DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Arcybiskup Bambergu: komunia także dla protestantów, ale pod pewnymi warunkami

Arcybiskup Bambergu: komunia także dla protestantów, ale pod pewnymi warunkami
fot. Andrzej Sidor/FORUM

Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick dopuścił niektórych protestantów do Komunii świętej. To już szósty niemiecki hierarchia, który skorzystał z nieformalnego dokumentu episkopatu RFN, kładącego podwaliny pod takie rozwiązanie.

 

Bamberski arcybiskup Ludwig Schick zamierza omówić z kapłanami swojej archidiecezji sprawę duszpasterskiego podejścia do tych protestantów, którzy chcieliby przyjmować Komunię świętą. Rozmowy będą toczyć się między innymi przy okazji wizytacji w parafiach. Już teraz wszakże hierarcha oficjalnie zgodził się z udzielaniem w poszczególnych indywidualnych przypadkach Komunii świętej niekatolikom, o ile ci spełnią szereg warunków.

 

Podstawowym wymogiem ma być świadomość szczególnego znaczenia celebracji eucharystycznej oraz samego przyjmowania Komunii świętej. Chrześcijanin chcący mieć dostęp do Stołu Pańskiego musi pielęgnować osobistą relację z Jezusem Chrystusem, akceptować katolickie wyznanie wiary, uznawać siedem sakramentów oraz godzić się ze strukturą Kościoła z papieżem, biskupami i prezbiterami. Przede wszystkim każdy wierzący musi przed przyjęciem Komunii świętej zastanowić się, czy nosi w sobie duchową potrzebę przyjęcia Ciała Chrystusa oraz czy jest tego godny, a zarazem gotowy, by żyć codziennie zgodnie z wiarą chrześcijańską.

 

Jak podkreślił abp Schick, wymogi te obowiązują wszystkich katolików. Dotyczą także protestantów żyjących z katolikiem w małżeństwie. Jeżeli ewangelicy je wypełniają, to mogą w określonych sytuacjach przyjmować Komunię świętą. Mówiąc krótko, protestanci chcący przyjmować Eucharystię powinno w gruncie rzeczy wierzyć po katolicku – ale nie wymaga się od nich fundamentalnego znaku tej wiary, jakim jest przystąpienie do Kościoła katolickiego.

 

Pod koniec czerwca wytyczne dotyczące przyjmowania przez protestantów Eucharystii opublikowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec. Tekst jest oficjalnie „pomocą duszpasterską” i konkretne decyzje w sprawie ewangelików zapadać muszą na poziomie poszczególnych diecezji.

 

Pozytywnie na dokument zareagowało jak dotąd poza abp. Schickem pięciu niemieckich biskupów. Są to: arcybiskup Paderborn Hans-Josef Becker, arcybiskup Hamburga Stefan Heße, biskup Magdeburga Gerhard Feige oraz biskup Osnabrück Franz-Josef Bode. Z kolei arcybiskup Kolonii kard. Rainer Woelki uznał wytyczne za „błąd” i powiedział, że sprawa dostępu protestantów do Komunii nie może być formalizowana.

 

Podczas gdy Becker, Heße i Bode zachęcili zasadniczo księży swojej diecezji do kierowania się nieformalnymi wytycznymi episkopatu, Feige przygotowuje własny dokument. Hierarcha ten jest jednym z największych orędowników dopuszczenia protestantów do Komunii; zachęcał ich do przyjmowania Ciała Chrystusa jeszcze przed publikacją dokumentu biskupów, przekonując, że nie należy zważać na ewentualne obiekcje Rzymu.

 

Tych jednak póki co nie ma, bo treść dokumentu biskupów została uznana przez Kongregację Nauki Wiary oraz papieża za akceptowalną; Stolica Apostolska zabroniła jedynie publikować jako oficjalnego stanowiska episkopatu ze względu na duże znaczenie takiego tekstu dla Kościoła powszechnego i jego wysiłków ekumenicznych, zwłaszcza dialogu z prawosławiem.

 

 

Źródła: kath.net / katholisch.de

Pach

 

  


DATA: 2018-07-09 07:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ks. Jacek Bałemba SDB, Kazanie na VII Niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego Tekst kazania ? fragment: Cyt. "Działanie wilków w owczych skórach nasila się. W miejsce krystalicznej, spójnej, prawdziwej, niezmiennej, katolickiej doktryny wciska się nachalnie zmieniona i zmieniana odkształcona doktryna ? w zakresie dogmatycznym, liturgicznym, moralnym, duchowym, dyscyplinarnym. Błąd i grzech usiłują znaleźć pełne prawo obywatelstwa w Kościele. W dalszym ciągu podgrzewa się atmosferę i podkręca się tu i ówdzie oczekiwania na bliżej niesprecyzowane dalsze jeszcze zmiany, bo przecież rzekomo zmiana być musi? Wilki w owczych skórach od pięćdziesięciu lat grasują swobodnie! "
ponad 2 lata temu / Nick
 
Nie rozumiem tego. To Papież nie dał konkretnych wytycznych w tym temacie, skoro każdy duchowny robi co chce?
ponad 2 lata temu / A.
 
"Mówiąc krótko, protestanci chcący przyjmować Eucharystię powinno w gruncie rzeczy wierzyć po katolicku ? ale nie wymaga się od nich fundamentalnego znaku tej wiary, jakim jest przystąpienie do Kościoła katolickiego." W sumie to taki dylemat: lepiej mieć katolików będących formalnie protestantami, czy protestantów będących formalnie katolikami? Myślęprotestanci ani to ani to. Formalni katolicy to nie katolicy, a formalni protestanci to... protestanci.
ponad 2 lata temu / x. Tomko
 
Cyt. "bo treść dokumentu biskupów została uznana przez Kongregację Nauki Wiary oraz papieża za akceptowalną; Stolica Apostolska zabroniła jedynie publikować jako oficjalnego stanowiska episkopatu ze względu na duże znaczenie takiego tekstu dla Kościoła powszechnego i jego wysiłków ekumenicznych, zwłaszcza dialogu z prawosławiem." , "? ale nie wymaga się od nich fundamentalnego znaku tej wiary, jakim jest przystąpienie do Kościoła katolickiego." To takie kpiny czystej wody z nas wszystkich tak?
ponad 2 lata temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.