Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   13   LISTOPADA   2019 r.

Świętych Braci Męczenników - Benedykta, Jana, Izaaka
 
 
 
 

Arystokrata w chrześcijańskim społeczeństwie


Na czym polega rola arystokracji w społeczeństwie chrześcijańskim? - mówi Graf Peter zu Stolberg-Stolberg.


DATA: 2013-10-30 14:47:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Do widzącego. Zapytujesz kiedy Pan Jezus zniósł hierarchie i gdzie to jest zapisane? Rzekł Jezus do uczniów "pierwszy z was niech będze sługą braci swoich" (Mk 10,43 i paralelne) między chrześcijanami nie ma podziału na panów i niewolników (List do Galacjan 3,28)
ponad 5 lat temu / JAQ
 
Hierarchia w każdym państwie, w każdem ustroju - jest konieczna. W administracji, wojsku, ba, nawet w kuchni. Ale oparta jest (w każdym razie - powinna być) na kompetencjach osób zajmujących wyższe stanowiska. Ale to nie ma nic wspólnego z przywilejami osób, które wywodzą swoje przywileje z "lepszego urodzenia" i dzielenia ludzi na "arystokrację" i "plebs". Jest to relikt stosunków feudalnych, które nijak nie pasują do dzisiejszych czasów. Utrzymują się jeszcze w krajach, które zredukowały monarchie do celów reprezentacyjnych i faktycznie czerpią korzyści z tej funkcji, przede wszystkim na polu biznesu marketingowo-turystycznego. Ze względu na ciągłość tych monarchii, dochodzi też element sentymentalny. Ale nikomu rozsądnemu, w żadnej części świata, już nie da się wmówić, że ma czuć się lepszym (lub gorszym !) od drugiego człowieka, bo tamten jest dzieckiem pana hrabiego, a ten np. zwykłego nauczyciela i tylko z tej racji ten drugi jest winien pierwszemu szacunek.
ponad 6 lat temu / janusz
 
Dla przypomnienia, aby był obraz całości: Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia ozdobnego, drugiego zaś na użytek niezaszczytny? Rz 9:21 Przecież w wielkim domu znajdują się naczynia nie tylko złote i srebrne, lecz i drewniane, i gliniane: jedno do użytku zaszczytnego, a drugie do niezaszczytnego. 2Tym 2:20
ponad 6 lat temu / Gawrylo
 
@widzący - jakoś z całości ewangelii tak mi wychodzi.
ponad 6 lat temu / janusz
 
Janusz nie piernicz głupot. Takie pytanie: od kiedy Pan Jezus zniósł hierarchie i gdzie to jest zapisane?
ponad 6 lat temu / widzący
 
A na ziemiach polskich, aż do XIX wieku panowały "dobre wartości" - czego najlepszym przykładem był los pańszczyźnianych chłopów. Arystokraci austriaccy, niemieccy i rosyjscy jakoś nie przejmowali się prawem innych narodów do życia w wolności i współuczestniczyli (jak najbardziej aktywnie !) w grabieży cudzych (polskich !) ziem i zniewoleniu całych narodów. Teraz demokracja jest "be", bo ci dawni pańszczyźniani chłopi, a właściwie ich potomkowie, zdobywają wykształcenie na tych samych uczelniach, co dzieci arystokratów i przeważnie są bardziej pracowici, co przekłada się na ich sukcesy zawodowe i kariery polityczne, a samo "dobre urodzenie" nie daje już prawa do życia na cudzy koszt. Przywileje arystokratyczne, polegające na wywyższaniu się nad innych ludzi bez osobistej zasługi, są sprzeczne z jakąkolwiek moralnością, a już napewno są sprzeczne z naukami Jezusa Chrustusa, dla którego wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi.
ponad 6 lat temu / janusz
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 117 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.