DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2018 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

5 powodów dla których nie wolno klaskać w kościele

5 powodów dla których nie wolno klaskać w kościele
By Neovitaha777 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Kościół to Dom Boży i należy się w nim odpowiednio zachowywać. Skoro powaga obowiązuje w operze czy muzeum to tym bardziej w miejscu świętym. Stosowny ubiór to podstawa. Jednak niewskazane są w nim również inne zachowania kłócące się z powagą miejsca. Takie jak śpiewanie piosenek czy klaskanie. Podajemy 5 argumentów przeciwko klaskaniu w świątyni. 

 

1. Msza Święta służy do oddania chwały Bogu. Klaskanie ludziom, to przejaw czci dla człowieka. Tymczasem zauważył święty Pius X „nie wypada oklaskiwać sługi w domu Pana”.

 

2. Klaskanie podczas liturgii świadczy o ignorancji, o braku zrozumienia tego, czym jest Msza. Jak zauważył Benedykt XVI na kartach „Ducha liturgii” „kiedykolwiek aplauz z racji jakiegoś ludzkiego osiągnięcia wkracza w liturgię, stanowi to pewny znak, że istota liturgii całkowicie zniknęła i zastąpiła ją jakaś religijna rozrywka”.

 

3. W świątyni Bożej nie godzi się nie tylko klaskać, lecz nawet pozdrawiać Głowy Kościoła. Jan XXIII powiedział kiedyś do ludzi oczekujących nań w kościele na przedmieściach Rzymu: „bardzo się cieszę, że tu przybyłem. Jednak muszę wyrazić pewne życzenie, abyście nie krzyczeli, nie klaskali w dłonie i nie pozdrawiali nawet papieża. Wszak świątynia Boża to świątynia Boża”.

 

4. Cisza sprzyja skupieniu i modlitwie. Klaskanie stanowi zaś jej przeciwieństwo. Dlatego też w miejscu modlitewnym klaskać nie wolno.

 

5. Dawcą wszelkiego dobra znajdującego się w człowieku jest wszechmocny Bóg. Zamiast chwalić oklaskami bezpośrednio człowieka lepiej oddać cześć prawdziwemu dawcy tego dobra – a więc Bogu. Przynajmniej w świątyni.

 

Przy pisaniu tekstu korzystałem z artykułu „Is It Okay to Applaud at Mass? Here’s What Popes Have Said About It” [Churchpop.com / 18.09.2018]

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2018-09-23 09:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
33
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uważam, że każdy może wyrażać spontaniczną autentyczność. Tradycjonalista to człowiek, który jak faryzeusze trzyma się schematów i sztywnych reguł postępowania. A wiara jest rzeczywistością dynamiczną, nie statyczną. Prośba do tzw. tradycjonalistów: nie zamykajcie ludzi w klatkach i obwarowaniach przepisami. To czynili faryzeusze. Może dlatego zamiera tradycjonalizm, bo jest oddalony od ludzi. Niszczy naturalną radość z Ducha św. a ludzi traktuje jak marionetki.
12 godzin temu / lala
 
Sprostowanie, m.in. po tym filmiku: "Do Młodych na stadionie! Odkryjcie to :)" z ks. Łukasz Brus, Opublikowany 6 paź 2018 mam wątpliwości, czy ten ksiądz jest tradycjonalistą czy z neokościoła...dlatego też żadnego człowieka w kościele nie można oklaskiwać, bo człowiek w czasie życia może się zmieniać, mówić różne treści i ten, który dziś jest autorytetem jutro może przestać nim być...Tylko Bóg jest niezmienny! Tylko Bogu należy się chwała! A ludziom o tyle szacunek, o ile na niego zasługują i tylko wtedy, gdy na niego zasługują. "Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie! Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła." W poprzednich komentarzach pod tym wątkiem, poniosły mnie emocje na temat ks. Łukasza, przepraszam, jestem tylko kobietą i czasem działam pod wpływem hormonów. Proszę badajcie też moje wypowiedzi i bądźcie krytyczni do wobec mnie...
2 miesiące temu / Stefania
 
warto by przeczytali to różni organizatorzy z Radio Maryja, gdzie Msze Święte są tłem dla hołdów składanych gościom i organizatorom. Ciagłe powitania, laudacje i oklaski. Kult człowieka zastępuje kult Boga.
2 miesiące temu / Michał
 
i tu jest właśnie dowód niezrozumienia przez wielu czym w istocie jest Msza Święta. Pan Marian pisze: - " Moi teściowie mieli Mszę Św. ...". Otóż Msza Św. nie jest dla nas, nie jest przedstawieniem ku naszemu zadowoleniu tudzież lepszemu samopoczuciu, a jest Ofiarą składaną Panu Bogu, pańscy teściowie mieli tu tylko rocznicę wspólnego pożycia, za które ktoś z Was, czy też Oni sami w podzięce, przez ręce Kapłana złożyli dziękczynną ofiarę Panu Bogu i tak to należy traktować.
2 miesiące temu / dusza polska
 
niszcząca ręka "aggiornamento", co tłumaczymy jako: "dostosowanie do aktualnych potrzeb" dosięgła również Ofiary Mszy Świętej, której kanon ustalony został na wieczność bullą papieża św. Piusa V - "Quo primum tempore", a która to pewnej wpływowej na Soborze Watykańskim II grupie wydała się zbyt staroświecka i obciachowa jakbyśmy to dzisiaj ujęli. Postanowiono Ją nieco "odświeżyć". Zostawiono więc z tyłu Pana Boga, a szeroko otwarto na człowieka z jego wszystkimi aberracjami i uzurpacjami.
2 miesiące temu / dusza polska
 
Jan Paweł II nie zabraniał i nie sprzeciwiał się gdy oklaskami przyjmowano Jego nauczanie. Takie oklaski oznaczają że ludzie chetnie przyjmują i aprobują Słowo.
2 miesiące temu / Naxa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.