Afrykańskie kobiety zaapelowały do prezydenta Bidena, by nie sponsorował aborcji za granicą

Afrykańskie kobiety zwróciły się do prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, by zaprzestał narzucania aborcji poprzez finansowanie działań gigantycznych dostawców usług aborcyjnych w prorodzinnej kulturze narodów afrykańskich. W specjalnie przygotowanym nagraniu video wyprodukowanym przez Culture of Life Africa, kobiety z różnych afrykańskich państw i środowisk nalegają, by Biden zaprzestał wspierania aborcji w Afryce.
W zeszłym tygodniu amerykański prezydent – wzorem poprzedników z ramienia Partii Demokratycznej – odwołał politykę Mexico City, przyjętą jeszcze w czasach prezydenta Ronalda Reagana, która to zabrania federalnego finansowania organizacji przeprowadzających lub promujących tzw. usługi aborcyjne za granicą. Z decyzji Bidena cieszą się organizacje takie, jak International Planned Parenthood Federation (IPPF) i Marie Stopes International (obecnie MSI Reproductive Choices), które poprzednio ubolewały, iż za administracji Donalda Trumpa straciły miliony dolarów pochodzących z amerykańskich funduszy.
Biden uzasadniając swoją decyzję wskazał, że zakaz finansowania podkopał wysiłki USA na rzecz „zwiększenia równości płci na świecie”, ograniczając zdolność do wspierania zdrowia kobiet i programów, które zapobiegają przemocy na tle płciowym. Potwierdził tym samym, że istotą walki z przemocą na tle płciowym jest swobodny dostęp do aborcji… W filmie Culture of Life Africa Obianuju Ekeoch przypomniała pojawienie się Bidena w 2019 roku na forum Planned Parenthood Action Fund dla kandydatów na prezydenta, gdzie opisywał siebie i ludzi takich jak on jako „wybawicieli” mieszkańców krajów rozwijających się. Kandydujący wówczas na fotel prezydenta polityk ganił administrację Trumpa za rozszerzenie polityki Mexico City w 2017 r., rozciągając ją na całą amerykańską medyczną pomoc zagraniczną, a nie tylko na programy planowania rodziny, jak to miało miejsce w poprzednich republikańskich administracjach.
„Mamy ponad 8 miliardów dolarów na opiekę zdrowotną na całym świecie, a on stara się zastosować do tego standardy Mexico City. To bardzo źle. Na całym świecie umierają ludzie” – przekonywał wówczas. „Jesteśmy ich wybawcami” - dodał Biden, wskazując na siebie. „Myślę, że nie macie wystarczającego mandatu, Planned Parenthood. To wy zapewniacie opiekę zdrowotną biednym kobietom w sposób, jakiego nikt inny nie był w stanie. To dlatego Barack [Obama] i ja tak ciężko walczyliśmy, aby nadal mieć pewność, że jesteście finansowani” – wskazywał Bide.
- Patrząc na tego mężczyznę, który chwali pracę Planned Parenthood – zauważyła Ekeocha – mówiącego o całkowitym pozbyciu się polityki Mexico City, mówiącego o sobie i swoich proaborcyjnych kolegach jako o zbawcach ludzi w krajach rozwijających się, dzięki finansowani aborcji za granicą… wydaje mi się to wystarczająco przerażające, ponieważ wiem, co to dokładnie oznacza – stwierdziła Afrykanka. - To oznacza eliminację mojego ludu – dodała. - To oznacza śmierć i zabicie najbardziej niewinnych afrykańskich nienarodzonych dzieci – komentowała.
Film zawiera krótkie wypowiedzi afrykańskich kobiet skierowane do administracji Bidena. - To jest prośba, a właściwie apel do przyszłego amerykańskiego prezydenta, Joe Bidena, aby nie finansował aborcji w krajach afrykańskich – mówiła młoda kobieta imieniem Amaka, podczas gdy studentka Ellen powiedziała: - W mojej kulturze wspiera się życie od początku do końca. - Jestem Afrykanką – podkreśliła Chisom, kierownik projektu. - Nie wierzę w odbieranie życia, niszczenie go ani zabijanie. Nie potrzebujemy aborcji. Dlaczego aborcja musi być finansowana i traktowana priorytetowo w moim kraju? - pytała.
- Aborcja to morderstwo, a jej finansowanie czyni cię współsprawcą – dodała bankierka Mary Esther. - Proszę, nie rób tego – apelowała. - Proszę, nie chcemy funduszy ani żadnej formy finansowania aborcji – przekonywała Uchechi, studentka pielęgniarstwa. - Nie jesteśmy zainteresowani, to nie jest nasz priorytet - dodała. - To apel do rządu Stanów Zjednoczonych, aby nie finansował aborcji w krajach afrykańskich - powiedziała prawniczka Marion Lisa. Wyjaśniła, że społeczność afrykańska zbudowana jest na zasadach obejmujących „świętość życia, równą godność dla wszystkich, ochronę słabych i bezbronnych”.
- Bóg nigdy nie pobłogosławi narodu, który niszczy jego dzieci – ostrzegała Rose, nauczycielka. Ekeocha podsumowując klip zauważyła, że ilekroć mieszkańców Afryki pyta się o stosunek do aborcji, za każdym razem ją odrzucają. - Teraz pytanie brzmi: czy prezydent Joe Biden nas wysłucha? Czy rozpozna głos ludu Afryki? Czy uszanuje wołanie serca zwykłych Afrykanów? A może będzie po prostu neokolonialnym panem, jak wielu innych zachodnich przywódców? Mam nadzieję, że nie – puentowała, apelując o wysłuchanie głosu mieszkańców Afryki.
Źródło: cnsnews.com
AS






