DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Amerykański kardynał przyznaje: kwestia „orientacji homoseksualnej” nie jest na synodzie marginalna

Amerykański kardynał przyznaje: kwestia „orientacji homoseksualnej” nie jest na synodzie marginalna
źrodło: youtube.com/ChurchIn21stCentury

Biskupów USA reprezentuje na synodzie ds. młodzieży między innymi kardynał Daniel DiNardo, przewodniczący Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych. Głos amerykańskich hierarchów jest podczas tego zgromadzenia słuchany ze szczególną uwagą – ze względu na burzę, która rozpętała się po wybuchu afery seksualnej w ich kraju, oraz po opublikowaniu wstrząsających listów abpa Vigano.

 

Kardynał DiNardo wyjaśnił podczas swojego synodalnego wystąpienia, że w dokumencie końcowym synodu biskupów, nie powinno zabraknąć odniesienia to tego, w jaki sposób „naśladowanie Chrystusa obejmuje gotowość do przyjęcia Jego życiodajnego krzyża”. Kardynał zauważa, że „młodzi być może nie zawsze otrzymują dziś od Kościoła tego, czego chcą, ale wiedzą kim jest Jezus, wiedzą że on nie był przeciętny, mierny. I nie chce by oni byli mierni. Wiedzą, że Chrystus chce by ludzie podążali za nim najpierw do krzyża, a dopiero potem do chwały”.

 

Przewodniczący amerykańskiej konferencji biskupów ma inny ogląd sytuacji niż duchowni, pragnący zmieniać nauczanie Kościoła: „Młodzi ludzie poważnie podchodzą do spraw Kościoła, więc i Kościół musi podejść do nich poważnie. Młodzi nie są przeciwni nauczaniu Kościoła – chcą być słyszani, słuchać siebie nawzajem, ale pragną także czerpać z bogatego skarbca tradycji Kościoła”. Przyznał także, że poruszyły go wygłoszone przez niektórych młodych na synodzie świadectwa dotyczące prześladowania za wiarę.

 

Kardynał DiNardo odniósł się także do często podnoszonej na synodzie kwestii homoseksualizmu. Przyznał, że nie jest ona na tym synodzie sprawą marginalną, „gdyż nie jest ona marginalna w życiu dzisiejszej młodzieży”. Wyjaśnił jednak, że mimo wielu nalegań, by towarzyszyć tym ludziom (co uznał za poniekąd potrzebne) nie wolno nam zapomnieć słów wypowiedzianych przez Chrystusa do świętego Piotra: „Pójdź za mną!”. A to wymaga od nas wszystkich nawrócenia serca.

 

Podczas synodu ds. młodzieży rzeczywiście wielokrotnie mówiono o związkach homoseksualnych, a potrzebę pochylenia się nad problemami „osób LGBT” wpisano nawet do dokumentu roboczego tego zgromadzenia. Abp Matteo Maria Zuppi powiedział, że duszpasterstwo osób homoseksualnych jest ważnym tematem. Podkreślił, że istnieją różne wrażliwości i trzeba je brać pod uwagę. Jego zdaniem jest to temat pastoralny, a nie ideologiczny.  

 

Podczas opracowywania dokumentów roboczych poszczególnych grup językowych w miniony weekend, kwestia ta pojawiła się kilkukrotnie. Jedna z grup hiszpańskojęzycznych, której pracami kieruje prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Luis Ladaria Ferrer, ogłosiła, że Kościół musi przyjąć „serdeczną postawę”, aby zachęcać do integracji i towarzyszenia wszystkim ludziom, „w tym także o różnych orientacjach seksualnych, aby mogli wzrastać w wierze i w ich relacji z Bogiem”. Podkreślono jednak „brak konieczności zmiany nauczania Kościoła w tej kwestii”.  Członkowie grupy kierowanej zaś przez kardynała DiNardo napisali zaś, że nikt, ze względu na płeć, styl życia lub orientację seksualną, nigdy nie powinien czuć się niekochany, zaniedbany”. Wyjaśniono jednak, że prawdziwa miłość – rozumiana po chrześcijańsku – w żaden sposób nie wyklucza wezwania do nawrócenia, do zmiany życia, tak jak podkreślał sam amerykański kardynał.

 

Polski delegat na synod, abp Stanisław Gądecki, również przyznał, ze pośród kwestii budzących zainteresowanie różnych kręgów są „inne formy przeżywania seksualności”. Z jednej strony widać parcie do włączania tych grup do duszpasterstwa, a z drugiej strony temat podejmowany jest ostrożnie, z odniesieniem do zwyczajnego nauczania Kościoła – mówił metropolita poznański.

 

Końcowy kształt dokumentu kończącego synod – który według nowych zasad zawartych w konstytucji apostolskiej Episcopalis communio może niejako z automatu stać się elementem nauczania zwyczajnego Kościoła – poznamy najprawdopodobniej w najbliższą sobotę, 27 października.

 

 

Krystian Kratiuk, Rzym

 

 


DATA: 2018-10-24 07:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Decyzje jakie zapadną na Synodzie Młodych będą katastrofalne w skutkach dla wszystkich, a szczególnie dla młodych, bo choć wielu z nich próbuje się nawrócić i chce tego, to chytrzy decydenci pochylą się nad nimi i z całym bukietem synonimów słowa - chytry, zamienią im motywację do nawrócenia na tęczowy antykościół, którego młodzi wcale nie chcą, a który przez chwilę zatryumfuje na świecie. Róbmy wszystko w Polsce, świadectwem osobistego nawrócenia, modlitwą Różańcową, pokutą, codzienną Mszą Św. Komunią Św. przyjmowaną na klęcząco i osobistą ofiarą, by czas tego szaleństwa został skrócony.
ponad 1 rok temu / [email protected]
 
Kościół nigdy nie powinien się był sajmować kwestiami socjalnymi. Ta błędna doktryna uczyniła z Niego organizację zajmującą się inną fałszywą anty-nauką, psychologią.
ponad 1 rok temu / Krzysiek
 
> młodzi być może nie zawsze otrzymują dziś od Kościoła tego, czego chcą,..< A jaki zysk ma Daniel DiNardo ? Czy ŻYCIE WIECZNE JAKO NAGRODA nie jest TYM co POWINNO BYĆ najważniejsze dla papieża i kardynałów ? Inne myślenie wskazuje na INTERESOWNOŚĆ CO KOMPROMITUJE nie tylko kard. DiNardo. Rzeczywiście hierarchowie z Ameryki i Europy Zach. zupełnie ulegli duchowi czasów potwierdza to ich zachowanie i mowa. Jeszcze się popisują >głosząc< bzdury.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Zły z kopytami wlazł w Kościół. Nie istnieje orientacja seksualna. Istnieją za to dewiacje. Ale kto się teraz odważy to powiedzieć...Demony zakneblowany usta kapłanów politpoprawnoscią. Sancte Michael Archangele, defende nos.
ponad 1 rok temu / Em.
 
Pochylanie się, głaskanie, uśmiechanie się, a przecież tu nie chodzi o sprawy blachę, lecz o zbawienie wieczne. Ciągle odwoływanie się do Soboru Watykańskiego II z pominięciem wielowiekowej Tradycji Kościoła może dowodzić, jak mało jest świadomości odrzucenia na wieki z grzechy nieczystości w mentalności dzisiejszych biskupów i kardynałów. Prawdę należy mówić konkretnie, oczywiście z szacunkiem do ludzi uwikłanych wnte grzechy, lecz z drugiej strony trzeba im mówić otwarcie, że jeżeli będą trwać w tym stanie mogą na zginąć na wieki w piekle.
ponad 1 rok temu / Krakusik
 
To mi przypomina wyważanie wyważonych drzwi. Stosunek do osób homoseksualnych został już dawno określony przez KK, ale należy od nich żądać nawrócenia jak od każdego grzesznika czy rozwodnika i zaprzestania siania zgorszenia i własnej deprawacji.
ponad 1 rok temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.