DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: reformacja zapoczątkowała proces prowadzący do degrengolady człowieka

Abp Jędraszewski: reformacja zapoczątkowała proces prowadzący do degrengolady człowieka
fot.Piotr Guzik / FORUM.

W krakowskim kościele świętej Anny odbyło się kolejne spotkanie otwarte księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z wiernymi. Tym razem tematem rozmowy była reformacja i ekumenizm. Nie zabrakło trudnych pytań od krakowian, między innymi o świętowanie przez papieża pięćsetnej rocznicy buntu Lutra, ale także bardzo odważnych tez stawianych przez metropolitę.

 

Arcybiskup Jędraszewski rozpoczął spotkanie opisem dziejów ducha w ostatnim pięćsetleciu. Choć stwierdził, że wielu reformatorów sprzed pół tysiąca lat nie zamierzało zmieniać doktryny Kościoła, przyznał że Luter, Kalwin i Zwingli potępili Kościół i w ten sposób jako pierwsi wyartykułowali zasadę: „Chrystus tak, Kościół nie”.

 

- Tak ruszyła lawina. Powstały różne wspólnoty chrześcijańskie, które zaczęły toczyć między sobą wojny. Chrześcijanie walczyli z chrześcijanami z tego powodu, że nie należeli już do jednej wspólnoty. Myśliciele tamtych czasów zaczęli więc zastanawiać się, czy Chrystus – skoro tak „dzieli” ówczesnych ludzi – jest w ogóle potrzebny. Zaczęto więc zastanawiać się nad koniecznością oddawania czci innej istocie. którą rzekomo można by poznać samym rozumem – mówił arcybiskup Jędraszewski. Według krakowskiego metropolity to właśnie zrodziło w filozofach potrzebę mówienia o „pierwszej przyczynie”, o „wielkim mechaniku” (gdyż świat fascynował się wówczas mechaniką”). – Mówiono też o „wielkim zegarmistrzu”. Warto zaznaczyć, że w tej wizji ów zegarmistrz, a w pojęciu twórców tego pojęcia Bóg, jedynie przygotowuje precyzyjny, wręcz doskonały mechanizm i wprawia go w ruch. A potem nie interweniuje. Tak oto powstał deizm, a to jest wizja antychrześcijańska – wyjaśnił duchowny dodając, że w ten sposób zaczęto hołubić nową zasadę: „Chrystus nie, Bóg tak”.

 

Ale – jak wyjaśnił abp Jędraszewski – zasada ta również nie przetrwała próby czasu. Najważniejszym sprawdzianem dla deizmu były bowiem wydarzenia do których doszło w Lizbonie 1 listopada 1755 roku. Wtedy to portugalskie miasto zostało zniszczone w efekcie trzęsienia ziemi, które w konsekwencji wywołało zarówno pożary jak i tsunami. Wielu spośród uciekinierów z miasta zamarzło w górach. –  Cztery żywioły zabijające kilkadziesiąt tysięcy ludzi to był dla współczesnego świata szok. Okazało się bowiem, że ów precyzyjny mechanizm albo wcale nie jest doskonały, albo jednak istota będąca „pierwszą przyczyną” czasami interweniuje. Wolter napisał wówczas skrajnie antychrześcijański utwór, bardzo szybko zyskujący ogromną popularność. Tak narodziła się kolejna zasada: „Bóg nie – człowiek tak” powiedział arcybiskup Jędraszewski.

 

- To jest efekt lawiny, która miała początek pięćset lat temu. A w konsekwencji doprowadzono do zasady obowiązującej dzisiaj w wielu miejscach, a więc zasady brzmiącej „człowiek nie!”. Tym właśnie jest przecież ideologia gender i podobne jej absurdy – zauważył krakowski pasterz. Prześledziwszy ostatnie pięć stuleci metropolita doszedł do wniosku, że „wraz z reformacją zaczął się proces, który doprowadził do degrengolady człowieka”. – Świat i dziś idzie inną drogą niż chrześcijanie, a zaczęło się to niestety od tamtego tragicznego podziału sprzed pięciuset lat. Nie ma więc przy okazji tej rocznicy czego świętować, bo nie można świętować podziału i „anty-świadectwa” – dodał.

 

Jak traktować protestantyzm i protestantów?

Jeden z wiernych zapytał abpa Jędraszewskiego o nowe zjawisko w Kościele – o wspólne modlitwy chrześcijan różnych wspólnot, nie chcących poważać jakiejkolwiek teologii, a jedynie „wesoło śpiewając lub tańcząc wielbić Boga”. Metropolita nazwał tego typu zjawiska „pentekostalizacją Kościoła” pytając jednocześnie „co to ma wspólnego z Kościołem, który założył Jezus Chrystus i którego źródłem jest Ewangelia i Tradycja”? – W tego typu ruchach odnajdujemy tendencje bazujące na emocjach i na negowaniu Kościoła a oparcia na nowych liderach. Trudno to pogodzić z Kościołem w który wierzymy – powiedział duchowny dodając, że „pełnia prawdy jest tylko w nauce Kościoła rzymsko-katolickiego”.

 

Kapłana zapytano także, czy katolicy powinni nawracać protestantów. Arcybiskup przywołał przykład J. H. Newmana, słynnego konwertyty z anglikanizmu, niegdyś uważającego, że papież to antychryst a katolicyzm stanowi wielki błąd. Później został jednak katolickim duchownym gdyż był… bardzo uczciwy intelektualnie i usilnie poszukując Prawdy odnalazł ją w Kościele rzymskim. Według metropolity krakowskiego dziś wielu anglikanów podąża śladem Newmana, a dzieje się to między innymi z powodu jaskrawo widocznego odejścia ich dotychczasowych wspólnot od nauki chrześcijańskiej – jak stało się choćby z akceptacją homo-związków. – To nie jest więc problem nawracania protestantów, bo istnieje tendencja ich przyłączania się do Kościoła katolickiego, ale jest to kwestia trwania w czystości doktrynalnej – odpowiedział duchowny.

 

Zadano także pytanie o obchodzenie przez katolików pięćsetlecia reformacji. Jeden z wiernych przyznał, że był zgorszony widząc „radosne świętowanie reformacji przez papieża i niektórych polskich hierarchów”. Pytał, czy jest to postępowanie godne oraz stwierdził, że przecież „nie wolno nam przebywać w namiotach grzeszników a chodzimy z nimi do ołtarza!”. Arcybiskup Jędraszewski uznał, że interpretowanie wspólnych obchodów pamiątki reformacji jako „radosne” może być mylną interpretacją. Przypomniał, że mimo wielu różnic nadal istnieją rzeczy, które mamy z protestantami wspólne: jak wiara w Chrystusa czy chrzest. A świat wrogi jest wobec chrześcijan, prześladuje się ich w wielu miejscach bez względu na to, czy są katolikami czy protestantami. Duchowny podkreślił jednak także, że „ucieczka od różnic byłaby ucieczką od prawdy”.

 

kra

 

 


DATA: 2017-10-20 19:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Reformata Luter sprzeciwiał się Kopernikowi jeszcze w 1539 roku, przed wydaniem De Revolutionibus... W Kościele katolickim do 1616 roku z Kopernikiem nie było żadnych problemów. Ile uniwersytetów założył Luter, a ile papiestwo? A kalendarz mamy jaki? Gregoriański! Nie trzeba poprawiać przez ok. 3000 lat. Kto zdecydował? Papież, czyli jakoby ciemny Kościół katolicki. Kto odrzucił? Cerkiew prawosławna. Dopiero niedawno okazało się, że angielscy zakonnicy zaczęli budować wielkie piece hutnicze, ale Henryk VIII wszystko zniszczył i cofnął rewolucję przemysłową o jakie 200 lat (o ile uczciwość i moralność - lepiej nie liczyć). Jak wygląda ilość i życie Indian w Ameryce Południowej (dawna kolonia katolicka) i w Ameryce Północnej (tradycja protestancka) też wiadomo. Halloween, przechwycenie św. Mikołaja przez Coca-Colę, zbombardowanie Monte Cassino w II wojnie światowej, to też dorobek wolnej myśli protestanckiej. Wolnej od pełni prawdy objawionej przez Chrystusa.
ponad 1 rok temu / Solidarny
 
Reformacja osłabiła siłę Kościoła Katolickiego, to fakt, ale nie zmienila tendencji! Kościół był zawsze podzielony, nawet jak jeszcze nie tworzył zorganizowanej struktury! Prawosławie,kościoły koptyjskie, wschodnie podzieliły chrzescijanstwo daleko przed reformacja! Przecież abp to madry czlowiek i nie rozumie, że w parze z reformacja szła edukacja, jezyki narodowe, świadomość narodowa, rozpowszechnianie druku, czytelnictwo, a wiec rozwoj intelektualny, dziedzictwo humanizmu! Prądy intelektualne jakie powstaly w XVI, XVIi wieki i później to efekt wolnej myśli! To raczej nasz dorobek, którego nie powinniśmy się wstydzić. A lepiej było przed reformacja, jak ciemny lud wrzucal denary do puszki za dusze dziadkow w czyśćcu? Bo katolikom zajęło az 28 lat, żeby zwolac sobór i odpowiedzieć na reformy. Przez ten czas na pewno uzbierali pieniądze na Bazykile sw. Piotra
ponad 2 lata temu / Kam
 
Do Stromera: odpusty nie kupić ale zawsze są w K-le obecne. Pogląd ze Kościół udziela odpisów nie zmienił się.
ponad 2 lata temu / Bozena
 
Ad. Iskierka - 100/100, z ust mi to wyjęłaś. Dziękuję.
ponad 2 lata temu / Jagna
 
Czy w pch24 głosić prawdę mogą tylko ci, którzy płyną z nurtem politycznym kościoła, bo inaczej komentarz się nie ukaże ? Nie można wychodzić poza szereg ? Jak to się ma do tego do czego wzywał Bp Hozer ? To mówienie Prawdy Hierarchom o sytuacji w Kościele >o której piszecie w art.< jest zabronione i odbierane jako obraza ? To czytać można ale analizować nie. A podobno wszyscy odpowiadamy za nasz Kościół. Jeśli przez 55 lat nasi Pasterze milczeli prowadząc nas błędnymi ścieżkami II SW to w końcu należy nam się Prawda jaka jest sytuacja i powrót do źródła / tradycji a nie opowiadanie o "degrengoladzie" z zamierzchłej historii którą tworzą sami ludzie Kościoła - czyli hierarchia. O przepraszam , już się nawracam i serwuję marmoladę dla tych co lubią słodkie komplementy: dziękuję , jestem dumna z mojego hierarchy ,podziwiam intelekt i umiejętność wychodzenia z opresji czyli tłumaczenia tego co jest błędem a winno być zaniechane.
ponad 2 lata temu / Iskierka
 
Nie do końca ten krok,po kroku w KK z heretykami prowadzi do Pełni prawdy... co widać na rzekomo ekumenicznej pilgrzymce do ziemi świętej niemieckiego hierachy Marxa z ewangelicznym przywódcą zboru luterańskiego...obaj zaparli się znaku Krzyża...raz na prośbę żydów,a potem by nie drażnić muzułmanów usunęli ze swojej piersi ZNAK naszej Wiary...można to zobaczyć na zdjęciach uwieczniających dochodzenie do "Pełni prawdy",ich wspólnie przeżywana ekumenia na pielgrzymce POKAZUJE jak kard Marx i luteranin są bez krzyża. Jak mamy rozumieć to ich wspólnie zawarcie się KRZYZA?...Czy ich pielgrzymkowa ekumenia na ziemi świętej, była tylko moze propagandą ekumenizmu bez konieczności utożsamiania się z KRZYŻEM Chrystusowym,na Którym dokonało się ZBAWIENIE ŚWIATA..Komu służą ludzie,ktorzy na prośbę i z szacunku do wrogów KK USUWAJĄ KRZYŻ ...Czy to jest już moze nowa ODNOWA ekumenizmu bez KRZYZA,w duchu pentekostalizacji,euforii w odnowie rzekomo charyzmatycznej, tylko czemu tam te diabły wyj
ponad 2 lata temu / Megi
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.