DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Abp Gądecki: pandemia koronawirusa nie może nas oderwać od Mszy świętej

Abp Gądecki: pandemia koronawirusa nie może nas oderwać od Mszy świętej
Abp Stanisław Gądecki, fot. Marek Lapis/FORUM

Nie wyobrażamy sobie, aby „nowa normalność” miała oznaczać trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa we Mszy św. i w innych obrzędach religijnych – mówi abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się w ten sposób do prognozy zaprezentowanej przez ministra zdrowia, iż epidemia może potrwać w Polsce jeszcze nawet dwa lata.

 

Hierarcha nawiązała do wypowiedzi szefa MZ prof. Łukasza Szumowskiego, który zasygnalizował, że epidemia może potrwać jeszcze wiele miesięcy, a bezpieczne wybory powszechne w tradycyjnej formule będą mogły się odbyć dopiero za dwa lata. Abp Stanisław Gądecki zauważył, że dyspensa od obowiązku „chodzenia do kościoła w niedziele i święta” nie oznacza „zwolnienia z obowiązku uczestniczenia w Eucharystii”. Podkreślił jednoznacznie, że pandemia i zagrożenia jej towarzyszące nie mogą oderwać nas od Boga i Mszy świętej.

 

„Dyspensa nie oznacza wakacji od Pana Boga. Warto łączyć się w tym czasie z celebracjami, które są transmitowane przez Internet lub telewizję, można oglądać i modlić się, ale nie tak, jak się ogląda filmy czy słucha słuchowiska, lecz łączyć się duchowo z tym, co w kościele się dzieje” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

 

Przewodniczący Episkopatu nawiązał też do słów papieża Franciszka, który ubolewał, iż epidemia zmusiła nas do życia poprzez media, a zażyłość z Chrystusem bez wspólnoty, bez sakramentów, bez Kościoła, bez ludu jest niebezpieczna, może stać się zażyłością gnostyczną, relacją oderwaną od ludu Bożego.

 

Przypomnijmy, że od 20 kwietnia wprowadzone zostają nowe regulacje dotyczące liczby osób uczestniczących we Mszy świętej. Decyzje premiera łagodzą nieco dotychczasowe rygory bowiem w kościele będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. To znacząco zwiększy liczbę uczestników Mszy świętej, w której w ostatnich tygodniach mogło brać udział zaledwie pięć osób.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 


DATA: 2020-04-17 23:11
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z jednej strony rozsądek, bo jak zachować się miał na początku wyimaginowanej pandemii, nasz kościół hierarchiczny a następnie polityczne podchodzenie do zaistniałej sytuacji.Mądralą się jest "po wszystkim" i wtedy gdy nie podejmujesz decyzji. Ogrom decyzji był wielki, czy nasi biskupi sobie poradzili z zaistniałą sytuacją, nie wiem i być może Wy nie wiecie.To co się dzieje dzieje się widocznie za zgodą Pana Boga.Mam nadzieję , że wyciągnę z tego wszystkiego coś budującego dla mnie i dla mojej rodziny. Codziennie modlę się za kapłanów i biskupów. Nie możemy się od nich odwracać ani poddać się fali ich krytyki , bo rozwalimy się od wewnątrz.
8 miesięcy temu / mario
 
Skoro "człowiek jest drogą Kościoła" a nie Bóg, to nie ma się czemu dziwić. Głęboko jestem ciekaw jaki procent dotychczas praktykujących katolików wróci na niedzielne Msze Święte po zniesieniu ograniczeń.
9 miesięcy temu / jwk
 
Nie wyobrażamy sobie-to słowo klucz. Reżim sanitarny dotyka zbyt mocna kultu religijnego. Kościół jest zależny od państwa, podporządkowany oto sojusz ołtarza z tronem. Liczą się tylko sprawy doczesne, wiara jest mniej istotna. W Wielką Sobotę widziałem kolejki przed sklepami, a przy grobie Pana w mojej parafii pustki. I nie chodzi mi o bagatelizowanie zagrożenia zarazą, też się boję. Wygrało jednak hasło-zostańcie w domu, Bóg jest wszędzie.
9 miesięcy temu / raf
 
Na naszych oczach obok Koscioła Katolickiego powstał nowy twór Kościół 5+ Nie rozumiem dlaczego JE nie wyraża radości i wdzięczności za ten dar????
9 miesięcy temu / AnnaG
 
Trzeba było o tym pomyśleć kiedy popierało się pięciu wiernych na Mszy Świętej.
9 miesięcy temu / razar
 
Nie może ODERWAĆ ? Ale przecież to już się STAŁO .
9 miesięcy temu / zocha
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.