DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Amerykańscy księża przed synodem młodych: ignoruje się ortodoksyjną młodzież

Amerykańscy księża przed synodem młodych: ignoruje się ortodoksyjną młodzież
Fot. Happymind/Pixabay.com

Grupa młodych księży wyraziła obawy w związku z październikowym synodem młodych. Twierdzą, że autorzy dokumentu ignorują głos młodzieży broniących nauczania Kościoła, a skupiają się wyłącznie na opiniach ludzi pragnących zmian.

 

W liście otwartym do członków synodu opublikowanym na łamach pisma First Things [18 września] ośmiu młodych katolickich kapłanów wyraziło ubolewanie, że opublikowany w czerwcu dokument roboczy nie zwalcza seksualnej niemoralności. Ich zdaniem czyni on nadmierne ustępstwa wobec rewolucji obyczajowej.

 

Księża podkreślają, że synod rozpoczyna się w niefortunnym momencie – gdy na jaw wychodzą nadużycia seksualne duchowieństwa. Przypominają, że część duchownych odpowiedziała się w związku z tym za rezygnacją z synodu.

 

„Wychowaliśmy się w kulturze wrogiej wszystkim celom Kościoła: życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, prawdom zawartym w Piśmie Świętym i Tradycji [...]”. Ubolewają, że autorzy dokumentu roboczego nie piszą o sposobach skutecznej formacji młodych ludzi. Nie odnoszą też ich społecznych problemów do Boga.

Protestujący kapłani podkreślają, że jako młodzi ludzie dobrze znają rewolucję seksualną związaną z nieumiarkowanym dążeniem do przyjemności, uprzedmiotowieniem kobiet, pornografią, rozpaczą i uzależnieniem. Podkreślają, że jej skutki nie są wyzwalające, lecz wręcz przeciwnie. „Sądzimy, że nasi rówieśnicy są z nami” – piszą.

 

Wzywają do powrotu do Ewangelii. „Tylko Chrystus stanowi odpowiedź na wyzwania naszego pokolenia. Musimy przyjąć Jego i Jego wezwanie do świętości oraz odnowić je w naszych czasach” – podkreślają.

 

Pod listem ośmiu kapłanów podpisali się pracujący w Ameryce księża Steven J. Arena, Eric J. Banecker, Christopher Coffiey, Michael G. DeSaye, Richard W. James, Bryan J. Kerns, Aleksandr J. Schrenk i Stephen W. Spencer.

 

 

W dokumencie tym po raz pierwszy w historii watykańskich pism użyto określenia „młodzież LGBT”. Samo posługiwanie się tym ulubionym terminem lewicy budzi wątpliwości. Zmiany językowe mogą bowiem stanowić początek zmian w społeczeństwie.

 

Walne Zgromadzenie Synodu Biskupów odbędzie się w Rzymie w dniach 3-28 października pod hasłem „Młodzi ludzie, wiara i rozeznanie powołania”. Uczestnicy poruszą kwestie antykoncepcji, aborcji, homoseksualizmu, konkubinatu i małżeństwa. Są to – jak podkreślili twórcy dokumentu – „kontrowersyjne kwestie”, będące „źródłem debaty wśród młodzieży, zarówno wewnątrz Kościoła, jak i w społeczeństwie”.

 

Tymczasem nauczanie Kościoła w sprawach takich jak aborcja, homoseksualizm czy antykoncepcja jest jasne, krystalicznie czyste i trudno tu o jakieś modyfikacje.

 

Obawy odnośnie do Instrumentum Laboris wyraził na łamach Denever Catholic również George Weigel. Jego zdaniem tak zwany Instrumentum Laboris (dokument roboczy) to wyjątkowo długa „cegła”, w której dużo jest socjologii, za to bardzo mało teologii. Biograf Jana Pawła II twierdzi, że wiele wskazuje na to, że chodzi tu o „prefabrykowany koniec” tejże dyskusji.

 

Źródła: firstthings.com / lifesitenews.com / pch24.pl

 

mjend

 


DATA: 2018-09-21 08:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jedna z wielu >nowych cech< nowej wspólnoty religijnej określającej się jako ekumeniczny kościół chrześcijan to: IGNORANCJA katolików.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Po owocach (chodzi o dokumenty) synodu poznamy prawdziwe oblicze papieża (choć mamy coraz mniej złudzeń). To będzie decydujące starcie.
ponad 1 rok temu / Klf
 
I znow Kościół goniący za tym światem. A gdzie koncentracja na Chrystusie? Chrystus, Chrystus i jeszcze raz Chrystus, Zbawiciel Świata! I Jego ofiara. I celebracja i dziekczynienie tej Najswietszej Ofierze. To jest jedyny cel i droga Kościoła. A cala reszta jest bez znaczenia i nieważna.
ponad 1 rok temu / zzz
 
Cyt. "ignoruje się ortodoksyjną młodzież" nie od dzisiaj i nie pierwszy raz i zapewne nie ostatni,ta przypadlosc to nastepstwo modernistycznej lobotomii.
ponad 1 rok temu / Nick
 
Od początku mówiłem, że z tego synodu nic dobrego nie wyniknie. Nadaje się on jedynie do zbojkotowania!
ponad 1 rok temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.