DZIŚ JEST:   08   GRUDNIA   2019 r.

Niepokalane Poczęcie NMP
Św. Romaryka, opata
Św. Eutychiana, papieża
 
 
 
 

100 mln euro na remonty dróg. Polski rząd po raz kolejny pożyczył pieniądze Ukrainie

100 mln euro na remonty dróg. Polski rząd po raz kolejny pożyczył pieniądze Ukrainie
Fot. Ł. Dejnarowicz/Forum

„Polska ratuje ukraińskie drogi” – poinformowała we wtorek po południu kijowska telewizja „24 Kanał”. Informację tę powieliły inne media ukraińskie, podając że polski rząd przeznaczył na modernizację infrastruktury transportowej na Ukrainie 100 mln euro.

 

„Idzie wiosna, niesie dziury na drogach” – pisze lwowski dziennik „Wysokij Zamok”. Na początku marca gazeta wskazywała międzynarodowe drogi (m.in. Kijów – Lwów – Czop), po których jazda jest znacznie utrudniona.

 

Odnosząc się do komunikacji w samym Lwowie publicyści dziennika wskazali wiele ulic wymagających pilnych remontów, np. Łyczakowskiej, Zamarstynowskiej i Czerniowieckiej.  Niektóre z nich znajdują się „w opłakanym stanie”, mimo że były remontowane na „Euro 2012”. Władze planują w tym roku m.in. modernizację południowej części obwodnicy Lwowa. Droga ta ma służyć przygotowaniu w przyszłości międzynarodowej trasy z polskich portów do portu w Odessie nad Morzem Czarnym.

 

Dla każdego z obwodów (województw) zachodniej części Ukrainy najważniejsze są zadania podnoszące jakość infrastruktury ważnej dla ich wewnętrznej komunikacji oraz połączeń z Polską i pozostałą częścią państwa.

 

Z kwoty 100 mln euro pożyczki, jaką polski rząd przyznał Ukrainie, znaczna część środków zostanie przeznaczona na remont trasy Ustiług – Łuck – Równe. W tym roku planowane są ponadto remonty tras w zachodnich obwodach Ukrainy planuje się w tym roku odnowić trasy: Niżankowice – Sambor – Drohobycz – Stryj, Smolnica Stary Sambor, Hruszew – Niemirów, Jaworów – Hruszew oraz Czerwonohrad – Rawa Ruska znajdujące się w zachodnich obwodach Ukrainy. Łącznie prace będą obejmować ok. 175 km dróg.

 

Stan dróg w zachodniej części Ukrainy często jest tak katastrofalny, że kierowcy zmuszeni są jeździć poboczami. Bezpieczniej jest bowiem jechać po ubitej ziemi, czasami utwardzonej kruszywem, niż po jezdni z dziurami, w których można połamać amortyzację lub skrzywić koło.

 

Zachodnia Ukraina nie jest niestety wyjątkiem. Międzynarodowa trasa z Odessy do granicy rumuńskiej w kierunku na portowe miasto Galati (Gałacz) nad Dunajem była w tym roku częściowo remontowana, gdyż prędkość samochodu powyżej 15 km/h nie gwarantowała bezpiecznego przejazdu.

 

W ubiegłym roku poprawił się stan dróg m.in. w obwodzie stanisławowskim (iwano-frankowskim) i w części lwowskiego. Jednak nakłady na modernizacje nie nadążają za dekapitalizacją kolejnych dróg, na których dopuszczono ruch towarowy wielkim ciężarówkami, niszczącymi nie tylko nawierzchnie, ale także konstrukcje dróg.

 

Propozycje strony ukraińskiej dotyczące zaplanowanych na ten rok remontów zostały przekazane Polsce, która określi jakie zadania mają szansę na realizację i związaną z nią pomoc budżetu naszego kraju. Pożyczka rządu polskiego będzie udzielona na podstawie umowy międzyrządowej o wzajemnej pomocy. Nie wiadomo jednak, na czym będzie polegać wzajemność ze strony ukraińskiej.

 

Dla naszego kraju modernizacja dróg ukraińskich, szczególnie w obszarach przygranicznych, powinna ułatwić komunikację i dostępność dla ruchu towarowego i osobowego. Na razie jednak po stronie ukraińskiej stan dróg o znaczeniu międzynarodowym nie zapewnia szybkiego przemieszczania się. Dochodząca do samej granicy polska autostrada A4 z Śląska i Krakowa do Korczowej kończy się na granicy. Polska jest zainteresowana poprowadzeniem dalej A4 – aż do Lwowa, gdzie miałaby już ukraińską numerację – M10. Przedłużenie o około 90 km autostrady A4 od polskiej granicy do Lwowa pozwoliłoby zwiększyć przepustowość przejścia granicznego Korczowa – Krakowiec (ukr.). Szacuje się, że ruch towarowy mógłby tylko na tym przejściu wzrosnąć o około 50 proc. Większa integracja komunikacyjna powinna skutkować także rozwojem gospodarczym regionów przygraniczych po polskiej i ukraińskiej stronie.

 


Źródła: „Wołyńskie Nowiny”, „24 kanał”, „Wysokij Zamok”, www.polukr.net/uk/blog, „Daily Lviv”

Jan Bereza


DATA: 2017-03-22 11:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przenigdy Ukraińcy nie byli naszymi sprzymierzeńcami.Politycy niestety są zachłanni i zakłamani.Z jednej strony żydzi udających Polaków,z drugiej zaś strony Niemcy mający interesy z Rosjanami w Polsce.Z całą stanowczością stwierdzam że w rządzie mamy osoby co działają na szkodę Polski i Polaków.Wyciągnięcie z ZUS ogromnych pieniędzy przez wcześniejszą bandę,OFE Czy ktoś ich rozliczył no nie.Ta cała zgraja tylko zmienia stołki.500+ to przecież pieniądze Polaków wyciągnięte z podatków które są nie raz pobierane bezprawnie.Następny osobnik to nasz prezydent który przeprasza i prosi żydów o wybaczenie za Holokaust w imieniu Polaków.To jest Kpina!Jak tacy ludzie bez kręgosłupa moralnego niszczą naszą ojczyznę i wciskają społeczeństwu ciemnotę.Z całą stanowczością ten rząd nie jest Polski.
8 miesięcy temu / Myślący
 
dość polskiej głupoty naród który nie pamięta swojej historii historia ta mu się powtarza
ponad 1 rok temu / maro
 
Cytat z artykułu: "Pożyczka rządu polskiego będzie udzielona na podstawie umowy międzyrządowej o wzajemnej pomocy. Nie wiadomo jednak, na czym będzie polegać wzajemność ze strony ukraińskiej.". A czy Ukraina w czymkolwiek pomogła Polsce? Tylko wyciąga rękę po pieniądze.
ponad 2 lata temu / skandal
 
To jest realizacja idei "międzymorza", tzn. połączenie Ukrainy z Polską (ukrainizacja Polski - Ukropolin) od Morza Czarnego po Bałtyk. A do tego Żydzi w Polsce zainstalowali "Centrum Światowego Judaizmu", jest spokój bo muzułmanów tu brak, wychodzi na to że ten obszar to staje się drugą ojczyzną Żydów, oprócz Izraela. A ja myślałem że Polska to centrum katolicyzmu na świecie.
ponad 2 lata temu / Czesław
 
Z sasiadem lojalnym trzeba utrzymywac odpowiedzialne stosunki i dbac nie tylko o wzajemnosc,lecz rowniez o to,by nie wyrastal ponad sasiedzkie glowy w sposob nieuprawniony.Ten sasiad gloryfikuje formacje w przeszlosci przestepcza,czyli OUN_UPA,a czynil co tylko mozliwe,by Sejm RP nie uchwalil aktu prawnego koniecznego dla wlasciwego odniesienia nas,Polakow,do WOLYNSKIEGO GENOCIDE,czyli USTAWY,podjal tylko UCHWALE.Budzet Polski jest ujemny,wiec ta "pozyczka" powieksza polski dlug.Trudno stwierdzic wprost,za decyzja o "pozyczce"jest bledna politycznie i gospodarczo.Lecz danie tylko pieniedzy,i to nielojalnemu sasiadowi,musi budzic oczywisty sprzeciw i naturalne oczekiwanie,ze polskie wladze zadbaja o takie zabezpieczenia prawne tego aktu pozyczki,by srodki zostaly spozytkowane na ten wlasciwie "drogowy"cel i prawo Polski do pelnych uprawnien z korzystania drog ukrainskich w celach komunikacji handlowej nie zostanie w zadnej formie naruszone.
ponad 2 lata temu / GERMAN DEATH CAMP VICTIM
 
Prościej oddać nam drogi,które są jak widać pod tymczasowym zarządem ukraińskim.
ponad 2 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.