DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 

Afryka: więcej chrześcijan niż wyznawców islamu

Afryka: więcej chrześcijan niż wyznawców islamu

Na konferencji w Maroku, włoski socjolog Massimo Introvigne ujawnił, że w Afryce już w tej chwili jest więcej chrześcijan niż wyznawców islamu. Co więcej, Czarny Kontynent zamieszkuje obecnie więcej praktykujących katolików niż Europę.

 

Najnowsze dane pokazują, że chrześcijaństwo stało się na kontynencie afrykańskim wyznaniem dominującym, przewyższającym nawet liczbę wyznawców islamu. Wynika tak z badań przeprowadzonych przez Centrum Studiów nad Nowymi Religiami (CESNUR) z uniwersytetu w El Jadidaw  Maroku. Szacuje się, że chrześcijanie stanowią ponad 46 proc. ludności Afryki w porównaniu z blisko 41 proc. reprezentantów islamu. Prawie 12 proc. ludności pozostaje przy tradycyjnych kultach afrykańskich.

 

W 31. krajach Afryki dominują chrześcijanie, a w 21. – wyznawcy islamu. W 6.państwach wciąż kultywowane są lokalne wyznania. W r. 1900 w Afryce było 10 mln chrześcijan, a w 2012 liczba ta osiągnęła pół miliarda. W 1900 roku tylko 2 proc. chrześcijan na świecie pochodziło z Afryki. Dzisiaj liczba ta wzrosła do 20 proc. Za dziesięć lat chrześcijańska Afryka będzie  stanowić  największy blok kontynentalny wewnątrz chrześcijaństwa, wyprzedzając Europę i obie Ameryki.

 

 - Te dane nie są jeszcze dobrze znane – stwierdził Massimo Introvigne, założyciel CESNUR - ale mają głębokie historyczne, kulturowe i polityczne znaczenie. Wyjaśnił, że już teraz w Afryce jest więcej praktykujących katolików niż w Europie. Fakt ten będzie miał wpływ na charakter katolicyzmu w dalszej perspektywie, o czym nieraz wspominał papież Jan Paweł II. Zdaniem socjologa, doskonale zdaje sobie z tego sprawę także obecny Ojciec św., Benedykt XVI, który już dwukrotnie odwiedził kontynent.

 

 - Oczywiście, nie każdy jest zadowolony z takiego rozwoju sytuacji  - dodawał Introvigne. Socjolog uważa, że wzrost liczby chrześcijan na całym kontynencie afrykańskim, może być jedną z przyczyn niektórych brutalnych ataków. Mówił: - Niektórzy islamscy fundamentaliści uznają za skandaliczny fakt, że w Afryce jest więcej chrześcijan niż muzułmanów i dlatego mnożą się prześladowania oraz morderstwa chrześcijan w takich krajach, jak Nigeria, Mali, Somalia i Kenia. 

 

Włoski uczony dodał, że fundamentaliści postrzegają Afrykę jako front, na którym toczy się walka o dominację islamu na świecie. Islamiści ponoszą porażki, stąd m.in. reagują agresywnie wysadzając kościoły chrześcijańskie itp.

 

Przemawiając na spotkaniu w sierpniu zeszłego roku w Rimini, ks. Ignatius Kaigama, arcybiskup Jos w Nigerii, powiedział: - Większość muzułmanów i chrześcijan w północnej Nigerii chce żyć w spokoju i być dobrymi sąsiadami, pomimo wszystkich napięć, które istnieją. Mieszane muzułmańskie i chrześcijańskie rodziny można spotkać zarówno w południowej jak i północnej Nigerii. Ale nie jest tajemnicą, że niektórzy przywódcy muzułmańscy chcieliby „zanurzyć Loran w Oceanie Atlantyckim.” Wierzą, że islam powinien być w tym kraju religią dominującą, jak pokazali to wraz z wprowadzeniem prawa szariatu w niektórych częściach na północy.

 

Bp Kaigama dodawał, iż naturalne  jest dążenie religii do zwiększania liczby swoich wyznawców, jednak może się to odbywać wyłącznie w sposób pokojowy, poprzez osobiste świadectwo ludzi wierzących.

 

 

Źródło: VaticanInsider, AS.


DATA: 2012-09-26 14:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "6165"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.