DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2019 r.


Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Amerykanie wolą izraelską Żelazną Kopułę niż rodzimy system Patriot

Amerykanie wolą izraelską Żelazną Kopułę niż rodzimy system Patriot
By Israel Defense Forces and Nehemiya Gershoni נחמיה גרשוני (see also https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A5:Flickr-IDF-IronDome-in-action001.jpg ) (http://www.flickr.com/photos/idfonline/8194572552/) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons

Amerykanie podjęli decyzję o kupnie izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła. Chcą się przekonać, czy izraelska tarcza antyrakietowa nadaje się do pośredniej ochrony amerykańskich żołnierzy przed różnego rodzaju zagrożeniami z powietrza i nie tylko – wskazuje portal defensenews.com.

 

Żelazna Kopuła jest częścią wielopoziomowej obrony przeciwrakietowej Izraela, obejmującej m.in. Procę Davida i Arrow 3, opracowane przy wsparciu ze strony USA.

 

Analitycy zastanawiają się, czy zakup Żelaznej Kopuły ma służyć do ochrony przed zagrożeniami ze strony Rosji i Chin. Jeszcze inni posuwają się dalej, zadając pytanie, czy decyzja Pentagonu nie świadczy o słabości amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej.

 

Waszyngton wsparł opracowanie Żelaznej Kopuły jako systemu do zwalczania ataków rakietowych bliskiego zasięgu. Przeznaczył dla jej producenta – izraelskiej spółki Rafael Advanced Defence Systems – kwotę 1,39 miliarda dolarów. Z izraelską firmą współpracowała amerykańska spółka Raytheon.

 

Żelazna Kopuła działa od 2011 roku i sprawdziła się w konfrontacji z różnego rodzaju pociskami i bezzałogowymi statkami w konfliktach z Hamsem i Hezbollahem w 2012 i 2014 roku, a także w niedawnych starciach wzdłuż granicy Gazy i Syrii. Przejęła ona ponad 1500 celów z 90-procentowym wskaźnikiem skuteczności. Zakres zagrożeń, z którymi się konfrontuje, jest stale rozszerzany, obejmując pociski UAV, samosterujące i moździerzowe. Ostatnio, w połowie stycznia system został aktywowany przeciwko rakiecie wystrzelonej z Syrii.

 

Decyzja o nabyciu dwóch baterii Żelaznej Kopuły pojawiła się w następstwie zacieśniania współpracy obronnej między USA a Izraelem i realizacji różnych wspólnych przedsięwzięć.

 

Izraelskie systemy obronne coraz częściej wyposażają siły USA. W styczniu Waszyngton zwiększył zakupy aktywnych systemów obrony firmy Leonardo DRS – Rafael Trophy dla czołgów Abrams M1. USA również wyposaża pojazdy opancerzone Bradley Fighting Vehicles w systemy ochrony APS Iron Fist Light.

 

W środę Pentagon, informując o planowanym zakupie ograniczonej liczby baterii systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła, podał, że „będzie on testowany i oceniany jako system, które jest obecnie dostępny do ochrony rozmieszczonych członków służby wojskowej USA przed wieloma różnymi pośrednimi zagrożeniami”.

 

Zgodnie z oświadczeniem izraelskiego Ministerstwa Obrony, Pentagon miał przekazać, że zdecydował się na zakup systemów ze względu „na natychmiastowe potrzeby amerykańskiej armii”.

 

Premier Binjamin Netanjahu, który pełni także funkcję ministra obrony, nazwał oświadczenie Amerykanów „wielkim osiągnięciem Izraela” i „dowodem trwałej więzi z USA, a także rosnącego statusu Izraela w świecie”. Dodał, że izraelskie systemy „mogą stawić czoła wszelkim zagrożeniom”.

 

Pod koniec 2017 roku system był prezentowany na dorocznym spotkaniu Stowarzyszenia Armii Stanów Zjednoczonych, skupiającego oficerów i urzędników Pentagonu, którzy po raz pierwszy wyrazili zainteresowanie jego zakupem.

 

System opracowany przez Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries, został zaprojektowany w celu przechwytywania i niszczenia rakiet krótkiego zasięgu i pocisków artyleryjskich.

 

W 2010 roku Singapur miał zamiar kupić Żelazną Kopułę. W grudniu 2016 r. minister przemysłu obronnego Azerbejdżanu, Yavar Jamalov, poinformowła, ze jego kraj podjął decyzję o zakupie izraelskiej tarczy.

 

Pentagon ogłaszając w środę decyzję o nabyciu izraelskiego systemu – zdaniem niektórych analityków – przyznał, że istniejące amerykańskie zabezpieczenia rakietowe nie sprawdzają się.

 

Amerykański porównywalny system obrony przeciwrakietowej Patriot nie sprawdził się w Arabii Saudyjskiej w obliczu nawet niewielkiego zagrożenia.

 

Pentagon twierdzi, że zakup Żelaznej Kopuły jest potrzebny do celów doraźnych, ale armia przygląda się także innym opcjom.

 

Zaletą Żelaznej Kopuły jest to, że dzięki licznym czujnikom, nie tylko niezawodnie monitoruje i umożliwia skuteczne trafienie celów, ale też w przeciwieństwie do innych systemów, może oszacować, czy pocisk wart 100 tys. dol. nie trafi w cel, a tym samym uchronić go przed przechwyceniem.

 

Tymczasem w przypadku tarczy antyrakietowej Patriot Advanced Capability-3, jak zauważyli urzędnicy Pentagonu – chociaż ma ona „prawdzoną dokumentację z pola bitwy”, to jednak wskaźnik jej skuteczności podczas operacji „Pustynna burza” został zawyżony.

 

Stany Zjednoczone, by chronić swoich żołnierzy w bazach, zazwyczaj wykorzystują systemy Patriot. W Iraku armia amerykańska eksperymentowała również z systemem Phalanx, szybkostrzelnymi pociskami kalibru 20 mm wymierzonymi w zbliżające się rakiety krótkiego zasięgu i pociski moździerzowe.

 

Arabia Saudyjska, prowadząca walkę z szyickimi bojówkami w Jemenie, zawiodła się „Patriotami”. Wskazano, że system ma poważne luki. Amerykanie zaś mówili o błędach w użytkowaniu.

 

Rebelianci Houthi dysponujący dość nieskomplikowanymi rakietami irańskimi spowodowali sporo zamieszania u arabskiego sojusznika USA. System Patriot zawodził, czasami spektakularnie. Z tego powodu Saudowie przystąpili do rozmów z Rosjanami w sprawie zakupu zaawansowanego systemu S-400.

 

Również Turcja, członek NATO, prowadzi bardzo zaawansowane rozmowy w sprawie zakupu systemu S-300. Z tego powodu doszło do ostrych spięć na linii Ankara-Waszyngton.

 

Analitycy wojskowi zastanawiają się, czy izraelskie baterie obrony przeciwrakietowej poradzą sobie z nowymi zagrożeniami ze strony Rosji i Chin.

 

„Inside Defense”, który po raz pierwszy poinformował o decyzji Pentagonu o zakupie baterii Żelaznej Kopuły na początku tego miesiąca, wskazał, że zapadła ona po tym, jak Kongres wezwał Pentagon do podjęcia kroków w celu poprawienia obrony, by zatrzymać coraz bardziej wyrafinowane rakiety cruise z Rosji i Chin, które mogłyby zagrozić amerykańskim siłom rozmieszczonym za granicą.

 

„Zgodnie ze strategią obrony narodowej z 2018 r. Musimy opracować warstwowe regionalne systemy obrony przeciwrakietowej, aby powstrzymać agresję przeciwników z sąsiednich krajów” – stwierdził podsekretarz stanu w Pentagonie, John Rood. Urzędnik napisał w grudniu ub. roku list do Kongresu, wskazując, że „armia powinna stworzyć tymczasową zdolność do zaspokojenia tej potrzeby”.

 

Wpływowy Republikanin w komisji zbrojeniowej, Mac Thornberry z Teksasu, już w zeszłym roku wzywał armię, by przetestować zdolność Żelaznej Kopuły do ​​ochrony żołnierzy amerykańskich. Wskazywał, że izraelski system służy jako przykład gotowego do walki systemu obrony przeciwrakietowej.

 

Decyzja o planowanym zakupie Żelaznej Kopuły pojawiła się w czasie pogłębionej współpracy przemysłu obronnego USA i Izraela. We wtorek Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej ogłosiła, że ​​Pentagon i Izraelskie Siły Obronne z powodzeniem przetestowały system broni Arrow-3 w centralnej części Izraela, co Pentagon nazwał "ważnym kamieniem milowym".

 

Stany Zjednoczone i Izrael podpisały w 2016 r. nowe memorandum, które obejmuje pomoc amerykańską w wysokości 500 mln dolarów na pociski rakietowe.

 

Nie wiadomo, jak Żelazna Kopuła poradzi sobie z bardziej zaawansowanymi zagrożeniami, które mogłyby wpłynąć na oddziały amerykańskie, takie jak pociski typu scud wystrzeliwane w Jemenie przez rebeliantów Houthi.

 

Michael Elleman z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych zauważa, że izraelski system nie ma zasięgu ani prędkości, by skutecznie trafić w czołg lub jakikolwiek inny pocisk o zasięgu większym niż 50 kilometrów.

 

Źródło: businessinsider.in / al.-monitor.com / defensenews.com / haaretz.com

AS


DATA: 2019-02-07 15:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

świetna diagnoza. Wat'oskie pomysły wdrożone przez jedynych sprawiedliwych wśród systemów.
6 miesięcy temu / Leo
 
Zachodni Brzeg Jordanu to inaczej Samaria i Judea. Slowo Palestyna powstało gdy Żydzi zostali rozproszeni. Rzymianie zburzyli Jerozolime i nie chcieli by ktokolwiek pamiętał o Jerozolimie i żydach. Bóg ich jednak zgromadził.
6 miesięcy temu / Sec
 
Do sec: wierzysz w te info o strzelaniu do państwa leżącego w Palestynie? Przecież ono zawsze tylko się broni, Zach Brzeg też w obronie własnej zagarneli, a widziałeś to 1500 pocisków? Sec, nie wierz wszystkiemu, co mówią rzy-mianie.
6 miesięcy temu / gość
 
Te 1500 celów przejętych przez kopułę to rakiety robione w piwnicach z puszek po piwie.
6 miesięcy temu / piotr
 
Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo że chodzi o miliardy dolarów. Czyli Izrael znalazł jeszcze jeden sposób na wydojenie z amerykanów kilkuset miliardów dolarów. A my - Polacy będziemy następnymi dojonymi, bo dostaniemy od "największych przyjaciół" oferte nie do odrzucenia: kupicie ziraelskie barachło, albo nie będzie "fort trump"
6 miesięcy temu / Hanys
 
Powtórzę po autorze artykułu. "Przejęła ona ponad 1500 celow". Kto wysystrzeliwuje te pociski? Arabowie z sąsiednich krajów jak Liban, Syria, Zachodni Brzeg Jordanu, Strefa Gazy. Wszyscy wspomagani przez Iran, który w Polsce jest uważany za gołąbka pokoju.
6 miesięcy temu / Sec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.