DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Anglia: odnaleziono papieską pieczęć z XIII wieku. To kamień milowy hobbystycznych odkryć archeologicznych

Anglia: odnaleziono papieską pieczęć z XIII wieku. To kamień milowy hobbystycznych odkryć archeologicznych
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Jakub Orisek)

W hrabstwie Shropshire w zachodniej Anglii odnaleziono ołowianą bullę papieską z XIII wieku. Dzięki przepisom umożliwiającym poszukiwanie zabytkowych artefaktów w Wielkiej Brytanii odkryto już oficjalnie 1,5 miliona przedmiotów.

 

W 1996 brytyjskie władze przyjęły Treasure Act – przepisy stanowiące, że obowiązkowemu zgłoszeniu podlegają znaleziska spełniające określone kryteria. Jeśli odkryte przedmioty będą posiadać istotną wartość archeologiczną bądź materialną, właściciel musi zaoferować je muzeum po cenie ustalonej przez komisję ekspercką. W przypadku odrzucenia oferty kupna, stają się one własnością odkrywcy.

 

Co ciekawe, przepisy jako kryterium oceny wskazują m.in. charakter i wiek przedmiotów oraz zawartość cennych metali. Zgłoszeniu podlegają wszystkie monety, które mają co najmniej 300 lat, natomiast jeśli zawierają one mniej niż 10 proc. srebra lub złota, to takie znalezisko musi zostać ujawnione o ile… odnaleziono ich co najmniej 10. Obowiązkowemu zgłoszeniu podlegają także inne przedmioty – np. biżuteria – które mają co najmniej 300 lat i zawierają 10 i więcej procent srebra lub złota. Wytworzyło to lukę prawną, na którą odpowiada Portable Antiquities Scheme – skierowany do entuzjastów historii i archeologii program umożliwiający rejestrację „mniejszych” znalezisk.

 

Korzystając z wykrywacza Andy Bass odkrył ołowiany krążek przypominający monetę będący – jak się okazało – bullą papieską z XIII wieku. Odkrycie to stanowi kamień milowy – od 1997 roku hobbiści ujawnili już półtora miliona znalezisk archeologicznych.

 

Pieczęć pochodzi z czasów pontyfikatu Innocentego IV (1243-1254). Najprawdopodobniej opatrzono nią bullę (dokument), odpust bądź korespondencję skierowaną do Henryka III. Odkrycia dokonano jeszcze przed kwarantanną: w okresie walki z zagrożeniem epidemicznym poszukiwania z użyciem wykrywacza metalu zostały zakazane.

 

Znaleziska odnotowane w ramach programu rzucają zupełnie nowe światło na historię Wysp Brytyjskich. W ramach tego programu odnaleziono m.in. doskonale zachowany hełm paradny z brązu wraz z maską – niezwykły dowód kunsztu rzemieślników z czasów imperium rzymskiego. Jako że przedmiot nie miał żadnej domieszki cennych kruszców, odkrywca wystawił go na licytacji, a anonimowy nabywca zapłacił za hełm i maskę 2 miliony funtów. Zainteresowanemu muzeum udało się zebrać na ten cel jedynie 100 tys. funtów.

 

W lipcu 2019 roku mieszkaniec Kunowic pracując w swoim ogródku odkrył pieczęć z czasów pontyfikatu Mikołaja III (1277-1280). Awers przedstawiał sylwetki apostołów Piotra i Pawła, zaś rewers – imię papieża. Poprzednio na terenie województwa lubuskiego odnaleziono także bulle z czasów Bonifacego IX (1389-1404) i Urbana V (1362-1370).

 

 

Źródło: standard.co.uk / dailymail.co.uk

mat

 

 


DATA: 2020-07-12 17:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I to są przejrzyste przepisy ,nie to co w Polsce jeden bajzel
26 dni temu / Martin
 
Ciekawe kiedy nasze prawo się zmieni w tym temacie.
27 dni temu / Bet0n
 
Na siepomaga Kajtuś z SMA potrzebuje Twojej pomocy. Proszę pomóż.
27 dni temu / Beata
 
Normalny kraj to i orz Pisy normalne
27 dni temu / PAUL
 
"Ziemia gromadzi prochy" Józefa Kisielewskiego, nakładem księgarni św. Wojciecha w 1938 roku w Poznaniu
27 dni temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.