DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Arcybiskup Vigano surowo o „dialogu międzyreligijnym”

Arcybiskup Vigano surowo o „dialogu międzyreligijnym”
Fot. REUTERS / Gregory A. Shemitz / Forum

Budynek Domu Rodziny Abrahamowej przypomina przedsięwzięcie wieży Babel, zaprojektowane przez wrogów Boga, Kościoła oraz jedynej prawdziwej religii zdolnej do wybawienia człowieka wraz z całym stworzeniem od zniszczenia – zarówno doczesnego, jak i wiecznego, ostatecznego – ostrzega arcybiskup Carlo Maria Vigano w swym najnowszym wystąpieniu na temat tak zwanego dialogu międzyreligijnego. Poniżej publikujemy jego treść, w ślad za blogiem Duc In Altum pisarza i publicysty Aldo Marii Valliego oraz anglojęzycznym przekładem portalu Life Site News.

 

„Do Czcigodnych Braci Patriarchów, Prymasów, Arcybiskupów, Biskupów i innych Arcypasterzy, żyjących w łączności ze Stolicą Apostolską, przesyłamy pozdrowienia oraz apostolskie błogosławieństwo. Dusz ludzkich może nigdy jeszcze nie przenikało tak silne pragnienie wzmocnienia i spożytkowania ku dobru wspólnemu społeczeństwa ludzkiego tych węzłów braterstwa, które nas z powodu jednego i tego samego pochodzenia i tej samej natury jak najściślej łączą [...] łatwo rozumiemy, dlaczego wielu pragnie, by różne narody (połączyły się) najściślejszym braterstwem”.

 

W ten sposób Ojciec Święty Pius XI wyraził się na początku encykliki Mortalium animos podpisanej w dzień Epifanii, gdy Kościół wspomina trzech mędrców ze wschodu, prowadzących niekończącą się procesję. Procesję podążającą za gwiazdą, która ukazała się na firmamencie, gdy na ziemi Syn Boga pojawił się w ciele – jedyny Zbawiciel – centrum kosmosu i historii. 91 lat później, w piątek 15 listopada 2019 roku, jak podaje Vatican News, papież Franciszek przyjął na audiencji wielkiego imama Ahmeda Al-Tayeba, któremu towarzyszyły różne osobistości i przedstawiciele Uniwersytetu Al-Azhar oraz Najwyższego Komitetu.

 

Wszystkich zainspirowało pragnienie nadania konkretnej formy treści „Dokumentu o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”, przypieczętowanej w sierpniu ubiegłego roku historycznej deklaracji z Emiratów, podpisanej przez papieża i imama podczas Roku Braterstwa.

W odniesieniu do wspomnianego wcześniej dokumentu, jego ekscelencja Mohamed Khalifa Al Mubarak, jako reprezentant Zjednoczonych Emiratów Arabskich już wcześniej oznajmił (Vatican News, 21 września 2019), że „Emiraty są oddane sprawie jedności w świecie, w którym istnieje tak wiele spraw wywołujących podział. Pragną przynieść światło pogrążonemu w ciemnościach światu, wydobywając na jaw ten dokument, najistotniejszy spośród podpisanych w naszych czasach” – co brzmi, jakby chcieli powiedzieć, że „Światło ze wschodu”, które nadeszło na nas z wysokości niczym Słońce (Łk 1, 78), zostało teraz przyćmione przez nową „latarnię morską”.

 

Podczas spotkania w Watykanie rozmawiano serdecznie, padały słowa i gesty świadczące o ugruntowanej już przyjaźni. Pamiętajmy bowiem, że to już szóste spotkanie papieża i wielkiego imama. Stanowiło ono również możliwość przedstawienia papieżowi wyjątkowego projektu, którego koncepcję przedstawiono za pomocą planów i rekonstrukcji 3D.

 

Twórcą projektu architektonicznego, który zrealizowany zostanie w bogatym i ekstrawaganckim Abu Dhabi, jest sir David Adjaye Obe. To Dom Rodziny Abrahamowej, swego rodzaju Nowy Namiot Powszechnego Braterstwa, przywołujący na myśl Namiot Spotkania, w którym patriarchowie Starego Testamentu przywitali trzech tajemniczych aniołów (Rdz 18), stanowiących prefigurację Trynitarnego Boga, objawionego w pełni potomstwu Abrahama przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

 

Dom Rodziny Abrahamowej to zatem nazwa struktury, która będzie mieścić synagogę, meczet i kościół, naturalnie poświęcony Biedaczynie (świętemu Franciszkowi z Asyżu). Projekt sir Davida przywołuje trzy różne miejsca kultu, zjednoczone unikatowymi fundamentami i umieszczone wewnątrz ogrodu, co przywołuje na myśl Nowy Eden, gnostyckie i masońskie powtórzenie raju Pierwszego Stworzenia.

 

Papieżowi Bergoglio wyjaśniono, że ta „struktura [...] posłuży jako miejsce indywidualnej modlitwy, lecz również dialogu i wymiany międzyreligijnej”. W rzeczywistości zaplanowane jest także postawienie czwartego budynku, gdzie znajdzie się sztab główny Centrum Studiów Religijnych i Badań nad Ludzkim Braterstwem, którego celem, zaczerpniętym z dokumentu w Abu Dhabi, jest rozsławienie wszystkich trzech religii. Tam też wręczane będą Nagrody Ludzkiego Braterstwa.

 

Budynek Domu Rodziny Abrahamowej przypomina przedsięwzięcie wieży Babel, zaprojektowane przez wrogów Boga, Kościoła oraz jedynej prawdziwej religii zdolnej do wybawienia człowieka wraz z całym stworzeniem od zniszczenia – zarówno doczesnego, jak i wiecznego, ostatecznego.

„Niech każdy jednak baczy na to, jak buduje. Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus” (1 Kor 3;10).

 

W ogrodzie Abu Dhabi wyrośnie świątynia synkretycznej neoreligii tego świata wraz z jej antychrześcijańskimi dogmatami. Nawet najbardziej optymistyczni masoni nie mogli sobie tego wyobrazić. Papież Bergoglio przystępuje w ten sposób do dalszego wdrażania apostazji z Abu Dhabi, owocu panteistycznego i agnostycznego neomodernizmu, który wykiełkował z soborowego dokumentu Nostra aetate i tyranizuje Kościół rzymski. Musimy sobie to uświadomić: zatrute owoce „soborowej wiosny” są przed oczyma każdego, kto już nie pozwala się oślepić panującemu kłamstwu.

 

Pius XI ostrzegał nas i alarmował. Jednak nauczanie poprzedzające Sobór Watykański II wyrzucono na wiatr jako nietolerancyjne i przestarzałe. Porównanie między przedsoborowym Magisterium i nowym nauczaniem Nostra aetate oraz Dignitatis humanae – by zacytować tylko je – pokazują straszliwy brak ciągłości, wymagający pilnej korekty. Adjuvant Deo...

 

Posłuchajmy słów najwyższego pasterza Piusa XI, z czasów gdy papieże mówili językiem prawdy, wypróbowanym niczym diament w ogniu.

 

„W tym celu urządzają zjazdy, zebrania i odczyty z nieprzeciętnym udziałem słuchaczy i zapraszają na nie dla omówienia tej sprawy wszystkich, bez różnicy, pogan wszystkich odcieni, jak i chrześcijan, ba, nawet tych, którzy – niestety – odpadli od Chrystusa lub też uporczywie przeciwstawiają się Jego Boskiej naturze i posłannictwu. Katolicy nie mogą żadnym paktowaniem pochwalić takich usiłowań, ponieważ one polegają na błędnym zapatrywaniu, że wszystkie religie są mniej lub więcej dobre i chwalebne, o ile, że one w równy sposób, chociaż w różnej formie, ujawniają i wyrażają nasz przyrodzony zmysł, który nas pociąga do Boga i do wiernego uznania Jego panowania. Wyznawcy tej idei nie tylko są w błędzie i łudzą się, lecz odstępują również od prawdziwej wiary, wypaczając jej pojęcie i wpadając krok po kroku w naturalizm i ateizm. Z tego jasno wynika, że od religii przez Boga nam objawionej, odstępuje zupełnie ten, ktokolwiek podobne idee i usiłowania popiera”.

 

„Mistyczna Oblubienica Chrystusa przez całe wieki pozostała bez zmazy i nigdy też zmazy doznać nie może. Daje już o tym świadectwo Cyprian: Oblubienica Chrystusa – pisze on – nigdy nie może być pozbawiona czci. Jest ona nieskalana i czysta. Zna tylko jedno ognisko, świętość tylko jednej komnaty przechowuje w czystości” (Mortalium animos).

 

Jak pisał Dom Prosper-Louis-Pascal Guéranger w dziele „Chrześcijańskie znaczenie historii”, „dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej Kościół potrzebuje silnych i spójnych doktryn. Pośród rozpadu kompromisy stają się coraz bardziej jałowe, a każdy z nich odbiera kawałek prawdy. Ujawnijcie się zatem... ci, którzy jesteście przekonanymi katolikami. Łaska związana z pełnym i integralnym wyznaniem wiary; jej wyznanie, jak uczy nas apostoł, jest zbawienne dla składających to wyznanie. Doświadczenie pokazuje, że jest również zbawienne dla rozumiejących je”.

 

Papież emeryt Benedykt XVI (z kolei) przerwał milczenie, ogłaszając publicznie swą bolesną prośbę o Kościół w tej niespokojnej godzinie jego historii. (Jak napisał) „nawet dziś naszej wierze zagrażają redukcyjne zmiany, którym światowe mody chciałyby ją podporządkować, aby odebrać jej wielkość. Panie pomóż nam w tym czasie być i pozostać prawdziwymi katolikami – żyć u umrzeć w wielkości Twej prawdy i Twego Bóstwa. Daj nam zawsze odważnych biskupów, zdolnych do prowadzenia nas do jedności w wierze i (jedności) ze świętymi wszystkich czasów oraz pokazujących nam, jak należy postępować w służbie pojednania, do której nasze biskupstwo zostało powołane w szczególny sposób. Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami”.

 

 

+ Carlo Maria Viganò


Tytularny arcybiskup Ulpiany
Nuncjusz apostolski

 

 

Źródła: Duc in Altum / wersja anglojęzyczna w przekładzie Diane Montagna z LifeSiteNews.com / fragmenty encykliki Piusa XI częściowo za opoka.org.pl

 

 


DATA: 2019-11-24 22:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
33
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

O tak, zmiłuj się nad nami, Panie. Mam wrażenie, że wszyscy zachowali rozum, żeby ogłupić katolików i Polaków.
ponad 1 rok temu / panda
 
A kim jest samozwanczy internetowy "ekspert" Beatka : No wlasnie sek w tym ze czytala i w piekny sposob wypunktowala herezje zestawiajac je z oficjalnym nauczaniem Kosciola. Przyznam, ze pomimo podobieństwa z przekazem ewangelicznym w wielu miejscach, byly tez fragmenty niepokojace, zeby wrecz nie rzec obrzydliwe. Wystarczy, ze w jednym miejscu jest niezgodność z biblia/nauczaniem Kościoła aby owo "objawienie" odrzucic.
ponad 1 rok temu / Anonim
 
@Beata, co się tak Pani piekli? Nieposłuszeństwo wobec urzędu nauczycielskiego KK widzę, bo Kościół jasno potępił "dzieła" valtorty. Uderz w stół a nożyce się odezwa.
ponad 1 rok temu / Gość
 
@Gość - A kim jest siostra Bruna? Chodzą słuchy, ze Valtorty nie czytała. Proszę przeczytać samemu te 16 tomów i porównać z Ewangelią, czy są jakieś sprzeczności. A jeśli się Panu nie chce czytać, to proszę przeczytać recenzje osób obeznanych z teologią i nie mącić niepotrzebnie.
ponad 1 rok temu / Beata
 
@Tom, valtorty lepiej wcale nie czytać, posłuchaj sobie nagrania siostry Bruny na jej temat.
ponad 1 rok temu / Gość
 
@Paweł - Opowiadasz bzdury i słabo znasz NT. Wszystkiemu, co napisałeś, przeczą chociażby dwa listy - 2Tes i 2P. No słowa Jezusa - ?bramy piekielne go nie przemogą?. Reszta do samodzielnej lektury.
ponad 1 rok temu / Dante
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.