DZIŚ JEST:   16   LISTOPADA   2019 r.

NMP Ostrobramskiej
Św. Gertrudy Wielkiej
Św. Małgorzaty Szkockiej
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: metoda in vitro jest niezgodna z katolicką moralnością

Abp Jędraszewski: metoda in vitro jest niezgodna z katolicką moralnością
fot.Piotr Guzik / FORUM

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania wiernych podczas „Dialogów”. Tym razem tematem spotkania były sprawy związane ze sztucznym zapłodnieniem in-vitro. Hierarcha podkreślał, że in vitro wiąże się z brutalna ingerencją w organizm kobiety i selekcją embrionów, a także jest niezgodne z katolicką moralnością.

 

Hierarcha podkreślił, że metoda in vitro wiąże się z brutalną ingerencją w organizm kobiety i selekcją embrionów. – Pojawia się poważny problem etyczno-moralny. Co zrobić z tymi poczętymi dziećmi? Zamrozić? Jak długo mogą one w tym stanie istnieć? Czy po jakimś czasie będzie można ponownie z tego embrionu skorzystać, wszczepiając je w łono tej samej kobiety? – stawiał pytania abp Jędraszewski i zwracał uwagę, że zdrowie dzieci poczętych metodą in vitro jest dużo bardziej zagrożone niż poczętych naturalnie. Hierarcha wspomniał także o istnieniu syndromu „po in vitro”, gdy osoby poczęte tą metodą stawiają sobie pytania o swoje rodzeństwo, które zostało poczęte, a nie urodziło się.

 

Metropolita zaznaczył, że z punktu widzenia nauki Kościoła, metoda in vitro jest niezgodna z moralnością katolicką, ale człowiek, który dzięki niej się urodził zasługuje na pełny szacunek.

– Możliwości techniczne, jakie związane są z rozwojem współczesnej medycyny, pozwalają na to, żeby mogły począć się dzieci metodą in vitro, ale tutaj chciałbym wrócić do podstawowej zasady, o której wielokrotnie mówił Jan Paweł II spotykając się z naukowcami; nie wszystko, co jest technicznie możliwe, jest moralnie dozwolone – mówił abp Jędraszewski.

 

Odnosząc się do problemu niespełnionego pragnienia macierzyństwa, arcybiskup odwołał się do koncepcji człowieka kard. Karola Wojtyły, przedstawionej w książce „Osoba i czyn”, wg której człowiek spełnia się przez swoje dobre czyny. „Człowieka od zwierząt odróżnia fakt, że jest istotą wolną – „mogę coś, ale nie muszę – nie jestem zdeterminowany, mogę wybierać”. „Wolność jest autentyczna, kiedy wybieram to, co jest moralnie dobre” – cytował kard. Wojtyłę abp Marek Jędraszewski podkreślając, że autentyczna wolność polega na podporządkowaniu się prawdzie, co z kolei realizuje się poprzez podporządkowanie właściwie ukształtowanemu sumieniu. – Wielkość człowieka polega na tym, że idzie za głosem swojego sumienia – zwracał uwagę metropolita krakowski.

 

Abp Jędraszewski zaznaczył także, że mówienie o tym, iż in vitro jest metodą leczenia niepłodności to kłamstwo. – To jakby bajpas. Obchodzi się problem możliwości poczęcia w sposób sztuczny, techniczny (…). Niepłodność pozostaje – podkreślał hierarcha zwracając uwagę na sposób leczenia niepłodności, który jest ciągle mało popularny, a niebudzący zastrzeżeń moralnych i zgodny z naturą człowieka, czyli naprotechnologię.

 

– Chrześcijaństwo zawsze będzie musiało mówić to, co zostało wyrażone także w encyklice Humanae vitae jako przejaw głębokiego namysłu nad prawdą o człowieku wynikającą z objawienia i z tradycji, że życie małżeńskie jest błogosławione przez Boga, a to zakłada, że Pan Bóg błogosławi ludzkiej miłości kobiety i mężczyzny i błogosławi potomstwu, które jest owocem tej miłości. Kto to przyjmie – przyjmie, kto odrzuci – odrzuci. Ale chrześcijanie muszą być gotowi, aby tej prawdy bronić jednoznacznie, do końca – odpowiadał abp Jędraszewski.

 

„Dialogi” to cykl tematycznych spotkań abp. Marka Jędraszewskiego z wiernymi, ale także ze wszystkimi zainteresowanymi. To okazja do rozwiania wątpliwości i lepszego poznania Kościoła oraz jego Pasterza. 

 

 

Źródło: KAI, diecezja.pl

WMa

 

 


DATA: 2019-10-18 19:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ok.Ks. Jędraszewski wie co mówi i o czym mówi, co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku innych duchownych , którzy potępiają in vitro nie wiedząc what's going on. Mam dwoje dzieci A i K , które kocham. Metoda in vitro mogłaby spowodować , że K i A nie było by , były Krzyś i Ala lub Zbyszek i Celinka a A i K wrzuceni byli by do klozetu. Przepraszam za drastyczność stwierdzenia ale tak to się odbywa. Najgorsze w tym wszystkim jest fakt, znajomości rozwoju organizmu od poczęcia , w tym organizmu człowieka i totalna znieczulica w przypadku mordu tego organizmu. Gdyby ludzkość znalazła zalążek życia roślinnego na Księżycu lub Marsie , zygotę tam odkrytą, cały świat naukowy, trzymałby ją w najnowocześniejszych inkubatorach jak największy skarb ludzkości a czymże jest roślina w porównaniu z człowiekiem.
24 dni temu / mario
 
Ciekawe podejście Biskupa Jędraszewskiego do tematu. Najpierw sam sobie "stawia pytania" a potem zaznacza >z punktu widzenia Kościoła.. nie zgodne..< ALE , ALE , ALE - jak już się ZDARZY to > człowiek, który dzięki niej się urodził zasługuje na pełny szacunek. Z innego spotkania dowiedzieliśmy się o nadziei Biskupa Jędraszewskiego , że piekło będzie puste. dowód :vide: y.t.> Zatem "hulaj dusza piekła nie ma." Ważna jest potrzeba człowieka czyli dziecko , która usprawiedliwi METODĘ. Liczy się przecież zrozumienie ,TOWARZYSZENIE i kulturalne wieloznaczne -TŁUMACZENIE. Jakby co TO PAN BÓG JEST MIŁOSIERNY i zrozumienie ODSTĘPSTWO. Ciekawe czy INSTYTUT STATYSTYCZNY Kościoła prowadzi badania ilu "katolików" skorzystało z tej metody i ilu mamy katolików z próbówek INVITRO .
25 dni temu / iskierka
 
Pycha ludzka popycha swiat do upadku.pycha i technologia ktorej stworca jest nikt inny jak szatan.upadaja ludzie upada swiat.co pare lat blizej do czelusci.dla przypomnienia to Bog nasz Stworca jak sama nazwa wskazuje jest tym ktory daje zycie i odbiera.pacholki szatana nie zmroza oka aby zepchnac swiat w otchlan.co troche podpowiadaja co modne i co wlasciwe zawsze znajda odpowiedz.a ludzkosc daje sie ciagle manipulowac jakby wlasnego rozumu nie mieli i Praw Bozych nie znali.otoz ich postepowanie swiadczy o malej znajomosci Praw Bozych.odchodza od Pana zmanipulowani latwym zyciem.aborcja do 9 mc.in vitro.eutanazja.seksualizacja.ekumenia.nowe technologie jakze zwodnicze.czlowiek upada na oczach Pana.na wlasne zyczenie.przyjdz Panie Jezu czym predzej.
26 dni temu / Sara w.
 
Nie bawmy się w Boga! Tyle tylko trzeba powiedzieć.
26 dni temu / Iza
 
@Andrzej BR Urodziłeś się niewidomy, na Sądzie staniesz jako złodziej wzroku, bo on nie był od Boga tylko z ludzkiej pychy i niezgodny z Wolą Bożą! Żaden buntownik zbawiony być nie może! A Juda Machabeusz?
28 dni temu / trooper
 
In Vitro to końcowe stadium upodlenia człowieka. Najpierw akt poczęcia sprowadzono do igraszek łóżkowych, które nie mają prawa owocować nowym życiem antykoncepcja. By teraz inicjować nowe życie bez aktu poczęcia. Iście szatańska kpina z Prawa Bożego! Stwórca jest dawcą życia a nie człowiek, a gdy to czyni, wchodzi w kompetencje Stwórcy, a to bez kary obyć się nie może! To są grzechy wołające o pomstę do Pana Boga, grzech przeciwko przyrodzeniu!!! Urodziłeś się mężczyzną, na sądzie Bożym staniesz jako mężczyzna, jesteś bezpłodna, na Sądzie staniesz jako złodziej życia, bo ono nie było od Boga tylko z ludzkiej pychy i niezgody z Wolą Bożą! Żaden buntownik zbawiony być nie może!
29 dni temu / AndrzejBR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.