DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Abp Lenga komentuje zakaz wypowiedzi nałożony przez bp. Meringa. Padają mocne słowa

Abp Lenga komentuje zakaz wypowiedzi nałożony przez bp. Meringa. Padają mocne słowa
Abp Jan Paweł Lenga, fot. printscreen YouTube

Abp Jan Paweł Lenga odniósł się do informacji mówiących o nałożeniu na hierarchę zakazu wypowiedzi w mediach oraz publicznego sprawowania Mszy świętych, którego miał dokonać bp Wiesław Mering. Hierarcha z Kazachstanu podkreślił, że żadne oficjalne zakazy z Watykanu nie zostały na niego nałożone, dlatego te decyzje go nie wiążą. Dodał również, że obecnie w Kościele „chwała Boża jest poniżana”, a „Chrystus jest detronizowany”.

 

„Chwała Boża jest poniżana, Chrystus jest detronizowany nie tylko jako człowiek, ale jako Bóg. Na Jego miejsce głosi się wszystko – protestantyzm, muzułmaństwo, żydostwo, pachamamę, obrzędy bałwochwalcze w Watykanie (…) i wszystkie inne -izmy, które nie są zgodne z nauką Chrystusa. Wzywam tych biedaków biskupów i papieża również w tym, aby się nawrócili i głosili Chrystusa i nauki, których ich nauczył. Jeżeli nie będą ich głosić to nie są pasterzami z Jego woli” – powiedział abp Jan Paweł Lenga.  

 

Hierarcha w programie Stanisława Krajskiego na antenie wRealu24.pl podkreślił, że jest emerytowanym arcybiskupem z Kazachstanu, który został w pewnym sensie „zesłany” na emeryturę do Lichenia. Abp Lenga przypomniał opinię rzecznika Episkopatu, który stwierdził kilka tygodni temu, że hierarcha nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Abp Lenga dodał, że po jego przyjeździe do Polski rzeczywiście biskupi nie zaprosili go do Konferencji Biskupów, dlatego jego status jest taki jak w obecnej sytuacji tj. nie podlega władzy biskupa miejsca ani nuncjusza apostolskiego. Jego bezpośrednim przełożonym jest papież.

 

Dopytywany przez Stanisława Krajskiego, abp Lenga przypomniał, że papież Jan Paweł II nadał mu tytuł arcybiskupa ad personam za zasługi dla Kościoła w Kazachstanie.

 

Abp Jan Paweł Lenga skomentował również list, który otrzymał od bp. Wiesława Meringa z diecezji włocławskiej. Hierarcha zauważa, że bp Mering nie wskazuje żadnych powodów do zaprzestania głoszenia kazań. Co więcej, nie podaje również powodów do tego, aby słuchać tych decyzji. „Chrystus dał pełnomocnictwa przez Kościół, aby głosić go w porę i nie w porę. I będę go głosił dopóki jestem żywy. Ani bp Mering mi tego nie zabroni, ani nikt inny. (…) Ja należę do Kościoła katolickiego i chcę, aby miał on swoją prawdziwą twarz, taką jaką dał mu Chrystus” – podkreślił. – Taka prośba biskupa nie ma żadnego wpływu na moje działanie i to co głoszę – sprecyzował.

 

Hierarcha odniósł się również do słów bp. Meringa, który zaapelował o nieudzielanie w mediach „skrajnych wypowiedzi”. Abp Lenga zauważył z pewnym zażenowaniem, że bp Mering z podobnym zaangażowaniem nie komentuje „skrajnych wypowiedzi” biskupów z Niemiec i nie upomina ich, aby nie wypowiadali się w tak szkodliwy dla Kościoła sposób. Przypomina w tym miejscu, że niektórzy niemieccy biskupi chcą wprowadzenia kapłaństwa kobiet, a także zapowiadają błogosławienie związków homoseksualistów.

 

Abp Lenga nawiązał również do sytuacji w Watykanie i konsekwencji wynikających z synodów biskupów. – Trzeba skończyć z tymi synodami, bo one wykończą Kościół. Tam zbierają się progresiści i gadają bzdury. Oni nie troszczą się o Kościół. Im nie chodzi o obronę Kościoła katolickiego i Jezusa Chrystusa – powiedział. Abp Lenga dodał, że biskup włocławski nie zauważa zła płynącego z zachodu takiego jak m.in. Komunia święta dla protestantów czy rozwodników. – Bp Mering jakoś tego nie zauważa i nie pacyfikuje tamtych biskupów z Niemiec – stwierdził.

 

Emerytowany biskup Karagandy zauważył również, że na kryzys w Kościele w Niemczech odważnie zareagowali biskupi Ukrainy, którzy upomnieli hierarchów z Niemiec, idących drogą synodalną. Podkreślił, że niestety polscy biskupi nie mieli tyle odwagi, aby zainterweniować w tej sprawie.

 

Hierarcha nawiązał również do osoby nuncjusza apostolskiego w Polsce, który miał rzekomo wyrazić zaniepokojenie tym, że abp Jan Paweł Lenga podczas Mszy świętej nie wypowiada imienia papieża Franciszka. Abp Lenga podkreślił, że to nieprawda, ponieważ w prywatnych Mszach wymienia imię papieża. Dodał, że Pan Bóg wie jaka jest prawda. – Bez Stolicy Apostolskiej, bez ich konkretnych decyzji, ja nie ma co z nim (nuncjuszem apostolskim w Polsce – przyp. red) rozmawiać – powiedział. Dodał, że zarówno Episkopat Polski jak i nuncjusz apostolski w Polsce nie ma nad nim władzy.

 

 

Źródło wRealu24.pl

WMa

 


DATA: 2020-02-26 11:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
75
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chciałbym z wami się zgodzić bo z jednej strony uważam, że ma rację ale niestety z drugiej strony ktoś zapomniał o posłuszeństwie i wszczyna bunt na pokładzie. A bunty często kończą się rozłamem jak to już się działo wielokrotnie. Więc nie wydaje mi się, że to jest droga która jest miła Bogu. Obelgi w stronę innych itp
7 miesięcy temu / Rafal
 
Prześladowany za wiare i wierność Chrystusowi Ksiądz arcybiskup jest teraz jeszcze bardziej czytelnym i wiarygodnym świadkiem Ewangeli. Niech Bóg błogosławi i umacnia Ks.Arcybiskupa Lenge. Obiecuje modlitwe????
9 miesięcy temu / ZJ
 
Tak podbnie hierachowie chcieli zamknac usta ksiedzu Popieluszce...nie, nie zakazali ksiedzu odprwiac mszy, bo mial duze poparcie spoleczenstwa, ale chciano Go zeslac gdzies na wies ale nie zdarzono. Po smierci jakze chwalony a nawet blogoslawiony rzymski. Oby arcybiskup sie nie dal...
9 miesięcy temu / Teodor...
 
ostatni odważny biskup w Polsce, który bardziej boi się Boga niż ludzi. Jedyny biskup który nie czci "świętego spokoju".
9 miesięcy temu / Tom
 
@Silurus - żeby było śmieszniej/tragiczniej - to zakazy wydaje były TW ''Lucjan" - tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa w PRLu.
9 miesięcy temu / Ewa
 
No dobra, ale ten abp przebywa w Polsce na podstawie jakiegoś dekretu, a nie ot, tak? No to ten dekret zapewne precyzuje kwestie zwierzchnictwa...
9 miesięcy temu / M.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.