DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Abp Jędraszewski: kryterium niepodległości Polski stanowi obecność nuncjusza apostolskiego

Abp Jędraszewski: kryterium niepodległości Polski stanowi obecność nuncjusza apostolskiego
fot.Piotr Guzik / FORUM.

– Lekcja dotycząca naszej historii jest ewidentna: jak długo nuncjusz apostolski jest w naszym kraju, tak długo Polska jest prawdziwie wolnym państwem. A my, Polacy, pragniemy zawsze cieszyć się autentyczną wolnością – mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

 

Hierarcha podczas Mszy św. celebrowanej z okazji zakończenia obchodów setnej rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, mówił o znaczeniu obecności nuncjusza apostolskiego w naszym kraju. Podkreślił, że śledząc historię można zauważyć pewną prawdę.

 

– Dzieje nuncjatury apostolskiej w Polsce potwierdziły pewną historyczną prawdę, która 100 lat temu w pełni się ujawniła: relacje dyplomatyczne naszej ojczyzny ze Stolicą Apostolską mogą mieć miejsce tylko pod warunkiem istnienia wolnej i suwerennej Polski. Równocześnie tę prawdę można odczytać także w nieco innym sensie: kryterium niepodległości Polski stanowi obecność nuncjusza apostolskiego w naszym kraju – mówił abp Marek Jędraszewski.

 

Metropolita krakowski przypomniał, że obchody 100-lecia nawiązania na nowo stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską przypadają w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dodał, że faktycznie nasze relacją mają swoją tysiącletnią tradycję.

 

– Historia tych relacji ma swoją ponad tysiąc lat liczącą tradycję, sięgającą kardynała diakona Roberta, który w roku 1000 przybył do Gniezna jako papieski legat. Przewodniczył on wtedy obradom synodu gnieźnieńskiego, na którym ustanowiono metropolię w Gnieźnie i trzy podległe jej biskupstwa: w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Natomiast stała obecność nuncjuszy apostolskich w Polsce zaczyna się w roku 1555 i łączy się z posługą bp. Aloisio Luigi Lippomano – mówił metropolita krakowski.

 

Po czasach zaborów, 25 kwietnia 1918 r. papież Benedykt XV mianował monsignor Achillesa Ratti’ego swoim wizytatorem na ziemie polskie i litewskie. – Był to bardzo czytelny znak, że Stolica Apostolska żywiła realną nadzieję, iż narody tego regionu Europy mają szanse na odzyskanie swej państwowej suwerenności – zwracał uwagę abp Jędraszewski dodając, że rok później Achilles Ratti został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce.

 

– Dalsze dzieje nuncjatury apostolskiej w Polsce potwierdziły pewną historyczną prawdę, która 100 lat temu w pełni się ujawniła: relacje dyplomatyczne naszej ojczyzny ze Stolicą Apostolską mogą mieć miejsce tylko pod warunkiem istnienia wolnej i suwerennej Polski. Równocześnie tę prawdę można odczytać także w nieco innym sensie: kryterium niepodległości Polski stanowi obecność nuncjusza apostolskiego w naszym kraju – podkreślał hierarcha.

 

Metropolita zauważył, że po wyjeździe z Polski nuncjusza Filippo Cortesi’ego we wrześniu 1939 roku, następny nuncjusz mógł przybyć do Warszawy dopiero po 50 latach, jesienią 1989 roku, gdy pojawiły się realne możliwości odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności i prawdziwej niepodległości.

 

 

Źródło: KAI

WMa


DATA: 2019-11-24 11:34
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

>Lekcja dotycząca naszej historii jest ewidentna:< Tylko dlaczego w Nowym Kościele nie ma LEKCJI n.t. nowej HISTORII KOŚCIOŁA i TRAGICZNYCH SKUTKÓW II Soboru Watykańskiego dla Kościoła Katolickiego ? Dlaczego ważne informacje jak Andrzeja BR muszą przedzierać się przez kordon CENZURY ? Dlaczego nasi Pasterze skupiają uwagę na tematach oczywistych pomijając CHAOS WYNIKAJĄCY Z błędnego , heretycznego NAUCZANIA Papieża? Walka o TOŻSAMOŚĆ i NIEPODLEGŁOŚĆ jest wpisana w Polski Patriotyzm i Tradycję. A GDZIE JEST i JAK WYGLĄDA WALKA PASTERZY o ZACHOWANIE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO i JEGO TOŻSAMOŚCI, i TRADYCJI ? Dlaczego ważne informacje z życia Kościoła sa przekazywane przez PCH a NIE EPISKOPAT POLSKI ? Mamy Kryzys / Rozłam w Kościele -wiele osób TRACI WIARĘ i ZAUFANIE a nasi Pasterze opowiadają nam o NIEPODLEGŁOŚCI zamiast o GRZECHU i SPRZENIEWIERZENIU się Prawu Bożemu. Nie GRZMIĄ Z AMBON o HEREZJACH NIESZCZĄCYCH KOŚCIÓŁ od ŚRODKA. Co za mocno?cenzura?
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Ciekawe dlaczego Abp Sapieha na jednym z pierwszych posiedzeń Episkopatu RP po odzyskaniu niepodległości poprosił ówczesnego Nuncjusza Abp Ratti o opuszczenie sali obrad?! Nuncjusze nie są niczego gwarantem. RP miała Interrexa, a on podlegał bezpośrednio tylko Papieżowi i w sprawach ważkich mógł wydawać decyzje w imieniu Papieża, kiedy czas nie pozwalał na konsultacje! Dzisiaj Nuncjusz jest jakby nadzorcą wprowadzania watykańskich konspektów, które jak za komuny, mają regulować i nadawać ton myślenia tubylców! - ot i cała tajemnica. Czym ostatnio wsławił się Nuncjusz, że wzbudził istną fale protestów w Polsce? - pewnie już nikt nie pamięta . . .
ponad 1 rok temu / AndrzejBR
 
chyba "podległości"
ponad 1 rok temu / chichot
 
przyjechał w konkretnej sprawie i już wiem ze jej nie załatwił
ponad 1 rok temu / lil
 
Nieprawda. Nie było nuncjusza w Polsce za komuny. Wrócił do Polski dopiero w 1989 roku.
ponad 1 rok temu / Do @Kazimierz S
 
Nie zgadzam się tutaj. W PRL też był u nas nuncjusz.
ponad 1 rok temu / Kazimierz S
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.