DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Amerykański rabini wzywają do usunięcia kościoła w pobliżu obozu w Auschwitz-Birkenau

Amerykański rabini wzywają do usunięcia kościoła w pobliżu obozu w Auschwitz-Birkenau
Zdjęcie ilustracyjne. By David Berkowitz from New York, NY, USA (Berkowitz_250) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0) or CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Czterech rabinów amerykańskich pod wodzą nowojorczyka Avi Weissa zebrało się w niedzielę przed kościołem pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, znajdującego się obok niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Birkenau. Rabini stanowczo domagali się usunięcia świątyni z miejsca, w którym zamordowano ponad milion Żydów. Najbardziej uwiera im cień krzyża padający na obóz.

 

Rabini: Jonathan Leener, Ezra Seligsohn, Avi Weiss i Shabbos Kestenbaum trzymali banery, domagając się przeniesienie kościoła położonego obok Birkenau w przededniu międzynarodowych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu.

– Ten protest jest dla nas w dużej mierze częścią upamiętnienia obchodów wyzwolenia obozu. Gdyby odbyła się ceremonia upamiętnienia bez wyrażenia głębokiego, ale to głębokiego oburzenia, że ​​kościół nadal tu jest, wysłalibyśmy wiadomość, że nie mamy nic przeciwko temu – tłumaczył Weiss.

 

Rabini uważają, że katolicka świątynia nie powinien znajdować się na jednym z największych cmentarzy żydowskich na świecie. Ich zdaniem została naruszona umowa zawarta w 1987 r. przez europejskich kardynałów i przywódców żydowskich dotyczących tego, że nie będzie żadnego stałego katolickiego miejsca kultu na terenie Auschwitz lub obozu Birkenau.

 

– Ten kościół jest moim zdaniem największą profanacją historii Holokaustu – przekonywał Weiss. – Pod tą ziemią znajduje się cmentarz ... ich krew krzyczy z ziemi domagając się sprawiedliwości – dodał. Rabini chcą, aby kościół został przeniesiony w inne miejsce.

 

Weiss od wielu lat protestuje przeciwko katolickiej obecności nie tylko na terenie obozu, ale w ogóle w  jego pobliżu, ignorując fakt, iż w Auschwitz-Birkenau zginęło także wielu katolików, w tym duchownych, jak np. o. Maksymilian Maria Kolbe. Nowojorski rabin w 1995 r. zorganizował po raz pierwszy protest przed kościołem, po którym został aresztowany.

 

W niedzielę, po zakończeniu mszy, rabini próbowali wejść do świątyni i prowokować parafian oraz kapłana.

 

W latach 80. ub. wieku Weiss prowadził skuteczną kampanię, mającą na celu usunięcie klasztoru karmelitów poza teren obozu.

 

Przed niedzielnym protestem, Weiss apelował na łamach dziennika „Jerusalem Post” o usunięcie kościoła, który znajduje się w Brzezince, niedaleko drutów okalających teren Auschwitz.

 

Rabin przekonywał, że ta katolicka świątynia łamie konwencję UNESCO ws. ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego z 1972 r. Przywołał także porozumienie podpisane w 1987 r. przez europejskich kardynałów i przywódców żydowskich, mówiące że „na terenie obozów Auschwitz i Birkenau nie będzie stałego katolickiego miejsca kultu”.

 

„Kościół w Birkenau, ze swoją nieuniknioną chrześcijańską obecnością, stanowi jedno z najbardziej bezpośrednich zagrożeń dla integralności pamięci o Holokauście” – napisał rabin, ubolewając, że cień na cały obóz rzuca krzyż umieszczony na szczycie świątyni.

 

Weiss nie może zaakceptować, by „świat uwierzył, iż Holokaust był próbą ludobójstwa chrześcijan, i że w czasie Holokaustu Watykan systematycznie angażował się w ochronę Żydów”.

 

Rabin stanowczo domagał się za pośrednictwem izraelskiego medium przerobienia kościoła na muzeum i usunięcia z niego krzyża. Odwołał się nawet do papieża Franciszka, by nakazał przeniesienie kościoła w Birkenau.
„Również polski rząd ma prawo nalegać na jego przeniesienie” – napisał amerykański rabin.

 

Źródło: reuters.com, dorzeczy.pl

AS


DATA: 2020-01-27 11:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli jakiekolwiek zło ma miejsce na dużą skalę na świecie, na 99,9% są w to zamieszani.
2 miesiące temu / Człowiek
 
Amerykańskich rabinów nie obchodził los polskich żydów ginących w Birkenau , a teraz organizacje stamtąd chcą pieniądze i nieruchomości za mienie tych których sami opuścili. Kościół stoi poza terenem muzeum i polskie władze nie powinny dostosowywać się do ich żądań. Jeśli będą spełniać każde ich zachcianki - to obudzimy się w polin a nie w Polsce.
4 miesiące temu / K wind
 
W nich chyba jest tyle miłości, że cień swastyki prawdopodobnie by im mniej przeszkadzał.
5 miesięcy temu / Bo_J
 
Głoszenie teorii, że jedynie Żydzi ucierpieli w obozach zagłady to po prostu Kłamstwo!!! Tego rodzaju akcje to czysta podłość!!!! Licytacje w rodzaju kto bardziej ucierpiał niczemu nie służą?! Pytanie winno brzmieć: dlaczego do tego doszło? Wprowadzanie Polaków w tle oprawców to zakłamanie historii!!! Smutne, że ofiary są traktowane jako sprawcy!
5 miesięcy temu / Prawda
 
Żydzi zawsze widza tylko swoje racje.
5 miesięcy temu / Zyga
 
Jan Paweł II nie powiedział o nich "starsi bracia", tylko "tak jakby starsi bracia". To "tak jakby" robi kolosalną różnicę, dlatego nie ma się co dziwić że u tych rabinów brak miłości, zgody i wzajemnego zrozumienia wobec katolików.
5 miesięcy temu / @Czytelnik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.