19 stycznia 2018

Znany watykanista o akcji Polonia Semper Fidelis i kryzysie w Kościele

(fot. YouTube / EWTN)

O akcji Polonia Semper Fidelis – czyli petycji i apelu skierowanym do episkopatu Polski z prośbą o potwierdzenie tradycyjnej nauki Kościoła w sprawie nierozerwalności małżeństwa wspomina Edward Pentin na amerykańskim portalu National Catholic Register. Watykanista pisze także o ważnej konferencji zaplanowanej na kwiecień w Rzymie.

 

Jednym z ostatnich życzeń zmarłego kardynała Carla Caffarry było zorganizowanie międzynarodowej konferencji mającej na celu zbadanie sposobów rozwiązania obecnego kryzysu w Kościele. Takie sympozjum odbędzie się w kwietniu, w Rzymie. Szczegóły nie zostały jeszcze oficjalnie podane. Wiadomo, że poświęcone ono będzie analizie granic papieskiej nieomylności, a także szukaniu sposobów na przezwyciężenie podziału, pogłębionego przez to, co wielu postrzega jako duszpasterskie i doktrynalne zamieszanie w kluczowych kwestiach moralnych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pentin, powołując się na swoje źródła, zaznaczył, że kardynał Caffarra, jeden z autorów „dubiów”, który zmarł we wrześniu ubiegłego roku, był „głęboko rozczarowany kryzysem w Kościele, zwłaszcza zamieszaniem i podziałem spowodowanym różnymi interpretacjami rozdziału VIII Amoris laetitia w sprawie udzielania Eucharystii katolikom angażującym się w pozamałżeńskie kontakty seksualne, takie jak pary rozwiedzione, które powtórnie zawarły związek cywilny i pary pozostające w konkubinacie”.

 

Emerytowany arcybiskup Bolonii był jednym z czterech sygnatariuszy „dubiów”, czyli pięciu wątpliwości skierowanych do papieża w 2016 r. odnośnie pewnych zapisów z AL., by upewnić się, czy jest on zgodny z nauczaniem i Tradycją Kościoła. Do tej pory papież nie odniósł się do nich. Obawy pogłębiły się ostatnio po tym, jak niektórzy uczeni Kościoła używają Amoris laetitia, by podważać nauczanie zawarte w encyklice Pawła VI Humanae vitae, zakazującej stosowania antykoncepcji.

 

Nieżyjący już duchowny pomógł założyć Papieski Instytut Studiów nad Małżeństwem i Rodziną Jana Pawła II w 1982 roku. Hierarcha był szczególnie zaniepokojony doniesieniami o możliwych próbach ponownego odczytania i rewizji Humanae vitae. Powiedział kiedyś, że encyklika i zainteresowanie, jakie wzbudziła w nauczaniu Kościoła na temat małżeństwa i rodziny, zachęciły go do poświęcenia całej swojej energii, by pogłębić i upowszechnić doktrynę na temat małżeństwa, rodziny i prokreacji ludzkiej.

 

Konferencja zaplanowana na kwiecień ma również poruszyć temat granicy władzy papieskiej. Wynika to z obaw, że papież Franciszek prowadzi Kościół w kierunku, zrywającym z ciągłością Tradycji nauczania i czyni to w sposób autorytarny, bez jednomyślnej zgody biskupów.

 

Decyzja o konieczności zwołania konferencji, to także pokłosie ostatnio opublikowanych wytycznych portugalskiej archidiecezji Braga. Wskazują one, że proces rozeznawania, mający prowadzić do nawrócenia, ma trwać sześć miesięcy. Osoby rozwiedzione pozostające w kolejnych związkach cywilnych, po pięcioletniej „stabilności małżeńskiej” mogłyby być dopuszczane do sakramentów. Krytycy jednak twierdzą, że ostatecznie decyzję o przystępowaniu do Komunii świętej rozwodnicy mają podjąć zgodnie ze swoim sumieniem. Jest to bardzo podobne rozwiązanie do propozycji kard. Kaspera, która została odrzucona przez większość biskupów na Synodzie o Rodzinie.

 

Pentin przypomniał także, że katolicy w Polsce rozpoczęli kampanię skierowaną do biskupów, wzywając ich – w związku z przygotowywanymi wytycznymi dotyczącymi Amoris laetita – do „ochrony małżeństwa i pozostania wiernymi Chrystusowi”.

 

Watykanista wskazuje, że kampania Polonia Semper Fidelis zachęca katolików do podpisania listu otwartego skierowanego do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, w którym wzywa się hierarchów do „potwierdzenia nauczania Kościoła o nierozerwalności małżeństwa i niedopuszczenia osób rozwiedzionych i ponownie wstępujących w związki małżeńskie do Komunii Świętej”.

 

„Nie chcemy, by doktrynalny zamęt i rewolucja obyczajowa dotarły do naszej Ojczyzny” – cytuje fragment petycji Pentin. I dalej wskazuje, że polscy katolicy apelują do Pasterzy Kościoła, by potwierdzili tradycyjne nauczanie Kościoła w odniesieniu do nierozerwalności małżeństwa w oficjalnym dokumencie. Publicysta katolicki zauważa również, że silny głos wiernych może stać się wielkim wsparciem dla polskich biskupów i, że mogą dać iskrę, która sprawi, iż hierarchowie w innych krajach potwierdzą tradycyjne nauczanie Kościoła.

 

Watykanista wspomniał, że polscy biskupi, którzy zajęli zdecydowane stanowiska na Synodzie o Rodzinie, zgodnie z wcześniejszą praktyką duszpasterską, planowali opublikować wytyczne w zeszłym roku, ale opóźnienia doprowadziły do ​​podejrzeń o istnienie wewnętrznych podziałów.

 

Źródło: ncregister.com.,

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 625 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram