DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

XXIX Niedziela zwykła
Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

„100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości” - inicjatywa polskich biskupów

„100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości” - inicjatywa polskich biskupów
źródło: pixabay.com

Studniowa abstynencja z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, jako symboliczna forma uczczenia przepięknej rocznicy w historii Rzeczypospolitej – proponują biskupi oraz autorzy Narodowego Programu Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.

 

Inauguracja inicjatywy „100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości” odbędzie się w sobotę 4 sierpnia – dokładnie na sto dni przed rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. – Zachęcamy wszystkich, by szczególnie w okresie od 4 sierpnia do 11 listopada zachowali trzeźwość – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. Oskar Puszkiewicz OFM, członek zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. – Jest to tylko 100 dni ofiary dla Polski. Nasi przodkowie ponosili znacznie cięższe trudności dla Ojczyzny. Pokażmy, że nas stać na ten dobrowolny post dla dobra Polski i naszego Narodu – dodał.

 

Z danych opublikowanych przez najważniejsze ośrodki statystyczne w Polsce wynika, że problemy z alkoholem dotykają około 5 mln Polaków, z czego prawie milion jest uzależnionych a pozostali „piją ryzykownie bądź szkodliwie”. Około miliona dzieci żyje w rodzinach, gdzie alkohol jest nadużywany.

 

Co roku z powodu nadużywania alkoholu w Polsce umiera około 11 tys. osób. Co gorsza, spożycie mocnych trunków jest obecnie największe w historii naszego kraju i… stale rośnie. Statystyczny Polak spożywa około 10 litrów mocnego alkoholu rocznie.

 

Nadużywanie alkoholu niesie wiele łez, cierpienia i bólu rodzinom. Bardzo często doświadczają tego dzieci, bezbronne, niewinne ofiary, które niosą piętno przez całe życie – mówiła Agnieszka Muzyk, konsultor zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, współautorka Narodowego Programu Trzeźwości. Dodała, że warto z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości podjąć wyzwanie proponowane przez polskich biskupów. – Jest to forma uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę symbolicznym pokazaniem wolności wewnętrznej Polaków. Wolności wewnętrznej, której zewnętrznym przejawem będzie studniowa abstynencja od napojów alkoholowych – tłumaczyła.

 

Inicjatywa „100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości” jest ważnym elementem promocji moralności i zdrowego życia. By włączyć się, wystarczy tylko dobra wola i odrobina samozaparcia, a skutki mogą być ważne dla całej Polski.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

TK


DATA: 2018-07-12 16:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Akcja piękna tylko czy biskupi podołają..?
ponad 1 rok temu / magis
 
Przepraszam to Polscy Biskupi jeszcze wiedzą jak ratować Polskę i ją nawrócić?? Ja im nie ufam. Z tego co widzę pogubili się jak Polacy. Przepraszam to moja opinia. A co do tematu to będzie cud z nieba tylko zasługa Pana Boga nie wierzę że Polska będzie trzeźwa, słaba wiara obojętność nawet na przyszłość własnego kraju i ta patologia przeraża i przekleństwa.
ponad 1 rok temu / Ona
 
Tą inicjatywę powinni wcielić w życie ludzie nadużywający alkoholu. Jeśli uda im się wytrwać aż 100 dni, to być może uwolnią siebie, a przy okazji rodzinę od uciążliwego kłopotu jakim jest nadmierne picie.
ponad 1 rok temu / Michu.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.