DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Abp Lenga z zakazem publicznego sprawowania liturgii i głoszenia kazań. Sprawę zbada Watykan

Abp Lenga z zakazem publicznego sprawowania liturgii i głoszenia kazań. Sprawę zbada Watykan
Źródo: tvp.pl/Warto Rozmawiać

Abp Jan Paweł Lenga, decyzją biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, ma powstrzymać się od głoszenia kazań i publicznego przewodniczenia liturgii. Ten sam zakaz dotyczy wypowiedzi dla mediów - poinformował KAI kanclerz włocławskiej Kurii ks. dr Artur Niemira.

 

Abp Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup Karagandy w Kazachstanie, od 2011 roku przebywa w klasztorze księży Marianów w Licheniu Starym na terenie diecezji włocławskiej – miejscu wskazanym przez Stolicę Apostolską. Decyzje podjęte przez bp. Wiesława Meringa obowiązują do czasu ewentualnych rozstrzygnięć podjętych przez Stolicę Apostolską.

 

„Do podjęcia kroków dyscyplinarnych, które mogłyby zapobiec szerzeniu się skandalu wśród wiernych, miejscowego biskupa diecezjalnego upoważnia prawo kanoniczne, zwłaszcza kanon 392 i 763 Kodeksu Prawa Kanonicznego” - tłumaczy kanclerz Kurii ks. Artur Niemira.

 

Krystian Kratiuk zwraca jednak uwagę na to, że decyzje biskupa włocławskiego, obowiązują jedynie na terenie diecezji. Oznacza to, że abp Jan Paweł Lenga może sprawować publicznie Msze święte i udzielać wypowiedzi na terenie wszystkich pozostałych diecezji, o ile podobne zakazy nie zostaną przyjęte przez poszczególnych ordynariuszy. „Wszędzie indziej - póki nie będzie zakazów takich jak ten - Ksiądz Arcybiskup może sprawować Msze i nauczać. To wynika z cytowanych w tej informacji kanonów" - napisał na Twitterze redaktor naczelny portalu PCh24.pl.

 

 

Źródło: KAI

 

Zobacz co mówił abp Lenga:

Abp Lenga: wielu hierarchów chce korygować naukę Chrystusa. To zwykła zdrada i niszczenie Kościoła

 

Zobacz także:

Oświadczenie rzecznika KEP w sprawie abpa Lengi - do sprawy odniósł się wydawca książek hierarchy

 

„Połajanki”. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o komunikacie rzecznika KEP w sprawie abp. Lengi


DATA: 2020-02-22 09:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Odpowiedź na post Michu: Biskup a tym bardziej arcybiskup muSi a wręcz ma obowiązek dawać przykład obrony Wiary i jej Zasad, moralności itd. Ma obowiązek dawać przykład jak bronić Wiary i nawet emerytura go z tego nie zwania ! Innym dobrym przykładem spełnienia tego obowiązku, jest upomnienie do biskupów niemieckich w sprawie Drogi Synodalnej z apelem o wierność Pismu Świętemu i Tradycji Kościoła od biskupów Kościoła na Ukrainie w apelu m.in. podkreślono, że ?środowiska LGBT prowadzą zmasowany atak ideologiczny?, usprawiedliwiając swoją działalność właśnie stanowiskiem biskupów w Niemczech !.
3 miesiące temu / morwa
 
Za granica juz nie potrzebny? "kopniak" w Ojczyznie niewygony? "kopniaka" jaka "piekna nauka przykladem" z tego plynie dla wiernych o szacunku dla starszych te nowe nauczanie naprawde jest bardzo ciekawe ToWarzyszyc mozna sodomitom ale juz starszemu czlowiekowi nie wolno nawet byc soba.Niech Maryja Niepokalanie Poczeta okryje Abp.Lenge swoim plaszczem i od wszelkiego zlego od wszelkiego zludzenia od wszelkiego niebezpieczenstwa zachowa.
3 miesiące temu / Nick
 
Biskup nie moŻe mówić o Papieżu po nazwisku, bez należnego szacunku. Nawet o wikarym czy proboszczu nie mówi się np. Kowalski czy Nowak jak o cywilu. Jaki to przykład dla wiernych? Są 3 poprawne formy: Ojciec Święty, Papież, lub Franciszek. Abp Lenga nie może z lekceważeniem odnosić się do Papieża, nawet jeśli się z nim nie zgadza.
3 miesiące temu / Michu.
 
Po prostu niesamowite, przetrwał w ZSRR i za Putina a w Polsce go swoi dopadli ! Od wrześniu 1980 w Tadżykistanie potem w Kazachstanie gdzie posługiwał do 2011 r, gdy przeszedł na emeryturę i już jako arcybiskup przyjechał do Polski. Teraz, mieszkając w domu księży marianów w Licheniu Starym, dostał blokadę od biskupa, jakiej nie doznał nigdy za komuny od KGB w Związku Sowieckim. To co uczynił bp. Nering jest konsekwencją listu red. nacz. kwartalnika ?Więź?, Zbigniewa Nosowskiego, który uznał, że abp Lenga notorycznie publicznie obraża papieża Franciszka i we wrześniu 2019 roku wysłał do nuncjatury apostolskiej w Warszawie pismo w tej sprawie.
3 miesiące temu / morwa
 
Ciekawe rzeczy wRealu powiedzial tez Ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski zanim odpowiedzial sam Abp Jan Paweł Lenga
3 miesiące temu / Nick.
 
Ks. Dolindo i Ojca Pio bolesne doświadczenia ze strony ...
3 miesiące temu / Pagnus traditio
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.