DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

5 powodów dla których nie wolno klaskać w kościele

5 powodów dla których nie wolno klaskać w kościele
By Neovitaha777 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Kościół to Dom Boży i należy się w nim odpowiednio zachowywać. Skoro powaga obowiązuje w operze czy muzeum to tym bardziej w miejscu świętym. Stosowny ubiór to podstawa. Jednak niewskazane są w nim również inne zachowania kłócące się z powagą miejsca. Takie jak śpiewanie piosenek czy klaskanie. Podajemy 5 argumentów przeciwko klaskaniu w świątyni. 

 

1. Msza Święta służy do oddania chwały Bogu. Klaskanie ludziom, to przejaw czci dla człowieka. Tymczasem zauważył święty Pius X „nie wypada oklaskiwać sługi w domu Pana”.

 

2. Klaskanie podczas liturgii świadczy o ignorancji, o braku zrozumienia tego, czym jest Msza. Jak zauważył Benedykt XVI na kartach „Ducha liturgii” „kiedykolwiek aplauz z racji jakiegoś ludzkiego osiągnięcia wkracza w liturgię, stanowi to pewny znak, że istota liturgii całkowicie zniknęła i zastąpiła ją jakaś religijna rozrywka”.

 

3. W świątyni Bożej nie godzi się nie tylko klaskać, lecz nawet pozdrawiać Głowy Kościoła. Jan XXIII powiedział kiedyś do ludzi oczekujących nań w kościele na przedmieściach Rzymu: „bardzo się cieszę, że tu przybyłem. Jednak muszę wyrazić pewne życzenie, abyście nie krzyczeli, nie klaskali w dłonie i nie pozdrawiali nawet papieża. Wszak świątynia Boża to świątynia Boża”.

 

4. Cisza sprzyja skupieniu i modlitwie. Klaskanie stanowi zaś jej przeciwieństwo. Dlatego też w miejscu modlitewnym klaskać nie wolno.

 

5. Dawcą wszelkiego dobra znajdującego się w człowieku jest wszechmocny Bóg. Zamiast chwalić oklaskami bezpośrednio człowieka lepiej oddać cześć prawdziwemu dawcy tego dobra – a więc Bogu. Przynajmniej w świątyni.

 

Przy pisaniu tekstu korzystałem z artykułu „Is It Okay to Applaud at Mass? Here’s What Popes Have Said About It” [Churchpop.com / 18.09.2018]

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2018-09-23 09:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
38
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Calkowicie sie zgadzam z Toba Cisza i i skupienie ,wsluchanie sie w serce sumienia a oddana czesc i chwala to jest najwazniejsze .
8 miesięcy temu / Halcia z Kanady
 
Całkowicie się z tym zgadzam w kościołach katolickich klaszczą ludzie trzeba czy nie trzeba bez sensu jedynie w cerkwi spotkałam się z zapowiedzią batiuszki żeby po występach cerkiewnego choru niktnie klaskać bo jesteśmy w domu Bożym nie będziemy klaskać człowiekowi nie klaskal
8 miesięcy temu / Bb
 
dobrze ze znalazlam ten artykol bo zawsze mialam watpliwosci
11 miesięcy temu / Edypa
 
Od jakiegoś czasu znowu zacząłem uczęszczać w niedzielnych mszach by słuchać słowa Bożego i czerpać z niego naukę. Dzisiaj byłem w bazylice i gdy sługa Boży pokonał diabła i wyżucił grzechy, to przeszły mnie ciarki, doznałem olśnienia i zrobiło mi się ciepło, odczułem to tak jakby cały ciężar spadł ze mnie. Było to miłe doznanie po chwili z przodu rozległy się oklaski, ja stałem z tyłu również zacząłem klaskać ponieważ nie wiedziałem jak się zachować. Po chwili zastanowienia dzięki intuicji że nie wypada przestałem.
ponad 1 rok temu / NAWRACAJĄCYSI
 
Po komentarzach widac ilu tutaj protestantow przybylo.Co wy robicie w kosciele katolickim?przychodzicie biczowac Pana Jezusa jak faryzeusze i wiekszosc z was takimi jest,tylko a w tym jest roznica, ze wy jestescie faryzeuszami czasow ostatecznych..PAN JEZUS POWIEDZIAL ,,ZE JAK MASZ PRZYCHODZIC DO MOJEJ SWIATYNI,MISTYCZNEGO CIALA I MNIE OBRAZAC TO NIE PRZYCHODZ WCALE'' .ZASTANOW SIE CZLOWIECZE PO CO TAM IDZIESZ I DO CZEGO DAZYCH?do piekla!!!!!...slepoto!!!!
ponad 1 rok temu / XXX
 
A za Sw. Jana Pawła II klaskało się, a Swięty nasz papież nie miał nic przeciwko , a wrecz czekał na oklaski nie dla Niego, ale jako poparcie tego czego nauczał.
ponad 1 rok temu / stan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.