DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Abp Gądecki: PiS nie dotrzymał obietnicy w sprawie ochrony życia. Codziennie giną dzieci

Abp Gądecki: PiS nie dotrzymał obietnicy w sprawie ochrony życia. Codziennie giną dzieci
Fot. Dawid Tatarkiewicz / Forum

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wydanym we wtorek komunikacie.

 

Poniżej publikujemy treść przekazanego Katolickiej Agencji Informacyjnej Komunikatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski:

 

„Kto by to dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje;

a kto by Mnie przyjął, przyjmuje Tego, który Mnie posłał” (Łk 9,48).

 

Ze smutkiem przyjęliśmy odmowę rozpatrzenia wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny. W przeszłości Trybunał Konstytucyjny zapisał się chwalebnie w polskiej debacie na temat prawnej ochrony dziecka poczętego. W wydanym pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zolla w 1997 roku orzeczeniu (K. 26/96) uznał on, że: „Demokratyczne państwo prawa jako naczelną wartość stawia człowieka i dobra dla niego najcenniejsze. Dobrem takim jest życie, które w demokratycznym państwie prawa musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju. Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. (…) Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.

 

Obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby. Nie chodzi tutaj o fakt choroby, a jedynie o poważne ryzyko ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W obu przypadkach mamy do czynienia z dopuszczeniem przerwania ciąży – jak podkreślają posłowie wnioskodawcy – „bez dostatecznego usprawiedliwienia koniecznością ochrony innej wartości, prawa lub wolności konstytucyjnej” (zob. Wniosek do TK sygn. K. 13/17) w oparciu o niekreślone kryteria legalizacji takiego działania.

 

Aborcja z powodu ciężkiego lub nieodwracalnego upośledzenia płodu jest odmową prawa do życia dzieciom zdolnym do życia, a często zdolnym także do wykonywania w dorosłym życiu np. zawodów zaufania publicznego. Posłowie zaskarżający ten przepis przywołują przykład kobiet z zespołem Turnera, które wykonują w Polsce zawód lekarza. W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację.

 

Jako katolicy na początku każdej Mszy św. wypowiadamy słowa spowiedzi powszechnej. Mówimy o grzechach popełnionych myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem…. Zaniedbanie powoduje często nieodwracalną krzywdę w stopniu nie mniejszym niż złe działanie. Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los.

 

Oczekujemy beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, niestrudzonego obrońcy życia. „Przeszedł czas – mówił Ksiądz Prymas - ażeby wstrząsnąć sumieniami, ażeby każdy wyzwolił się z kłamstwa, jakim jest określanie zabójstwa słowem ‘zabieg’. To nie jest zabieg, ale morderstwo, przerywające dzieje człowieka, które zapoczątkował Ojciec przed wiekami” (09.03.1975). „Wszelkie działanie przeciwko rozpoczętemu życiu – nauczał Prymas Tysiąclecia - jest zwykłą zbrodnią przeciwko prawom natury! Powstające pod sercem matki nowe życie nie należy do niej. Jest ono własnością nowego człowieka! Nikt nie może bezkarnie pozbawiać życia kształtującej się dopiero istoty ludzkiej, zwłaszcza, że jest ona bezbronna. Musi więc mieć swoich obrońców. Obrońcą jest sam Bóg, który się upomni o to życie…” (11.01.1976).

 

Wyrażam jednocześnie moje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia (por. Program Prawa i Sprawiedliwości 2014 r., s. 7).

 

W biblijnym dialogu Boga z Abrahamem pada pytanie o dziesięciu sprawiedliwych, których obecność może uratować miasto. Polska pyta dzisiaj o tych dziesięciu sprawiedliwych, których potrzebuje nasza Ojczyzna, aby móc się prawidłowo rozwijać, chroniąc sprawiedliwie życie wszystkich swoich obywateli.

 

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatów Europy

 

KAI

TK

 

 

Polecamy również nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2019-11-15 14:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
34
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie mogę głosowac na partię ,ktora dopuszcza mordowanie dzieci !Kto wam dał takie prawo zabijania innych ? I jaka przewrotnośc ,bo będzie podziemnie.. Ja do tego nie przyłoże ręki !Panstwo ,ktore buduje swoja terazniejszość na zabijaniu nienarodzonych, nie ma przyszłośći! Upadnie !Nawet jedno dziecko zabite za pozwoleniem tej partii jest wielkim kszykiem tego dziecka,które nie mogło przyjśc na świat.A wszyscy ci ,którzy głosowali na tę partię zgodzili się na zabicie tego dziecka .Czy to dziecko ,które zostalo zabite za zgodą partii było gorsze ? podziemnie zawsze było,ale za to podziemnie odpowiadaja ci co się ukryli. To ich sumienie jest obciążane,a nie wyborców.Jest Dekalog i proszę go przestrzegać.A tam napisane -Nie zabijaj ,ani jednej osoby.
3 miesiące temu / nie dla aborcji
 
żadna ustawa nie odmieni sumienia człowieka. Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię. Tylko w tym kierunku warto iść. Siedzenie w pałacach i oglądanie świata zza szyb limuzyn oraz zabieganie o restytucję majątków kościelnych nikogo nie nawróciło. Można pisać wiele petycji ale krąg słuchających jest coraz mniejszy. Może lepiej wyjść na ulice i zacząć ewangelizować przez świadectwo życia
5 miesięcy temu / pio
 
Tę opinię KEP powinna opublikować przed wyborami i utrwalać w pamięci wiernych poprzez kazania i homilie księży. Takie jednorazowe oświadczenie jest bezwartościowe. Media je przemilczały.
6 miesięcy temu / Janek
 
Może zacznijcie od siebie! Dlaczego ja, katolik, codziennie widuję w telewizji księży popierających opcje polityczne, które ostentacyjnie atakują Kościół i wierzących? To jest dopiero zdrada! Dlaczego 10% księży według sondaży wspiera w głosowaniu PO? Przecież ta partia nie sprzyja katolikom. Jest w praktyce wroga wierzącym, mimo pokrętnych deklaracji. Dlaczego Kościół w Polsce nie przypomina, że wsparcie zła, w ważnej sprawie, jest grzechem ciężkim. Głosowanie na partie, które walczą z Kościołem, szydzą z religii i Boga, popierają zabijanie nienarodzonych dzieci - to zło w czystej postaci. Kto miał odwagę nazwać to zło po imieniu? Ano właśnie Kaczyński.
6 miesięcy temu / Pan Utu
 
Czytam te komentarze obrońców nienarodzonych dzieci i odnoszę wrażenie, że NIEKTÓRZY obrońcy to 'obrońcy' grający dla swojej partii?. Moja chora na serce siostra wolała wybrać śmierć niż dać zabić swoje nienarodzone dziecko, więc znam temat, wielki dramat jakby z autopsji. Działo się to w czasach PRL, kiedy można było masowo nienarodzone mordować. Jednakże ostrożna byłabym z głosowaniem za jakąś aborcyjną prohibicją. Obrońcy nienarodzonych ostrzegają nawet nawróceni lekarze, patrz 'Niechciane', że ustawowy zakaz buduje podziemie aborcyjne o wiele groźniejsze niż ustawa jaką obecnie mamy.
7 miesięcy temu / babi
 
Lewaccy politycy w tym PiS zawsze byli, są i będą zwolennikami relatywizmu moralnego. W końcu dla nich ważniejsze są zwierzęta futerkowe niż ludzie. W polityce reprezentują interesy żydowskie, a nie żadne chrześcijańskie. Więc czego można się po nich spodziewać.
8 miesięcy temu / Niktoś
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.