DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Abp Ganswein: twierdzenie, że Benedykt XVI akceptuje diakonat kobiet jest absurdalne

Abp Ganswein: twierdzenie, że Benedykt XVI akceptuje diakonat kobiet jest absurdalne
fot. © Raimond Spekking

Abp Georg Ganswein, osobisty sekretarz Benedykta XVI zdecydowanie odrzuca twierdzenie, że w 2009 roku papież miał „otworzyć drogę do diakonatu kobiet”. Szokująca opinia na temat rzekomych działań Benedykta XVI padła z ust jednego z ojców synodalnych, biskupa Evaristo Pascoal Spenglera z Marajó w Brazylii.

 

Hierarcha z Brazylii jest zdania, że papież Benedykt XVI w 2009 roku podczas swojego pontyfikatu zrewidował prawo kanoniczne, aby umożliwić w przyszłości święcenia diakonatu dla kobiet. Zdaniem abp Georga Gansweina, ta interpretacja jest „całkowicie absurdalna i zła”.

 

„W 2009 r. papież [Benedykt XVI] dokonał zmiany w prawie kanonicznym, zgodnie z którą biskup, kapłan i diakon otrzymują swoją misję i zdolność działania w imieniu Chrystusa” – powiedział biskup Evaristo Pascoal Spengler.

 

„Ale to zostało zmienione przez papieża Benedykta, który zmienił ten akapit, który mówił, że od tego momentu diakoni nie są już związani z Chrystusem, ale są w stanie służyć Ludowi Bożemu w diakonacie w Liturgii Słowa i w dobroczynność” – tłumaczy hierarcha z Brazylii. Biskup twierdzi, że papież Benedykt XVI oddzielił diakonat od kapłaństwa, a tym samym to droga prowadząca do święcenia kobiet. „Zdajemy sobie sprawę, że istnieje droga, która jest otwarta na święcenia kobiet” – mówi bp Spengler.

 

Ojciec synodalny odnosił się do motu proprio Omnium Benedykta XVI z 2009 roku, w którym papież zrewidował kanony 1008 i 1009 Kodeksu Prawa Kanonicznego, podał Ed Condon z Catholic News Register. Celem rewizji było pełniejsze włączenie nauczania Soboru Watykańskiego II o naturze diakonatu, które papież Jan Paweł II zaktualizował już w Katechizmie.

 

W rewizji Benedykta podkreślono różnicę między posługą diakonatu, a posługą kapłańską. Tłumaczono, że diakoni nie działają w osobie Chrystusa poprzez odprawianie Mszy. Ale istotnie pozostawił nietknięte sformułowania kanoniczne, które odzwierciedlają jedność sakramentu święceń dla wszystkich trzech stopni diakona, kapłan i biskupa.

 

Biskup Juan Ignacio Arrieta Ochoa, sekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Legislacyjnych, powiedział serwisowi Catholic News Agency, że Benedykt dokonał rewizji prawa kanonicznego, aby „lepiej rozróżnić posługę kapłanów i diakonów”, ale „nic nie mówił i nie wspominał o święceniach kobiet”.

 

Komentarz abp Gansweina pojawił się, gdy wielu ojców synodalnych naciskało na wyświęcanie kobiet-diakonów w Amazonii, rzekomo po to, aby pomóc w udzielaniu sakramentów na odległych obszarach.

 

Ewentualne święcenia diakonatu dla kobiet mogą stanowić pierwszy krok w drodze do wyświęcania kobiet na kapłanów. Zwraca na to uwagę bp Erwin Krautler, emerytowany biskup Xingu w Brazylii, który jest ważną postacią podczas Synodu Amazońskiego. Warto dodać, że bp Krautler od dawna przychylnie wypowiada się na temat możliwości wyświęcania kobiet i zniesienia celibatu kapłańskiego.

 

Obserwatorzy wskazują, że droga do anglikańskiego wyświęcenia kobiet na „kapłanów”, rozpoczęła się od ustanowienia diakonatu kobiet. Przypomnijmy, że list apostolski Ordinatio sacerdotalis papieża Jana Pawła II z 1994 r., stanowczo wykluczył możliwość wyświęcania kobiet.

 

 

Źródło: ncregister.com

WMa


DATA: 2019-10-26 15:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Smutne jest to, że tyle ciosów otrzymuje Kościół ze swojego wnętrza od tych, którzy wydawałoby się powinni stać na straży integralności nauczania. Już ok 20 lat temu jako przykład absurdów związanych ze świeckimi szafarzami podawano przykład służewieckich Dominikanów, gdzie jak mogło by się wydawać nie powinno brakować kapłanów a my.o to powszechnie można było spotkać świeckich szafarzy.
9 miesięcy temu / Non Latro
 
Kobieta kapłan - kobieta matka I co w tedy z jej pislugą?
9 miesięcy temu / Myslaca
 
Zatrważające jest to ich dążenie do wprowadzenia na Ołtarz ohydy spustoszenia, zamiast Ciała Pańskiego, i karmienia nią ludzi.
9 miesięcy temu / sp
 
Zło w wydaniu niemieckim ma azyl w krajach Ameryki Południowej.
9 miesięcy temu / gość
 
Złapią się wszystkiego, żeby przepchnąć swoje chore pomysły - nawet takiej podłości, jak wkładanie w usta papieża słów, których nie wypowiedział. Jeszcze troche, a okaże się, że ów list apostolski Jana Pawła II z 1994 roku też tak naprawdę otwierał drogę do święceń kapłańskich dla kobiet...
9 miesięcy temu / Wernyhora
 
Nie ma w parafiach ministrantów - powołuje się ministrantki. Za mało w parafiach kapłanów - powołuje się szafarzy nadzwyczajnych. A ja się zastanawiam: dlaczego nie ma specjalnych modlitw o powołania, dlaczego kapłani wysługują się szafarzami świeckimi, gdy takiej potrzeby nie ma. U mnie w parafii w pierwsze piątki i soboty miesiąca do kilkunastu!!! chorych z Komunią św. chodzą kapłani 2 i szafarze świeccy. Bywa, że Komunię św. na mszy udziela kapłan i szafarz świecki, a w kościele jest 20 parafian. Dzieje się coś niedobrego. Kapłanów można spotkać jedynie w konfesjonale, albo w biurze, a i w biurze często siedzą świeccy. Kapłani w parafiach mają co rusz urlopy, z których wracają opaleni i nie jest to opalenizna bałtycka czy zakopiańska. Wierni czują się opuszczeni i bardzo samotni. Bardzo mnie to boli.
9 miesięcy temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.