DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Ambasada USA w Polsce uspokaja w sprawie ustawy 447. Opublikowano specjalny komunikat

Ambasada USA w Polsce uspokaja w sprawie ustawy 447. Opublikowano specjalny komunikat
Fot. J. Szydłowski / Forum

Ambasada USA opublikowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej zestawienie informacji na temat „Ustawy o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono” (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST Act, potocznie zwana ustawą 447) z 2017 roku. W komunikacie podkreślono, że ustawa JUST wymaga od Departamentu Stanu przedłożenia Kongresowi USA jednorazowego raportu do listopada 2019 roku.

 

Z treści informacji opublikowanej przez ambasadę USA w Polsce wynika, że przygotowywany przez Departament Stanu raport będzie zawierał „ocenę przepisów prawnych i polityk poszczególnych krajów, które w 2009 roku przyjęły Deklarację z Terezina podczas konferencji poświęconej aktywom z okresu Holokaustu w zakresie identyfikacji, zwrotu lub restytucji aktywów bezprawnie zajętych lub przekazanych w okresie Holokaustu”.

 

 

„Ustawa JUST jest narzędziem umożliwiającym ocenę postępów krajów w wypełnianiu zobowiązań wynikających z tejże deklaracji” – podkreśla ambasada USA w Polsce.

 

W informacji zwrócono uwagę, że Deklaracja z Terezina „odnosi się do osób, które przeżyły Holokaust oraz innych ofiar nazistowskich prześladowań”. Ponadto dokument ten „wzywa kraje, które ją przyjęły, do podjęcia działań dotyczących identyfikacji, zwrotu lub restytucji aktywów bezprawnie zajętych w okresie Holokaustu, w tym: zwrotu lub restytucji bezprawnie zajętego mienia, w tym mienia religijnego lub komunalnego; zwrotu mienia, bez ustanowionego spadkobiercy, w celu pomocy osobom ocalałym z Holokaustu, które znajdują się w potrzebie; dokonania postępu w zaspokajaniu roszczeń obywateli, którzy przeżyli Holokaust i członków ich rodzin”.

 

Deklaracja z Terezina „wzywa również poszczególne kraje do rozwiązania kwestii dzieł sztuki skonfiskowanych lub zrabowanych przez nazistów; zwrotu dóbr kultury oraz judaików; zapewnienia dostępu do dokumentów archiwalnych; promowania edukacji, badań, ochrony pamięci i ważnych miejsc upamiętniających Holokaust; oraz zapewnienia godnych warunków życia dla osób ocalałych z Holokaustu” – napisano w komunikacie ambasady. Dodano, że „Polska i Stany Zjednoczone należały do grupy 46 krajów, które zatwierdziły Deklarację z Terezina w trakcie konferencji poświęconej aktywom z okresu Holokaustu”.

 

„Stanom Zjednoczonym chodzi o to, aby restytucja była sprawiedliwa i równa wobec wszystkich ofiar bez względu na narodowość, religię i pochodzenie etniczne” – napisano. Podkreślono również, że ustawa JUST „nie oskarża Polski o współudział w nazistowskich zbrodniach podczas II wojny światowej”, a Stany Zjednoczone uznają Polskę za „ofiarę hitlerowskiej agresji”.

 

„Ustawa JUST nie jest wymierzona przeciwko żadnemu państwu, ani nie traktuje jakiegokolwiek państwa w sposób szczególny ani też nie wymaga, aby jakikolwiek kraj wypłacał pieniądze pojedynczym osobom, obcym rządom lub międzynarodowym organizacjom z racji zwrotu mienia łącznie z bezspadkowym z okresu Holokaustu. Kongres amerykański zmierza do tego, aby kwestie te zostały rozwiązane” – napisano w komunikacie, wskazując że „żadne sankcje nie znajdują umocowania na mocy ustawy JUST”.

 

 

„Przeważająca większość roszczeń obywateli amerykańskich z okresu Holokaustu nie była objęta porozumieniem odszkodowawczym z 1960 roku. W lipcu 1960 Stany Zjednoczone podpisały umowę z Polską, na mocy której rząd polski przejął odpowiedzialność za wypłatę odszkodowań dla obywateli amerykańskich, którzy byli obywatelami amerykańskimi w czasie, gdy ich majątek w Polsce był upaństwowiony przez ówczesny rząd komunistyczny” – czytamy w komunikacie.

 

„Obywatele polscy, których majątek został zajęty w czasach Holokaustu, a którzy później wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i stali się obywatelami amerykańskimi lub których potomkowie stali się obywatelami amerykańskimi, nie są objęci umową z 1960 roku. Wciąż mogą oni dochodzić swoich utraconych dóbr na podstawie polskiego prawa i procedur administracyjnych” – podaje ambasada USA w Polsce na koniec informując, że „po przedłożeniu raport wynikający z ustawy JUST stanie się dokumentem publicznym, dostępnym dla każdego do wglądu”.

 

 

Źródło: rmf24.pl / pl.usembassy.gov/pl/just_pl/

TK

 

  


DATA: 2019-05-14 08:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kto wymyśli rozwiązanie??? Przecież nie Naczelnik...
6 miesięcy temu / Kasandra
 
Dlaczego w internecie niema treści ustawy JUST z 2017r. dotyczącej Roszczeń 447???
6 miesięcy temu / obiektywny
 
Trzeba uświadamiać Indian Amerykańskich że mają prawo do roszczeń z tytułu 447 i że mogą żądać od US rocznych raportów i audytów w łupie bezimiennym.
6 miesięcy temu / Tom
 
A z jakiej racji obcy kraj ma oceniać inny kraj, który de facto był ofiarą wojny? Do tego naprawdę jakiekolwiek mówienie o restytucji mienia po tylu latach od zakończenia wojny i upadku komunizmu, który mógł tę restytucję utrudniać jest kpiną. W ogóle nie zwraca się uwagi na fakt, że w rozumieniu własności istnieje pojęcie "zagospodarowania" mienia, którego właściciel lub spadkobiercy nie zgłaszają się. Takowe mienie jest przecież przez długie lata utrzymywane, odnawiane etc. przez nowych właścicieli. Co więcej - po wojennej pożodze owo mienie najczęściej musiało zostać odbudowane ze stanu ruiny. Teraz po tylu latach komuś się przypomniało o mieniu i chce przyjść "na gotowe"? OK - tylko niech zwróci obecnym i poprzednim właścicielom koszty jakie ponieśli aby doprowadzić mienie do stanu dzisiejszego. To, że obecny właściciel być może zarabiał na mieniu przez lata nie ma znaczenia, bo nagle tego zarobku się go pozbawia.
6 miesięcy temu / Akwin
 
Pakt Ribbentrop-Mołotow Też nie dotyczył Polski podobno...
6 miesięcy temu / Marcin
 
Skoro nie ma tematu, to czemu pis nie chce uchwalić ustawy Michalkiewicza ? wtedy byłbym bardziej ,,spokojny" niż gdy pani ,,ambassadoressa" próbuje zahipnotyzować ,,polaczków" zmieniając usposobienie jak kameleon. Coś jest faktycznie i realnie na rzeczy. Ludzie róbcie pozwolenia na broń kto może, bo idą czasy trudne.. Z Panem Bogiem.
6 miesięcy temu / Osservatore R.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.