłaszcza „za zakażonych oraz za wszystkich, którzy odpowiadają za zdrowie i dobre samopoczucie ludzi”. Wyjaśnił, że wprowadzenie tak ograniczających środków ma przede wszystkim na celu ochronę ludzi starszych i schorowanych jako grup najbardziej narażonych na zarażenie się wirusem. Podziękował przy tym wszystkim, którzy „z wyczuciem i zaangażowaniem przyczyniają się do dobrego współżycia między ludźmi w tej trudnej sytuacji”.

 

Katoliccy biskupi Czech zaapelowali o odprawianie dodatkowych Mszy św. w niedziele tak, żeby liczba ich uczestników nie przekraczała stu. Przypomnieli też wiernym, że swój obowiązek udziału w niedzielnej liturgii mogą oni spełnić, korzystając z transmisji radiowych, telewizyjnych lub w Internecie.

 

W podobnym duchu wypowiedział się katolicki episkopat Słowacji. Biskupi poprosili księży i wiernych o przestrzeganie zakazu, który – jak przyznali – sami akceptują „z ciężkim sercem”. Jednocześnie zapowiedzieli, że kościoły w kraju pozostaną otwarte dla prywatnych modlitw wiernych.

 

Źródło: KAI

MA


DATA: 2020-03-12 09:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeżeli kościół ma świadomość o że podczas mszy może dojść do zrażenia się wirusem który może spowodować śmierć i jeżeli do takiej śmierci dojdzie czy kościół złamał przykazanie nie zabijaj?
3 miesiące temu / Marek
 
Czyli tak wyglada ten przepowiadany zamach na Eucharystie. Nie bomba czy szantaż, ludzie sami odejdą bo wybiorą zdrowie ponad Boga. Bardzo sprytne.
3 miesiące temu / Rafal
 
Czym dłużej poznaję Czechów a poznaję ich od ponad 20 lat, tym mniej ich rozumiem, a zarazem mam wobec nich więcej szacunku i daleki jestem od łatwych ocen. Tutaj znów mi zaimponowali, osiągnęli bowiem mądry kompromis iście, realizacja polecenia: "bądźcie roztropni jak węże", inaczej niż np. na Słowacji. Nie za wiele jest parafii w Czechach, a nawet na Morawach, gdzie na msze święte przychodzi naraz ponad 100 wiernych, więc nie jest to rewolucja. Jednocześnie wykorzystano tę okazję, by zachęcić kapłanów i wiernych, aby odprawiano więcej mszy i tym samym ożywiono życie parafii w tym trudnym okresie. I rząd będzie zadowolony, bo formalnie postawił na swoim, i Kościół, bo w istocie z niczego nie zrezygnował, a wręcz przeciwnie, dopinguje kapłanów i wiernych, i ustawia wszystko we właściwych proporcjach. Bogu, bo boskie, a cesarzowi, co cesarskie. W Polsce długo jeszcze nie będą możliwe takie mądre kompromisy, bez wzajemnego obrzucania się błotem, dąsów i obrażania.
3 miesiące temu / sorcier
 
Od poniedzialku nie bedzie w Austrii mszy sw. z udzialem wiernych. Wszystkie nabozenstwa religijne, takze w meczetach odeolane...
3 miesiące temu / Pola
 
Tutejsze komentarze są porażające. Zero rzetelnej wiedzy pozwalającej próbować odsiać "ziarno" od "plew" w morzu celowej i niecelowej dezinformacji, manipulacji, półprawd i propagandy. Zero choćby próby weryfikacji czegokolwiek, o falsyfikacji nie wspominając. A co najgorsze: wręcz programowa nichęć, by choć tego spróbować - fakt, że czasem trzeba poświęcić kilka dni, by ustalić drobny z pozoru fakt, ale warto. Za to mamy brednie powtarzane bezmyślnie przez naiwnych, ewidentne fake newsy obok półprawd i wyrwanych z kontekstu pojedynczych faktów. I czy można się potem dziwić, że wokół głównie panika, histeria oraz wzajemne wyzywanie się od najgorszych? Ludzie, opamiętajcie się! Pamiętajcie, kto jest ojcem kłamstwa i manipulacji! Filmik z Youtuba nie może być samoistnym źródłem informacji - zawsze winno się go weryfikować; o ile to możliwe, stosując również metodę: audiatur et altera pars. A to, że wielu faktów nie sposób ustalić? Tym bardziej należy być powściągliwym
3 miesiące temu / sorcier
 
Hmm, przecież Czesi nawet bez epidemii i tak by do kościoła nie poszli...
3 miesiące temu / Matias
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.