DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Abp Głódź: demon postępu i nowoczesności czyni spustoszenie. Budujmy w oparciu o zasady moralne

Abp Głódź: demon postępu i nowoczesności czyni spustoszenie. Budujmy w oparciu o zasady moralne
Abp. Slawoj Leszek Glodz. Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

– Demon postępu i nowoczesności czyni wielkie spustoszenie w zachodniej Europie. Zamiast miraży postępu i nowoczesności, budowanie jednoczącej wolności - mądrej, odpowiedzialnej, wspartej o stabilny fundament moralnych zasad, o wielki depozyt tradycji, która tu w Gdańsku, nie raz ukazywała cenę wolności i wartość wolności – apelował podczas uroczystości Bożego Ciała metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.


W homilii wygłoszonej podczas gdańskich obchodów uroczystości Bożego Ciała, abp Sławoj Leszek Głódź zachęcał do publicznego świadczenia o wierze, obrony wartości chrześcijańskich płynących z krzyża i budowania wolności opartej na stabilnych moralnych fundamentach. 


Nawiązując do postępu i nowoczesności, przestrzegał przed błędnym pojmowaniem tych pojęć. - Demon postępu i nowoczesności czyni wielkie spustoszenie w zachodniej Europie. Przykładów jest wiele. Nie można już w czasie Świąt Bożego Narodzenia ustawiać na placach choinek, bo w ten sposób rani się uczucia tych, którzy za nic mają wielką tradycję chrześcijańską. Znikają krzyże z budynków publicznych. W coraz większej cenie jest Chrystofobia. Ta swoista alergia na chrześcijan. Ich wiarę, etos, kulturę, obyczaj – mówił.

Metropolita gdański przypomniał, że procesja Bożego Ciała to uwielbienie, dziękczynienie, nadzieja, ale także świadectwo jedności i publicznie wyznawanej wiary. – Dziś jesteśmy razem - katolicka wspólnota naszego miasta. Przez naszą obecność dajemy świadectwo o naszej katolickiej tożsamości. To ona jest wyrazistym znakiem Polski, naszej Ojczyzny. Jej historii, współczesności, także, wierzymy głęboko, jej jutra – podkreślał hierarcha. 


Nawiązując do papieskiego wezwania: brońcie krzyża, abp Głódź przypominał, że wciąż jest ono aktualne. – To polecenie, ten duchowy rozkaz skierowany do polskiej wspólnoty wiary (...) wciąż jest zadaniem do wypełnienia. Choć od chwili kiedy został wypowiedziany minęło dwadzieścia lat. Choć tak wiele w naszej ojczyźnie się zmieniło – mówił abp Głódź. Zachęcał do reagowania w sytuacjach, kiedy obrażany jest Bóg, Kościół i wartości chrześcijańskie. Jako przykład stawania w obronie tych wartości, przywołał ubiegłotygodniowy Marsz dla Życia i Rodziny, który przeszedł m.in. ulicami Gdańska. 

 

 

Źródło: KAI

WMa
 

 


DATA: 2017-06-15 21:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"...brońcie krzyża [...] kiedy obrażany jest Bóg, Kościół i wartości chrześcijańskie". AMEN!
ponad 2 lata temu / Krzysiek
 
Brawo ksiądz arcybiskup! Więcej takich mocnych kazań poproszę!
ponad 2 lata temu / niki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.