DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Archidiecezja Łódzka: ksiądz przyjął ponowny chrzest u protestantów – zaciągnął ekskomunikę

Archidiecezja Łódzka: ksiądz przyjął ponowny chrzest u protestantów – zaciągnął ekskomunikę
Fot. Lukasz Glowala / FORUM

Ksiądz Michał Misiak z archidiecezji łódzkiej zaciągnął na siebie karę ekskomuniki z mocy samego prawa (latae sententiae). Przyczyną było przyjęcie chrztu z wody u protestantów – co zdumiewa tym bardziej, że ksiądz był już przecież ochrzczony. O zaciągnięciu ekskomuniki poinformowała Kuria Metropolitalna Łódzka.

 

Podlegający tej karze nie może sprawować Mszy ani sakramentów. Nie wolno mu też pełnić kościelnych funkcji i urzędów ani przyjmować sakramentów. Duchowny nie może też nosić stroju duchownego ani liturgicznego. O ekskomunice poinformował Kanclerz Kurii ksiądz prałat Zbigniew Tracz 18 czerwca.

 

Ekskomunika wynika z kanonu 1364 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zgodnie z nim „1. Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2; duchowny może być ponadto ukarany karami, o których w kan. 1336, § 1, n. 1,2 i 3”. Ekskomunika latae sententiae oznacza, że człowiek zaciąga karę przez sam swój czyn. Kościół jedynie orzekł, że taka sytuacja miała właśnie miejsce.

 

Michał Misiak praktykował niekonwencjonalne metody duszpasterskie. Pracował między innymi w Łodzi i Pabianicach z osobami w trudnej sytuacji społecznej.

 

Pamiętając, że celem kar kościelnych, w tym ekskomuniki jest skłonienie do nawrócenia, zachęcamy do modlitwy.

 

Źródła: misyjne.pl / archidiecezja.lodz.pl / Kodeks Prawa Kanonicznego / pch24.pl

mjend


DATA: 2019-06-22 19:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sama przyjęłam kiedyś drugi chrzest. Osobiście uważam, że ogłoszona została słusznie, ale jednocześnie odczuwam oburzenie z powodu pewnej schizofrenii. Przychodzą księża, w tym biskupi, na spotkania ekumeniczne. Papież prezentuje się z figurą Lutra. Czy nie zdają sobie sprawy, jak często spotykają się z osobami, które były katolikami i ochrzciły się ponownie? Przecież w naszym kraju niewielu jest ewangelików z dziada pradziada, zbory zielonoświątkowe tworzą głównie osoby, które odeszły z Kościoła katolickiego, a takich co urodziły się już w rodzinie zielonoświątkowej jest niewielu i prawdopodobnie ich rodzice to właśnie byli katolicy. Czy na spotkaniach ekumenicznych mówi się tym ludziom, że oni sami lub ich rodzice zaciągnęli ekskomunikę latae sententiae za drugi chrzest, za odejście od Kościoła? Nie słyszałam o takim zjawisku. Raczej odwrotnie, słyszałam od wykładowców seminarium duchownego, że wszystko jest w porządku, skoro moja mama jest szczęśliwa, lepiej nie mówić
7 miesięcy temu / Credo-in-unam
 
Zapragnął być Lutrem? Bałwanów u nas dostatek...
8 miesięcy temu / Theodore K.
 
[email protected]:każdy z nas przynajmniej raz zdradził Chrystusa,Ty też.Wiedział już wcześniej o tym Pan Jezus,że tak będzie i dlatego zostawił konfesjonały.Na dobrą sprawę nikt z nas nie zasługuje na Łaskę, ale Bóg się tym nie przejmuje i czeka, bo po prostu kocha.Ksiądz Misiak to Twój brat,szkoda by było, żeby się zgubił na zawsze;zmów za niego jedno Zdrowaś Maryjo,to tylko pół minuty a kiedyś może się okazać,że to będzie zacny ksiądz.
8 miesięcy temu / Hanna
 
Prawdopodobnie pozwolił by ktoś "pomodlił się" nad nim i poczuł wtedy taką ogromną "miłość Jezusa", że stwierdził, że tylko tam może być prawdziwy "bóg". Historia zna takie przypadki.
8 miesięcy temu / Owlman
 
Ksiądz Michał się pogubił... i wcale nie przechodzi do protestantów... nie chce być też katolikiem... tu potrzeba modlitwy i zawierzenia wszystkich kapłanów Maryi Zarówno charyzmatycy jak i tradycjonaliści są poddawani pokusom, nie obwiniajmy i nie osądzajmy innych, tylko sami się nawracajmy
8 miesięcy temu / Eliasz
 
Niestety, tzw. charyzmatycy robią wiele szkód w umysłach ludzi o słabej formacji. Kościół nie jest od zabawiania wiernych, Kościół ma ich prowadzić do ZBAWIENIA. Jedna litera a jaką różnicę czyni!
8 miesięcy temu / ciotka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.