DZIŚ JEST:   24   MARCA   2019 r.

III Niedziela Wielkiego Postu
Św. Katarzyny Szwedzkiej
Bł. Szymona Łukacza, męczennika
 
 
 
 

Abp Dzięga: żaden kapłan nie może zabronić klękania do Komunii świętej

Abp Dzięga: żaden kapłan nie może zabronić klękania do Komunii świętej
fot. Wojciech Barczynski/FORUM

Mówi ci serce, że Komunia św. na kolanach, bo to przecież Chrystus Król, Pan? To klękaj! (…) Nikt ci nie zabroni. Nawet gdyby któryś z księży mówił „proszę wstać, bo u nas na stojąco”, masz prawo klęczeć. Nie lękaj się! – podkreślił abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

 

W homilii wygłoszonej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach podczas uroczystości odnowienia Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, abp Andrzej Dzięga mówił m.in. o różnych charyzmatach w Kościele, mających ten sam cel – mieć Chrystusa w sercu i głosić Jego nauki, tak jak czynili to Apostołowie. Hierarcha nawiązał przy tej okazji do różnych form przyjmowania Komunii św.

 

- Mówi ci serce, że Komunia św. na kolanach, bo to przecież Chrystus Król, Pan? To klękaj! Nikt ci nie zabroni. We wszystkich dokumentach Kościoła mówiących o Komunii św. na pierwszym miejscu jest wymieniana postawa – Komunia św. na kolanach i do ust. Ale też nie czekaj, że będzie to nakazywane. Bo my nie wiemy kto może klęknąć, a kto nawet z racji zdrowotnych nie może – mówił.

 

Jak dodał hierarcha nie należy czekać, że postawa klęcząca będzie nakazywana. - Ale ty jeśli możesz i chcesz, czujesz potrzebę serca – klękaj i przyjmuj. Nikt ci nie zabroni. Nawet gdyby któryś z księży mówił „proszę wstać, bo u nas na stojąco”, masz prawo klęczeć. Nie lękaj się! – podkreślił.

 

MA

 


DATA: 2018-12-28 13:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do czego to doszło, oczywistości trzeba "łopatologicznie" wyjaśniać wiernym ! Czyżby człowiek był równy Bogu, aby Go przyjmował na stojąco ? Jak Stolica Apostolska mogła doprowadzić do takiego rozwodnienia doktryny ? To samo dotyczy przyjmowania Komunii Świętej na "rękę". Czym kierował się Watykan wprowadzając zmiany w liturgii ? Ja na przykład nic o tym uzasadnieniu nie wiem. Któregoś dnia - dawno, dawno temu - na Mszy Świętej kapłan zakomunikował wiernym, że Stolica Święta zezwala na przyjmowanie Komunii Świętej na "rękę" i w pozycji stojącej. Głupi a postępowi ochoczo skorzystali z tej informacji, poczuli się dowartościowani. Patrzaj, ja Pana Boga przyjmuję jakbym był Jemu równy ! Jeszcze jedno, w kościołach zlikwidowano balaski, jak osoby starsze mają klękać ?, przecież po przyjęciu Komunii Świętej nie będą w stanie samodzielnie stanąć !!! Jak można było doprowadzić do takiej sytuacji, czy "likwidatorom" balasek zabrakło rozumu i trochę wyobraźni ?
2 miesiące temu / Druh Ryszard
 
[email protected]: Te wymowne znaki dla nas, nie są tak wymowne dla wszystkich(kapłanów czy biskupów).To jest Dar Ducha Świętego! Śpiewamy w niedzielę:'Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli'(tzn.ludziom Jego upodobania-Łk2,14), a ponieważ 'dobry jest tylko Bóg', powiedział P.Jezus do młodzieńca,a więc ludzie dobrej woli, pełnią Wolę Bożą, czyli otrzymali od P.Boga tę łaskę jak Trzej Królowie-przyszli do Króla z darami dla Króla,zobaczyli dzieciątko i Jego Matkę,ale oddali Mu Cześć jak Bogu,z czołami do ziemi, bo wiedzieli(dzięki danej im Łasce),że to Bóg ukryty w Tym Dziecięciu! Jeśli ktoś tego nie widzi,lub nie wie,bo Urząd Nauczycielski go nie pouczył,to zachowuje się tak jak widzimy!Więc trzeba się pewnie modlić za nich, ale pewnie najpierw błądzących pouczyć(o czym od dłuższego czasu nie słyszałam!-Uczynki miłosierdzia względem duszy).I błagać- "Panie przebacz im bo nie wiedzą co czynią". Wtedy pewnie i kolana,i nasze 'krzyże'nie musiałyby nas boleć.
2 miesiące temu / mn
 
"Istnieją wpływowe środowiska, które próbują wyperswadować nam postawę klęczącą" ,.."Niezdolność klęczenia okazuje się (?) istotą elementu diabolicznego" ,.. "Upadnięcie na kolana w wierze jest prawidłowym i płynącym z wnętrza, koniecznym gestem. Kto uczy się wierzyć, ten uczy się także klękać, a wiara lub liturgia, które zarzuciłyby modlitewne klęczenie, byłyby wewnętrznie skażone. Tam, gdzie owa postawa zanikła, tam ponownie trzeba nauczyć się klękać, abyśmy modląc się, pozostawali we wspólnocie Apostołów i męczenników, we wspólnocie całego kosmosu, w jedności z samym Jezusem Chrystusem" (Kard. J. Ratzinger, Duch liturgii). "Nie ma niebezpieczeństwa przesady w trosce o tę tajemnicę, gdyż ?w tym Sakramencie zawiera się cała tajemnica naszego zbawienia?" (Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia, 61).
2 miesiące temu / Nick
 
Polscy księżą powinni zobaczyć jak to wygląda w tzw kościołach katolickich w Anglii. Biorą komunię do ręki na stojąco poczem maczają w winie mszalnym z kielichów
2 miesiące temu / Niktoś
 
To, co piszą w tym miejscu na temat godnego przyjmowania Eucharystii świeccy, powinni poczytać nasi duszpasterze. Czy któryś z nich przeczytał? Dlaczego milczą? Dlaczego nikt nie mówi, że żeby rozdawać Komunię św.na stojąco należy mieć indult od Stolicy Apostolskiej? Wszystkie diecezje taki indult mają??? Trudno w to uwierzyć. Raczej samowolka.
2 miesiące temu / mao
 
[email protected] zgadzam się ! Św. o.Pio opowiadał , że kiedy odprawiał Mszę Św. to w kościele widział więcej dusz ludzkich niż osób żywych. I One wielbiły Pana padając na kolana na słowa Święty , Święty , Baranku Boży czy podczas Błogosławieństwa . Kiedy Jezus jako Baranek Boży gładzi nasze grzechy ? Na KRZYŻU !!! Umierając !!! Bóg w postaci Syna Człowieczego umiera , a ludzie sterczą !!! Jakaś znieczulica ! Mówi się , że diabeł nie ma kolan , a z zachowania coraz częstszego ludzi , można stwierdzić , że ludziom też brakuje kolan . A później - moje modlitwy nie wysłuchane , nie ma Boga itp. A zasada prosta - JAKA MODLITWA TAKIE ŻYCIE !!!
2 miesiące temu / anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.