DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Abp Józef Michalik: Nowa Targowica się pojawiła. Oskarżają Polskę

Abp Józef Michalik: Nowa Targowica się pojawiła. Oskarżają Polskę
fot.TP/FORUM

Pokoju potrzeba dzisiaj w naszych rodzinach, relacjach międzyludzkich, w naszym narodzie – mówił abp Józef Michalik podczas Mszy świętej rezurekcyjnej w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Krytycznie odniósł się do oskarżeń wobec Polski na forum międzynarodowym, kierowanych przez polityków z naszego kraju. "Nowa Targowica się pojawiła" - stwierdził były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


Abp Michalik powiedział w swojej homilii, że zmartwychwstały Chrystus przynosi pokój i „chce pogodzić człowieka z Bogiem, ale i człowieka z samym sobą”. – Jakże tego pokoju potrzeba dzisiaj w naszych rodzinach, relacjach międzyludzkich, w naszym narodzie tak bardzo podzielonym interesami różnych grup i partii. To bardzo ważna rzecz, żebyśmy tworzyli atmosferę wiary i pokoju w naszym otoczeniu – mówił.

Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że nienawiść jest „hańbą i trzeba ją eliminować”. Krytycznie odniósł się również do obecnej sytuacji w naszym kraju. – Nowa Targowica się pojawiła. Oskarżają Polskę. Mobilizują obce narody na forach międzynarodowych do nienawiści wobec Polaków, którzy mieli odwagę wybrać innych, a nie ich samych. Zdumiewające spojrzenie. To się już dawno nie powtarzało. Ale to nie jest chwałą tych ludzi, że zaufanie, którym zostali obdarzeni przez część narodu, wykorzystują przeciw ojczyźnie – mówił abp Michalik.

– Pora najwyższa, żeby Polska przestała być Polską partyjną, żeby zaczęła być Polską narodu, który ma prawo do postępu, do większego szacunku, który musi się troszczyć o to, żeby promować dobro wspólne – dodał.

Zdaniem metropolity przemyskiego, partie muszą pochylić się wspólnie i wytyczyć program dobra. Stwierdził, że naród jest już zmęczony i czeka na współpracę oraz dobre propozycje. – Że każdy obywatel i każdy obdarzony zaufaniem poseł czy senator będzie pilnować porządku prawnego zgodnego z prawem moralnym, z prawem Bożym. Ta atmosfera życzliwości, wyrozumiałości, dialogu i miłości będzie bardziej twórcza – wskazywał były przewodniczący KEP.

Abp Michalik stwierdził, że to nie Kościół katolicki traci zdolność do przeciwstawiania się upadkowi obyczajów, ale to ludzie tracą „zdolność do odrzucania tej ideologii”. – Polska wymiera, bo rodzina przestała mieć zaufanie do siebie, bo co trzecia polska rodzina się rozpada. Polska wymiera, bo miłość do dziecka i do drugiego człowieka będzie umierać. Trzeba, żeby Polska odżyła.

Hierarcha zwrócił uwagę, że skoro wedle najbardziej krytycznych statystyk, 93 procent Polaków jest ochrzczonych, „mamy obowiązek domagać się życia według Ewangelii od 93 procent Polaków, od wszystkich Polaków”.

– Trzeba, żeby zmartwychwstała wiara w naszych sercach, żebyśmy przeżyli to święto z pragnieniem zmartwychwstania do życia w wierze. To jest wielka, piękna, głęboka i żywa tradycja w Kościele katolickim, że Wielkanoc przeżywa się po spowiedzi w komunii świętej – powiedział.

Abp Michalik mówił również, że trzeba skorygować spojrzenie na Boga, który nie jest Bogiem wymierzania kary, ale tęsknoty za człowiekiem. Zachęcał, aby zobaczyć w Bogu przede wszystkim miłość i miłosierdzie. Zwrócił uwagę, że w Ewangeliach wiele razy pojawia się zwrot „uwierzyli w Niego uczniowie Jego”, co oznacza, że ich wiara ciągle rosła. – I nasza wiara ma się rozwijać, ma dojrzewać – stwierdził metropolita przemyski.

 

 

 

KAI

luk

 

 


DATA: 2016-03-27 15:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

--->Wolnościowiec, musisz przyznać że morderczo pomijana jest jedna z najdosadniejszych encyklik poświęcona specjalnie Królestwu Polskiemu a mianowicie wydana w 1751 roku "A quo primum" Benedykta XIV. Te niecałe 7 stron druku skrywa w sobie rozpaczliwe wołanie o opamiętanie się szlachty i duchowieństwa które "uwierzyło" w konwertowanie na katolicyzm gron nieokreślonego pochodzenia. Podpowiadam również jezuicki "Zohar" i "Złość żydowska" Gaudentego Pikulskiego kapucyna. Zapewne są Ci znane oryginalne klątwy kahału z Siemiatycz. Nieskończona jeszcze dziejów praca ...
ponad 3 lata temu / Leo
 
@Leo: Kolejny się znalazł obrażający naszych konfederackich bohaterów, którzy chcieli ocalić złotą wolność, ale przede wszystkim Rzeczpospolitą przed katastrofą. Gdyby konfederaci zwyciężyli, nie byłoby interwencji rosyjskiej, gdyż nie byłaby potrzebna - porządek sprzed ogłoszenia konstytucji zostałby przywrócony, nie byłoby wojny domowej i wróciłaby normalność. Niestety zapędy modernistów zniszczyły Polskę, oddały ją pod panowanie obcych monarchii, zamiast wzmacniać własną Ojczyznę. Zdrajcami byli wszyscy ci, którzy stali za królem SAP, za Konstytucją 3 Maja i za szukaniem sojuszy we Francuzach. To oni zgubili Rzeczpospolitą. Burzyli święty odwieczny porządek, a później dziwili się, że nie ma Polski, a papież nakazuje ludności polskiej podporządkowanie się nowym władzom z 3 ościennych państw. Taka jest konsekwencja burzenia tradycji polskiego systemu władzy.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
@Michal - w tym przypadku wymienieni duchowni, jak i ich poplecznicy wyrosli z ducha Weishaupta. Ich nominacje kościelne nie licowały z ich zachowaniem, jako że bardziej woleli swoje fartuszki masońskie w odpowiednim momnecie pokazać, niż chronić Kościół i Ojczyznę. Po owocach ich poznacie.
ponad 3 lata temu / xyz
 
Konfederacja Barska i Targowica to ostatni niedopisany po polsku fragment trzech wieków niszczenia Królestwa Polskiego. Pewnie to pokolenie Polaków jeszcze się polskiego dla Polaków opracowania nie doczeka. Tak potężna była Polska. Potrzeba było 3 wieków konsekwentnej pracy aby ją rozwalić i otruć mateczniki polskości. Matecznik duchowy padł po 1972 roku. Dziś skrawki polskości odżywają w środowiskach Mszy Wszechczasów o ile już nie zostały zawłaszczone przez tych którzy nie pozwolą ujrzeć światła żadnej polskiej myśli czy inicjatywie bez swojej szczepionki która uwalnia się dekadami aby zniszczyć każdy nowy organizm.
ponad 3 lata temu / Leo
 
a czemu ty wpisujesz się w propagandową narrację KOD?
ponad 3 lata temu / do Stormer
 
Nie wiem, co za problem prawica i Kościół ma z Targowicą (czyli konfederacją). Była to esencja polskiego ruchu wolnościowego XVIII w. pragnącego decentralizacji, ale i króla, który będzie czuwał nad złotą wolnością elit narodowych. Król SAP jednak wolał zniszczyć jedyną dobrą demokrację - demokrację szlachecką, utworzyć monarchię konstytucyjną, pozbawić szlachtę wpływu na politykę. Konfederacja ratowała Polskę przed upadkiem moralnym i to był wyraz patriotyzmu, a nie zepsucie "reformatorów" pragnących wojny z Rosją i Prusami.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.