DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: metoda in vitro jest niezgodna z katolicką moralnością

Abp Jędraszewski: metoda in vitro jest niezgodna z katolicką moralnością
fot.Piotr Guzik / FORUM

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania wiernych podczas „Dialogów”. Tym razem tematem spotkania były sprawy związane ze sztucznym zapłodnieniem in-vitro. Hierarcha podkreślał, że in vitro wiąże się z brutalna ingerencją w organizm kobiety i selekcją embrionów, a także jest niezgodne z katolicką moralnością.

 

Hierarcha podkreślił, że metoda in vitro wiąże się z brutalną ingerencją w organizm kobiety i selekcją embrionów. – Pojawia się poważny problem etyczno-moralny. Co zrobić z tymi poczętymi dziećmi? Zamrozić? Jak długo mogą one w tym stanie istnieć? Czy po jakimś czasie będzie można ponownie z tego embrionu skorzystać, wszczepiając je w łono tej samej kobiety? – stawiał pytania abp Jędraszewski i zwracał uwagę, że zdrowie dzieci poczętych metodą in vitro jest dużo bardziej zagrożone niż poczętych naturalnie. Hierarcha wspomniał także o istnieniu syndromu „po in vitro”, gdy osoby poczęte tą metodą stawiają sobie pytania o swoje rodzeństwo, które zostało poczęte, a nie urodziło się.

 

Metropolita zaznaczył, że z punktu widzenia nauki Kościoła, metoda in vitro jest niezgodna z moralnością katolicką, ale człowiek, który dzięki niej się urodził zasługuje na pełny szacunek.

– Możliwości techniczne, jakie związane są z rozwojem współczesnej medycyny, pozwalają na to, żeby mogły począć się dzieci metodą in vitro, ale tutaj chciałbym wrócić do podstawowej zasady, o której wielokrotnie mówił Jan Paweł II spotykając się z naukowcami; nie wszystko, co jest technicznie możliwe, jest moralnie dozwolone – mówił abp Jędraszewski.

 

Odnosząc się do problemu niespełnionego pragnienia macierzyństwa, arcybiskup odwołał się do koncepcji człowieka kard. Karola Wojtyły, przedstawionej w książce „Osoba i czyn”, wg której człowiek spełnia się przez swoje dobre czyny. „Człowieka od zwierząt odróżnia fakt, że jest istotą wolną – „mogę coś, ale nie muszę – nie jestem zdeterminowany, mogę wybierać”. „Wolność jest autentyczna, kiedy wybieram to, co jest moralnie dobre” – cytował kard. Wojtyłę abp Marek Jędraszewski podkreślając, że autentyczna wolność polega na podporządkowaniu się prawdzie, co z kolei realizuje się poprzez podporządkowanie właściwie ukształtowanemu sumieniu. – Wielkość człowieka polega na tym, że idzie za głosem swojego sumienia – zwracał uwagę metropolita krakowski.

 

Abp Jędraszewski zaznaczył także, że mówienie o tym, iż in vitro jest metodą leczenia niepłodności to kłamstwo. – To jakby bajpas. Obchodzi się problem możliwości poczęcia w sposób sztuczny, techniczny (…). Niepłodność pozostaje – podkreślał hierarcha zwracając uwagę na sposób leczenia niepłodności, który jest ciągle mało popularny, a niebudzący zastrzeżeń moralnych i zgodny z naturą człowieka, czyli naprotechnologię.

 

– Chrześcijaństwo zawsze będzie musiało mówić to, co zostało wyrażone także w encyklice Humanae vitae jako przejaw głębokiego namysłu nad prawdą o człowieku wynikającą z objawienia i z tradycji, że życie małżeńskie jest błogosławione przez Boga, a to zakłada, że Pan Bóg błogosławi ludzkiej miłości kobiety i mężczyzny i błogosławi potomstwu, które jest owocem tej miłości. Kto to przyjmie – przyjmie, kto odrzuci – odrzuci. Ale chrześcijanie muszą być gotowi, aby tej prawdy bronić jednoznacznie, do końca – odpowiadał abp Jędraszewski.

 

„Dialogi” to cykl tematycznych spotkań abp. Marka Jędraszewskiego z wiernymi, ale także ze wszystkimi zainteresowanymi. To okazja do rozwiania wątpliwości i lepszego poznania Kościoła oraz jego Pasterza. 

 

 

Źródło: KAI, diecezja.pl

WMa

 

 

Czytaj także:
DATA: 2019-10-18 19:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

metoda in vitro jest niezgodna z katolicką moralnością. OK. Nikt nie zmusza katolików do jej stosowania. Ale dlaczego katolicy chcą zmuszać niekatolików do stosowania ich norm moralnych? Oburzają się na dyskryminację i nietolerancję w krajach islamskich, a sami chcą ją fundować współobywatelom to nie znaczy że popieram islam.
1 dzień temu / Ratownik
 
Ok.Ks. Jędraszewski wie co mówi i o czym mówi, co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku innych duchownych , którzy potępiają in vitro nie wiedząc what's going on. Mam dwoje dzieci A i K , które kocham. Metoda in vitro mogłaby spowodować , że K i A nie było by , były Krzyś i Ala lub Zbyszek i Celinka a A i K wrzuceni byli by do klozetu. Przepraszam za drastyczność stwierdzenia ale tak to się odbywa. Najgorsze w tym wszystkim jest fakt, znajomości rozwoju organizmu od poczęcia , w tym organizmu człowieka i totalna znieczulica w przypadku mordu tego organizmu. Gdyby ludzkość znalazła zalążek życia roślinnego na Księżycu lub Marsie , zygotę tam odkrytą, cały świat naukowy, trzymałby ją w najnowocześniejszych inkubatorach jak największy skarb ludzkości a czymże jest roślina w porównaniu z człowiekiem.
8 miesięcy temu / mario
 
Ciekawe podejście Biskupa Jędraszewskiego do tematu. Najpierw sam sobie "stawia pytania" a potem zaznacza >z punktu widzenia Kościoła.. nie zgodne..< ALE , ALE , ALE - jak już się ZDARZY to > człowiek, który dzięki niej się urodził zasługuje na pełny szacunek. Z innego spotkania dowiedzieliśmy się o nadziei Biskupa Jędraszewskiego , że piekło będzie puste. dowód :vide: y.t.> Zatem "hulaj dusza piekła nie ma." Ważna jest potrzeba człowieka czyli dziecko , która usprawiedliwi METODĘ. Liczy się przecież zrozumienie ,TOWARZYSZENIE i kulturalne wieloznaczne -TŁUMACZENIE. Jakby co TO PAN BÓG JEST MIŁOSIERNY i zrozumienie ODSTĘPSTWO. Ciekawe czy INSTYTUT STATYSTYCZNY Kościoła prowadzi badania ilu "katolików" skorzystało z tej metody i ilu mamy katolików z próbówek INVITRO .
8 miesięcy temu / iskierka
 
Pycha ludzka popycha swiat do upadku.pycha i technologia ktorej stworca jest nikt inny jak szatan.upadaja ludzie upada swiat.co pare lat blizej do czelusci.dla przypomnienia to Bog nasz Stworca jak sama nazwa wskazuje jest tym ktory daje zycie i odbiera.pacholki szatana nie zmroza oka aby zepchnac swiat w otchlan.co troche podpowiadaja co modne i co wlasciwe zawsze znajda odpowiedz.a ludzkosc daje sie ciagle manipulowac jakby wlasnego rozumu nie mieli i Praw Bozych nie znali.otoz ich postepowanie swiadczy o malej znajomosci Praw Bozych.odchodza od Pana zmanipulowani latwym zyciem.aborcja do 9 mc.in vitro.eutanazja.seksualizacja.ekumenia.nowe technologie jakze zwodnicze.czlowiek upada na oczach Pana.na wlasne zyczenie.przyjdz Panie Jezu czym predzej.
8 miesięcy temu / Sara w.
 
Nie bawmy się w Boga! Tyle tylko trzeba powiedzieć.
8 miesięcy temu / Iza
 
@Andrzej BR Urodziłeś się niewidomy, na Sądzie staniesz jako złodziej wzroku, bo on nie był od Boga tylko z ludzkiej pychy i niezgodny z Wolą Bożą! Żaden buntownik zbawiony być nie może! A Juda Machabeusz?
8 miesięcy temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.