DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Abp Gądecki: wojna to klęska ludzkości, bo dwie ateistyczne ideologie odrzuciły Boga

Abp Gądecki: wojna to klęska ludzkości, bo dwie ateistyczne ideologie odrzuciły Boga
Abp Stanisław Gądecki. FOT.Krystian Maj/FORUM

Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj! – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 

Abp Stanisław Gądecki zaznacza, że II wojna światowa nie zaczęła się na Westerplatte, ponieważ pięć minut przed pierwszym strzałem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein, nastąpił atak lotniczy na miasto Wieluń. W jego wyniku zginęło ok. 1200 osób, w tym dzieci i chorzy, a ścisłe centrum miasta zostało zniszczone w 90 proc.

 

Hierarcha podkreśla, że wybuch II wojny światowej był prawdziwym upadkiem ówczesnej cywilizacji. „Nie wolno zapominać, że doprowadziło do tego odwrócenie się od chrześcijańskich korzeni Europy i od prawa naturalnego, które szanuje życie każdego człowieka. Nasi wrześniowi agresorzy sprzed 80 lat należeli do światowej czołówki aborcyjnej i eutanazyjnej XX-tego stulecia. Walcząc z nimi, sami zakaziliśmy się tymi objawami zbrodniczej mentalności naszych okupantów. Tym bardziej Kościół nigdy nie przestanie się upominać o godność człowieka i jego prawo do życia od poczęcia do śmierci” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu Polski.

 

Abp Gądecki przypomniał, że jednym z głównych założeń niemieckich władz okupacyjnych była eksterminacja księży, ponieważ okupant uważał duchowieństwo za ostoję polskości. „Niemieckim represjom zostało poddanych ponad sześć tysięcy księży. Blisko trzy tysiące z nich zginęło. Ginęli nie tylko w Dachau czy Auschwitz, ale także w swoich parafiach, bo nie chcieli opuścić ludzi. Żadna inna grupa społeczna nie poniosła – proporcjonalnie do swojej liczby – tak wysokich strat jak polskie duchowieństwo” – podkreślił.

 

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że w sumie spośród wszystkich narodów biorących udział w II wojnie światowej zginęło ponad 56 mln ludzi. – Nie wolno nam zapomnieć o 6 milionach naszych rodaków, w tym 3 milionach Żydów, którzy stracili życie z rąk niemieckich nazistów w czasie II wojny światowej – powiedział abp Stanisław Gądecki, który dodał, że obywatele Polski stanowią najwyższy odsetek zabitych w porównaniu z innymi krajami, gdzie toczyły się działania wojenne.

 

Mówiąc o podstawowych przyczynach II wojny światowej Przewodniczący Episkopatu nawiązał do wypowiedzi Piusa XII, który mówił, że ludzie zbuntowali się przeciw chrześcijaństwu i wartościom, które ze sobą niesie, a wśród nich wartość życia każdego człowieka.

 

Przewodniczący KEP przypomniał też, że II wojna światowa pokazała nam wielkość człowieczeństwa i duchową siłę, którą to właśnie wiara dała m.in. św. Maksymilianowi Kolbe, Edycie Stein, rodzinie Ulmów oraz wielu innym męczennikom i ofiarom tego tragicznego okresu naszej historii.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2019-09-01 10:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

,,Abp Gądecki: wojna to klęska ludzkości, bo dwie ateistyczne ideologie odrzuciły Boga". A TY nam zafundowałeś III wojnę. Odmówiłeś Jezusowi Chrystusowi królowania w Polsce. To ty odrzuciłeś Boga. Poszedłeś śladami kardynała Hlonda, co przyniosło śmierć 6 milionów Polaków. To przez Ciebie mamy w Polsce szerzenie się ideologii gender i LGBT. A co dalej będzie, to Jedyny Bóg wie. Człowieku, czy masz świadomość swojej grzeszności i odpowiedzialności?
8 miesięcy temu / Maria
 
Do Jerzy. Człowieku, zapomniałeś dodać,a może nie wiesz, że w Katedrze poznańskiej jest Kaplica Najświętszego Sakramentu gdzie przez cały dzień jest obecne Ciało Pańskie, gdzie spotykają się różne grupy modlitewne z całej Archidiecezji i modlą się. Na czas mszy Ciało Pańskie jest przenoszone do Tabernakulum w głównym Ołtarzu. Wprowadzasz ludzi w błąd. Przeproś Boga i ludzi.
8 miesięcy temu / poznanianka
 
Próba 2 - A co z wojną jaką wydali hierarchowie KK prawdom wiary i Kapłanom stającym w ich obronie? Ilu Kapłanów w RP zostało suspendowanych za herezje i zboczenia a ilu za obronę Prawd Wiary Katolickiej?! Poznań jest miejscem kolejnej próby ukamienowania Kapłana Katolickiego przez powszechne posoborowie, ale o tym szaaa . . .
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 
@ BHO Zadałem pytanie serio.
8 miesięcy temu / Ryś
 
Ryś, odmawiaj Różaniec- dostaniesz odpowiedź. Na razie tego nie robisz, więc mędrkujesz jak dziecko.
8 miesięcy temu / BHO
 
Kto wierzy, że w Katedrze w Poznaniu jest Tabernakulum w Ołtarzu z Panem Jezusem? Byłem, widziałem - nie ma.
8 miesięcy temu / Jerzy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.