DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Agencje leków ostrzegają wybiórczo. Uliprystal szkodliwy w terapii, o pigułkach „dzień po” - cisza

Agencje leków ostrzegają wybiórczo. Uliprystal szkodliwy w terapii, o pigułkach „dzień po” - cisza
Źródło: pixabay.com

Europejska Agencja Leków ostrzegła przed szkodliwymi skutkami stosowania octanu uliprystalu jako środka stosowanego w terapii przedoperacyjnej mięśniaków macicy. Ostrzeżenie nie objęło pigułek „dzień po”, w których stężenie szkodliwej substancji jest sześciokrotnie większe!

 

Europejska Agencja Leków (EMA), w porozumieniu z firmą Gedeon Richter Plc., oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) przekazały do wiadomości pracowników ochrony zdrowia ważne, nowe ostrzeżenia o stosowaniu octanu uliprystalu.

 

EMA podjęła przegląd danych dotyczących stosowania Esmya 5 mg ® (Gedeon Richter Plc.). Doniesiono bowiem o ciężkich uszkodzeniach wątroby, w tym ostrej niewydolności wątroby wymagającej przeszczepu tego narządu u pacjentek leczonych tym preparatem.

Esmya to tabletki zawierające po 5 mg octanu uliprystalu, zarejestrowane jako produkt leczniczy do terapii przedoperacyjnej mięśniaków macicy u kobiet w wieku rozrodczym.

 

Warto zauważyć, że dopuszczony do obrotu w Polsce produkt o właściwościach wczesnoporonnych EllaOne® (HRA Pharma), propagowany przez niektórych jako tzw. tabletka „dzień po”, do niedawna wydawany nawet bez recepty już 15-latkom, zawiera sześciokrotnie więcej (30 mg) tego samego związku.

 

Zatem podana informacja o ograniczeniach w stosowaniu octanu uliprystalu (nie należy rozpoczynać stosowania produktu Esmya u nowych pacjentek ani ponawiać jego stosowania) powinna obejmować tym bardziej tabletkę EllaOne.

 

Dr n. med. Izabella Stępkowska


DATA: 2018-02-28 13:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ja uzywalam esmye i swietnie sie czulam pomoglo mi, guzy mniejsze o ok. 1cm, - miesiaki, 3 m-ce po 5 mg/dzie?, tabletka po 6 razy wieksza dawka chyba dozwolona jest raz na rok, czy pol, ale tez nie na codziennego stosowania, rozklad rozmalny mowi, ze znajda sie osoby ktore moga umrzec od leku, ludzie ktorzy swietnie beda funkcjonowac i zrowiec i ci reszta posrodku, ktorzy statstycznie sa najliczniejsi , ta grupy bede brane pod uwage - rekomendujac objawy leku, tak samo jest z kazdym lekiem trzeba sie liczyc ze skutkami ubocznymi i ryzykiem przyjmowania czy przewyzsza ono dobro wynikajace z z przyjmowania i zrowienia
ponad 1 rok temu / ja
 
@trooper. Faktycznie antykoncepcja i unikanie pożycia w dni płodne dają ten sam efekt: brak poczęcia. Różnica polega na tym, że pożycie tylko w dni niepłodne nie ingeruje ani w przebieg stosunku, ani nie udaremnia jego skutku, natomiast antykoncepcja - zależnie od metody - ingeruje w pożycie eliminując płodność jako niepożądany efekt. Np. pigułka tworzy same dni niepłodne, ale są one wynikiem zakłócenia naturalnego rytmu hormonalnego kobiety, zaś naturalna metoda nie działa destrukcyjnie na cykl, ale omija okres płodności i korzysta tylko z okresu niepłodnego.
ponad 2 lata temu / Hanka
 
@ @trooper A czy ja w poście użyłem słowa kobieta i napisałem o używaniu kobiet. Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Dawka czyni truciznę. Co do antykoncepcji. Zawsze można w dni niepłodne to robić i to znaczy,że nie szanuję kobiety w dni płodne. Pigułka czy w współżycie w dni niepłodne to cel i efekt ten sam. Czyli efekt=brak poczęcia, cel= tak poorać i posiać, aby nic nie wykiełkowało.
ponad 2 lata temu / trooper
 
@JAGÓDKA. Czy EMA podała, jak często występuje zagrożenie dla wątroby w leczeniu mięśniaków macicy przy pomocy preparatu Esmya i czy współwystępuje z innymi schorzeniami, a także czy może to być skutkiem interakcji z innymi lekami? Czy są dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania EllaOne w odniesieniu to być może wskazywanych w ulotce potencjalnych skutków ubocznych?
ponad 2 lata temu / Hanka
 
Trooper ma tupet porównywać paracetamol do uliprystalu! Choć rzeczywiście paracetamol jest także toksyczny, jednak dawka śmiertelna tego związku jest istotnie większa niż dawka śmiertelna uliprystalu. Niestety wielu zepsutych mężczyzn traktuje kobiety jak przedmiot do użycia - przyjemnie sobie poużywać, a potem niech łyka truciznę; przecież nieużytecznego przedmiotu z reguły należy się pozbyć. Wszelkie metody antykoncepcji i zabijania dzieci to nie "wyzwolenie kobiet" lecz wyzwolenie mężczyzn od jakiejkolwiek odpowiedzialności. (Nieszczęsne te kobiety, które pozwalają traktować się jak przedmiot i nie szanują swego ciała i siebie.)
ponad 2 lata temu / @ trooper
 
Przyjmuję uwagi. Uprościłam sprawę.
ponad 2 lata temu / Jagódka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.