DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

100 tys. osób na pielgrzymce Rodziny Radia Maryja. Uczestników pozdrowił papież Franciszek

100 tys. osób na pielgrzymce Rodziny Radia Maryja. Uczestników pozdrowił papież Franciszek
Fot.Marek Lapis/FORUM

Tylko ludzie wewnętrznie wolni są zdolni budować prawdziwą wolność Narodu – mówił na Jasnej Górze kard. Zenon Grocholewski. Były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej przewodniczył Mszy św. dla około 100 tys. uczestników 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. W roku stulecia odzyskania niepodległości modlitwa była dziękczynieniem za wolną Polskę i błaganiem o jej trwanie przy Chrystusie. Pielgrzymów pozdrowił papież Franciszek.

 

Kard. Grocholewski podkreślał w homilii, że prawdziwa wolność kształtuje się w sercu człowieka i nie zależy od warunków zewnętrznych a skuteczne realizowanie wolności musi łączyć się z urzeczywistnianiem wartości oraz z przylgnięciem do prawdy a szczytem realizowania wolności jest miłość.

 

Kaznodzieja przypomniał, że u Pani Jasnogórskiej zawsze byliśmy budowniczymi naszej wolności i dlatego modlił się: „Maryjo dana ku obronie narodu polskiego pomóż nam, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli pychy, egoizmu, chciwości, pijaństwa, zmysłowości, z niewoli zazdrości, nienawiści, pieniactwa”.

 

Gość z Watykanu prosił za polskie media, by nie były w służbie kłamstwa, zniewalania i deprawowania sumień. Prosił, by w naszym kraju szanowano podstawowe prawo każdego człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, by nie zabijano nienarodzonych dzieci, by rodziny stawały się coraz bardziej duchowo zdrowe i silne Bogiem, bo od nich wiele zależy, by respektowano fundamentalne prawo rodziców do wychowania swoich dzieci zgodnie z ich sumieniem, by w naszym kraju nie gorszono maluczkich, nie deprawowano sumień dzieci i młodzieży.

 

Kard. Grocholewski przypomniał, że „zniewolenie pijaństwem, chęcią władzy czy pieniędzy pozbawia człowieka panowania nad sobą, uniemożliwia mu budowanie dobra i przyczynia się do powiększenia zła w świecie”. Zauważył, że nietrudno dostrzec dziś w naszym kraju zło powodowane zniewoleniem w dziedzinie moralnej, ale „najgorszym jest fakt, że często broni się tego zniewolenia moralnego jako czegoś dobrego, jako prawa subiektywnego, faworyzuje się je, a to nie jest droga do budowania dobra, do rzeczywistego szczęścia, do prawdziwego postępu”.

 

Kaznodzieja podkreślał, że od wolności osobistej, wolności od uzależnień i właściwego używania tej wolności, zależy potem wolność narodu. Przypomniał, że „zniewolenie, czyli upadek moralny obywateli i zły użytek wolności często były powodem utraty wolności przez nasz kraj i elementem w każdym czasie osłabiającym naszą Ojczyznę oraz jej prawdziwy postęp”. Za św. Janem Pawłem II zauważył, że „tutaj, w Częstochowie, też nauczyliśmy się tej podstawowej prawdy o wolności narodu: naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha – naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza; tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć”.

 

Kard. Grocholewski przypomniał także, że „wolność jest wielkim dobrem wówczas, kiedy umiemy świadome jej używać do tego wszystkiego co jest prawdziwym dobrem, a warunkiem jej autentyczności jest wymaganie rzetelnego stosunku do całej prawdy o człowieku i o świecie”.

Nie można być prawdziwie wolnym bez rzetelnego i głębokiego stosunku do wartości a realizacja wartości kosztuje Toteż św. Jan Paweł II wołał „Nie ulegajcie słabościom! Nie dajcie się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężajcie” – mówił kaznodzieja.

 

Wolność – jak zauważył gość z Watykanu – to delikatna rzecz, którą można łatwo stracić, zwłaszcza w specyficznych okolicznościach współczesnego świata. Św. Jan Paweł II przestrzega, że może się ona przerodzić w swawolę omamiającą człowieka pozorem „złotej wolności”, może stać się zaczynem różnorodnych „niewoli” człowieka, ludzi, społeczeństw. Stąd tak ważną rzeczą jest czujność, tak ważną jest rzeczą mierzenie się z wolnością u boku Pani Jasnogórskiej.

 

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja przebiega pod hasłem: Polska miłością wskrzeszona.

O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, przypominał o konieczności narodowej pamięci i tożsamości. – Trzeba mieć pamięć, kto nie pamięta przeszłości nie ma przyszłości i trzeba mieć tożsamość, jesteśmy katolikami i jesteśmy Polakami – mówił redemptorysta przed rozpoczęciem Mszy św.

 

Przez prawie 27 lat ewangelizacyjnej posługi przy Radiu Maryja wyrosły różne dzieła. Najnowszym jest tworzące się właśnie Muzeum Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”.

 

W pielgrzymce uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki i kilku ministrów. Obecni byli przedstawiciele kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy. List do uczestników spotkania wystosował polski prezydent i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

Pozdrawiam wiernych z Polski, ze szczególną myślą o uczestnikach wielkiej corocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do sanktuarium częstochowskiego – powiedział z kolei papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

 

Eucharystię na jasnogórskim Szczycie celebrowało kilku biskupów w tym bp Tadeusz Bronakowski, który mówił o Narodowym Programie Trzeźwości.

 

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 roku, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, co jest ważne dla Polonii. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

 

 

KAI
MWł

 

  


DATA: 2018-07-08 16:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Mieszkaniec "Takie uroczystości są potrzebne, bo pokazują ile ludzi dobrej woli jest w Polsce". Dobra wola bez trzeźwego pomyślunku jest zwykłym chciejstwem.
ponad 1 rok temu / wwm
 
Takie uroczystości są potrzebne, bo pokazują ile ludzi dobrej woli jest w Polsce.
ponad 1 rok temu / Mieszkaniec
 
@Imer. Wg mnie, istnieje b. realna ewentualność, że raptowne i konfliktogenne dla olbrzymiej większości społeczeństwa wprowadzenie ustawy antyaborcyjnej mogłoby w najbliższych wyborach obalić obecny rząd. Mam odczucie że opozycja tylko czyha na taki błąd. I wówczas naprawdę nie będziesz miał na kogo oddać swój głos. A więc najpierw trzeba jeszcze trochę czasu aby popracować nad zmianą "sumienia" naszej wspólnoty narodowej, ukształtowanej negatywnymi wzorcami przez ostatnie 2-3 pokolenia, niestety.
ponad 1 rok temu / jank
 
Polacy, to jednak społeczność niedowartościowana. Wystarczy kilkanaście zdań Prezydenta, Premiera, Naczelnika i zebrani na jasnogórskiej pielgrzymce wpadają w samozachwyt, bijąc brawa dla kadzących wykonawców woli masonerii i ambasad (USA i Izraela). A wystarczyło zacząć bić brawa jeszcze przed pierwszym zdaniem i... (nie przestać)! Bo gwizdanie mogło mieć wydźwięk nieco niekulturalny. Czy w narracji RM nie widać narastającej podległości polskiej polityki wobec znanych ambasad?
ponad 1 rok temu / Jurek
 
Wspaniałe uroczystości, dziękujemy Wam !
ponad 1 rok temu / Marlenaa
 
100 tys. osób na pielgrzymce Rodziny Radia Maryja. Uczestników pozdrowił papież Franciszek - to chyba wystarczy za komentarz.
ponad 1 rok temu / Mieszkaniec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.