DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Abp Marek Jędraszewski zachęca do obejrzenia filmu „Nieplanowane”

Abp Marek Jędraszewski zachęca do obejrzenia filmu „Nieplanowane”
© Artur Widak/NurPhoto via ZUMA Press / Forum

- Bardzo zapraszam, by udać się do kin, by przeżyć historię, która jest jak najbardziej współczesną; która - niestety - dzieje się pośród nas; by zrozumieć, jak święte jest każde życie i że nikt z nas nie może obojętnie patrzeć, co dzieje się z życiem drugiego, zwłaszcza zupełnie niewinnego, człowieka – tymi słowami abp Marek Jędraszewski zachęca do obejrzenia filmu „Nieplanowane”. Historia nawróconej aborcjonistki, Abby Johnson, wchodzi do kin 1 listopada.

 

Abby Johnson, autorka książki „Nieplanowane”, na podstawie której powstał film o tym samym tytule, jako młoda kobieta zaangażowała się w wolontariat w aborcyjnej organizacji Planned Parenthood. Szybko pięła się po szczeblach kariery, aż do stanowiska szefowej jednej z klinik aborcyjnych. „Dopiero gdy asystowała przy aborcji, zrozumiała, co to za wielkie nieszczęście dla kobiety, dla zabijanego dziecka, dla społeczeństwa, które traci swoich członków – jeszcze nienarodzonych, ale przecież istniejących – mówi abp Marek Jędraszewski, który poleca zobaczenie filmu w kinach.

 

Metropolita krakowski mówi, że film „wzrusza i przejmuje”, a przede wszystkim opowiada bardzo aktualną sytuację – także w polskich realiach. – Bardzo zapraszam, by udać się do kin, by przeżyć historię, która jest jak najbardziej współczesna; która – niestety – dzieje się pośród nas; by zrozumieć, jak święte jest każde życie i że nikt z nas nie może obojętnie patrzeć, co dzieje się z życiem drugiego, zwłaszcza zupełnie niewinnego, człowieka.

 

– Chodzi o to, żeby życia bronić, żeby za to życie się wstawiać, o nie się modlić – mówi abp Jędraszewski i podkreśla, że film jest zachętą do „nowego, pełnego humanizmu i humanitaryzmu, spojrzenia na życie drugiego człowieka”. – Stąd to moje serdeczne zaproszenie, by poświęcić trochę czasu i udać się do kina – być może ze swoimi przyjaciółmi, najbliższymi – by przeżyć prawdę o życiu człowieka – mówi metropolita krakowski.

 

 

„Nieplanowane” to fabularny obraz oparty na prawdziwej historii Abby Johnson, jednej z najmłodszych dyrektorek kliniki aborcyjnej Planned Parenthood w USA, która przeszła przemianę i od kilku lat jest znaną obrończynią życia. Dzieło odsłaniające kulisy przemysłu aborcyjnego wstrząsnęło Ameryką. Po raz pierwszy od wielu lat odwróciła się tendencja świadomości społecznej na temat aborcji oraz zmian w prawie. Od premiery 9 stanów w USA zmieniło prawo na bardziej chroniące życie, kilkuset pracowników klinik aborcyjnych odeszło z pracy. Niedługo po premierze było jasne, że „Nieplanowane” to coś więcej niż film, to zjawisko kulturowe i społeczne, to obraz, który naprawdę zmienia świadomość ludzi. Ruchy pro-life, także w Polsce, traktują ten niezwykły film jako wielką szansę i apelują, by włączyć się w dzieło popularyzacji filmu.

 

Film wchodzi do polskich kin 1 listopada. Patronatem objął go Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Kilka dni temu dzieło otrzymało nagrodę specjalną Prezydenta Rzeczypospolitej na Festiwalu Niepokalanów jako „film, który zmienia życie”.

 

Więcej informacji o filmie (w tym konspekt katechezy) na stronie www.NieplanowaneWPolsce.pl.

 

Źródło: diecezja.pl

pt


DATA: 2019-10-29 15:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oglądałem film osobiście, pomijając przesłanie filmu mam jednak dwa przemyślenia. 1 Nie ma mowy o pokucie o sakramencie pojednania, tylko takie lekki przejście z popełnienia czynu do pięknej postawy A zapominamy o ekskomunice na mocy samego prawa i ona tak sama z siebie nie ustępuje. Należy spełnić odpowiednie kryteria wiążące z sakramentem pojednania. 2 Scena w której wręcz ubóstwia sie Hallowenn no jest słaba. Totalnie zaprzecza wartościom Chrześcijańskim. W związku podpisaniem sie arcybiskupa pod filmem jest jednoznaczny zaprzeczeniem tego o czym była mowa i nawoływaniem przed dniem 31/1 aby nie uczestniczyć w bałwochwalczych zabawach. A tu jednak można. Czyżby zasada złotego środka? Wątpię. Szczęść Boże!
8 miesięcy temu / Dylemat
 
Ja też zachęcam do obejrzenia. Film jest dostępny za darmo na stronie CDA PL, pod tytułem "zmiana widoku". Wprowadzenie go odpłatnie do kin uwaźam za robienie prywatnego biznesu pod płaszczykiem szczytnych haseł.Co zresztą się nie uda, bo film w dystrybucji kinowej będzie zapewne finansową porażką. Życzę wszystkim spokojnego świątecznego weekendu.
9 miesięcy temu / obejrzyjcie
 
Takie świadectwa są bardzo ważne.Może wyrzut sumienia jest karą za ten grzech, mimo spowiedzi,bo skutek tego czynu jest i trwa do tej pory-nie ma dziecka.Zresztą skoro cierpimy za grzechy innych, to za swoje tym bardziej.Wszystkie te swoje wyrzuty sumienia i trudności życia warto oddawać Bogu w intencji wynagradzającej za swój grzech i innych którzy się go dopuścili,można też wesprzeć jakąś samotną matkę,cokolwiek co podsunie Ci Bóg-może to być działanie ,albo wprost przeciwnie modlitwa.
9 miesięcy temu / kasiakasia
 
Jestem nieplanowana i matka o tym mnie poinformowała , powiedziała mi także /jak byłam niedużą i niemałą dziewczynką/, że miesiąc przede mną wyskrobała dziecko.Jako malutka czułam , że mam siostrzyczkę/dzieci malutkie wiedzą więcej/, dałam jej imię -Anielka. Jako kobieta dojrzała , mężatka od wielu lat z moim jedynym mężem / do dziś/także przerwałam ciążę , która przyszła niespodziewanie , nagle . Mąż okazał się wycofany , ja byłam zagubiona , ale moja rodzina na czele z matką szturmowała wszystko , aby tego dziecka nie było . Dziecko było już spore i bardzo broniło się przed aborcją . To był majstersztyk aborcyjny. Najpierw poczułam ulgę , bo dziecko przyszło w b. trudnym okresie dla nas , nie miałam żadnego wsparcia od nikogo , nawet od Boga , bo byłam wtedy ateistką.Nawróciłam się . Jaki jest syndrom poaborcyjny?Ja ciągle czuję to dziecko , mam ciągłe wyrzuty sumienia , chociaż się wyspowiadałam . Czuję , że to był chłopczyk , nadałam Mu imię , odprawiłam pogrz
9 miesięcy temu / świadectwo
 
Świat jest chory!!! Za zabicie kota, kara pozbawienia wolności do lat 3 i grzywna od 1 tysiąca do 100 tysięcy-za zamordowanie dziecka w łonie matki nic.!!!To się dzieje w kraju podobno katolickim?
9 miesięcy temu / Polonus
 
nie rozumiem tej mentalności że pokazuje się za wzór ludzi najpierw upadłych a nie tych co od początku zawierzyli Bogu i starają się żyć dobrze
9 miesięcy temu / lil
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.