DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

Arcybiskup Depo: Zamknięte kościoły to droga niezbyt właściwa

Arcybiskup Depo: Zamknięte kościoły to droga niezbyt właściwa
Fot. Niedziela TV

– Zamknięte kościoły to droga niezbyt właściwa. Przypomnijmy chociażby postać świętego Karola Boromeusza, który w czasie zarazy w Rzymie chodził razem z ludźmi w procesjach pokutnych. Podobnie czynił w innych miejscach, gdziekolwiek był jako biskup czy kardynał – powiedział w telewizyjnym wywiadzie ksiądz arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

Hierarcha zapytany przez prowadzącą rozmowę redaktor Niedziela TV o zagrożenia związane z epidemią koronawirusa podkreślił, że „trzeba bardziej podejść od strony naszej ufnej modlitwy do Boga, którą zanosimy, niż widzieć tę rzeczywistość wyłącznie w zagrożeniach epidemiologicznych”. – Lęk oczywiście występuje i jest on psychologicznie uzasadniony (...) Pytamy uczonych o to, czy znajdą szczepionkę, czy ona już będzie działać. Szukamy w pewien sposób samowystarczalności, aby ten proces epidemiologiczny zahamować. A mało odnosimy się do Boga, skoro nieraz mówimy o zatrzymaniu takich czy innych praktyk religijnych, chociażby poprzez zamknięte kościoły – powiedział abp Depo.

Jest to, powiedziałbym, droga niezbyt właściwa. Przypomnijmy chociaż świętego Karola Boromeusza, który w czasie zarazy w Rzymie chodził razem z ludźmi w procesjach pokutnych. Podobnie czynił w innych miejscach, gdziekolwiek był jako biskup czy kardynał – dodał arcybiskup.

Metropolita zachęcił do ufnej i przebłagalnej modlitwy wobec zagrożeń. – Do kogo mamy pójść w zagrożeniach życia, jeśli nie przed Oblicze Matki, która po swojemu kształtuje nasze dzieje – zaznaczył arcybiskup i przywołał polskie przysłowie: „Bez Boga ani do proga”. Przypomniał także swój niedawno wystosowany list do wiernych, duchownych i świeckich. Zwrócił w nim uwagę na rozmaitego rodzaju zagrożenia, przed którymi stoi dzisiejszy świat: wojnę czy ideologię gender. – Kultura zdaje się dziś być opanowaną przez społeczności, które nie szukają dobra nas wszystkich, a wręcz przeciwnie: dyskryminują chociażby nas, wierzących. Dopiero na tym tle zagrożenie koronawirusem jest jednym z wielu zagrożeń, a nie jedynym, którego mamy się teraz uchwycić – zauważył.

Przede wszystkim zaufajmy Panu Bogu – podkreślił hierarcha i przypomniał za Benedyktem XVI o nowym pragnieniu zaufania Panu Bogu we wszystkim. Metropolita częstochowski wskazał na głębokie znaczenie nabożeństw pasyjnych. – Drogi Krzyżowe, Gorzkie Żale, pielgrzymowanie po kościołach stacyjnych i inne formy nabożeństwa pasyjnego to są pewnego rodzaju zwierciadła. Jak powiedział św. Augustyn: „Przeglądaj się w tym zwierciadle wiary każdego dnia – bo jest to twoje wyznanie wiary – żeby zobaczyć czy wierzysz w to, co wypowiadasz”.

Każda forma tych nabożeństw jest takim dodatkowym światłem do lepszego i owocnego przeżywania naszej wiary – wskazał ksiądz arcybiskup.

 

 

Źródła: Niedziela TV, KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2020-03-10 16:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ja myślę, że to jest szansa dla Kościoła do pozyskania na nowo tych, którzy od niego odeszli. Módlmy się wspólnie w domach z tymi mniej wierzącymi, oglądajmy msze w tv, a wkrótce nadejdzie czas, że przyjdą podziękować Bogu do świątyni za ocalenie. Nie liczcie strat z kolekty. Nikomu teraz nie będzie łatwo.
13 dni temu / Basia
 
Jutro jest zebranie Episkopatu w tej sprawie , wszystko się okaże.Księża są na to przygotowani , że może być taka sytuacja, że nie będzie Mszy.
16 dni temu / gość
 
Drogi ks. arcybiskupie! Spokojnie, nie ma się co denerwować. Kościoły zostaną zamknięte za góra 2 tygodnie.
17 dni temu / dym
 
@Racjonalny. W zaciszu, to ty możesz sobie bąki puszczać, bo przynajmniej nie będziesz ludziom smrodził pod nos.
17 dni temu / b.racjonalna
 
@Logika, włącz myślenie,pisz na temat.
17 dni temu / Mituś
 
@Mituś- Modlitwą modlitw jest Ofiara Chrystusa celebrowana w konsekrowanym Domu Bożym ..jak modlitwa w Wieczerniku. A że można iść na minimalizm to kończy się tym co " tolerancja lgbt"-od tolerancji dewiacyjnych zachowań do penalizacji jakiejkolwiek krytyki i dążenie do adopcji dzieci
17 dni temu / Logika
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.