DZISIAJ JEST
SOBOTA 19 SIERPNIA
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
Imieniny obchodzą:
Bolesław, Julian, Juliusz
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Zdaniem niemieckiego „Der Spiegel”, Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie to zjazd neonazistów

Data publikacji: 2017-08-13 12:00
Data aktualizacji: 2017-08-13 12:56:00
Zdaniem niemieckiego „Der Spiegel”, Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie to zjazd neonazistów
Festiwal Slowian i Wikingow. Fot. Bartek Wutke/Forum

Na wyspie Wolin zorganizowano Festiwal Słowian i Wikingów gdzie uczestnicy z 30 krajów świata prezentowali swoje produkty rzemieślnicze, w tym m.in. broń białą i tarcze z epoki. Niemiecki „Der Spiegel” uznał, że festiwal przyciąga neonazistów, czego przykładem są liczne symbole słowiańskie. Autorzy piszą również o udziale w imprezie „prawicowych ekstremistów”.


Festiwal Słowian i Wikingów to niezwykle popularna impreza, która już po raz 23 odbyła się na wyspie Wolin. Zjazd budzi duże zainteresowanie fascynatów kultury i historii Słowian oraz Wikingów, którzy w tym roku przyjechali z 30 krajów świata. Jak wynika z informacji organizatorów, w tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział prawie 2,5 tys. osób. Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że celem imprezy jest przypomnienie kultury Słowian i Wikingów, a także zwrócenie uwagi na lokalne tradycje występują na wyspie Wolin i kultywowane przez jej mieszkańców na przełomie wieków.


Niestety w historycznym festiwalu, podczas którego rzemieślnicy przedstawiają swoje dzieła, niemiecki „Der Spiegel” dopatrzył się zjazdu neonazistów. W artykule napisano, że podczas imprezy, uczestnicy mogą nabyć koszulki, a także inne gadżety opatrzone swastykami i nazistowskimi symbolami. Autorzy tekstu w „Der Spiegel” zwraca uwagę, że symbole te mieszają się z grafikami nawiązującymi do czasów Wikingów. Szczególnie bulwersujący jest komentarz Karla Bangharda, szefa archeologicznego skansenu Oerlinghausen, którego zdaniem w imprezie na wyspie Wolin biorą udział neonaziści. Banghard podkreślił również, że podobne trendy panują także na Węgrzech.


Banghard mówi również, że widzi pewne powiązanie pomiędzy sprawującymi władzę, a akceptacją dla neonazistów. Jego zdaniem, konserwatywnym i narodowym rządom Polski i Węgier o wiele łatwiej zaakceptować i tolerować organizowanie takich imprez. Autorzy tekstu z zasmuceniem zwracają uwagę, że w festiwalu biorą rzekomo udział „prawicowi ekstremiści”.


„Der Spiegel” szczególnie zwraca także uwagę na prezentowane podczas imprezy tarcze wojów, które zawierają słowiański kołowrót. Zdaniem autorów tekstu, symbol ten jest związany z neonazistowskimi organizacjami. Dziennikarze ubolewają również nad tym, że festiwal z jednej strony jest „miłym i ciekawym wydarzeniem”, a z drugiej strony promuje nazistowskie symbole.

 

 

Źródło: Spiegel.de, tvp.info

WMa
 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
olek
I dlatego polacy maja swlje panstwo.
Margeritta
@krzysiek: celem tego festiwalu jest, jak również istnienia samej wioski jest realizacja pasji organizatorów, rekompensata luk historycznych raczej nie było ich intencją ;-) Wioska jest wyłącznie atrakcją turystyczną, nie muzeum czy tym bardziej miejscem kultu. Jak ktoś jest nadgorliwy w swoich interpretacjach to jego problem, a organizatorom, tym bardziej uczestnikom może nagwizdac :-D
jac
niemieckie me(n)dia to również np: tefałeenek,polsacik,tokefemki,eremefemki,oneciki itd
Krzysiek
Celem tego festiwalu nie było chyba oddanie czci świętowitowi albo perunowi lub im podobnym bałwanom. Moim zdaniem to próba rekompensaty luk historycznych w dziejach naszych protoplastów. Oczywiście jeśli dopuszczano się tam obrzędów pogańskich to jest to godne potępienia i powinno się to wytknąć organiozatorom i uczestnikom, ale chyba nie o to się tam rozchodziło. Tak bardzo czcimy dorobek starożytnego Egiptu, Rzymu i Hellady a na próbę wyjaśniena własnej "pre-historii" mamy jakieś "spazmy". Dopóki nie ma w tym intencji repoganizacji to uważam że powinno być więcej prób dochodzenia naszej historii. A co do niemców to "kij im w oko" i tak już zdurnieli, trzeba tylko na nich uważać żeby znowu coś głupiego nie zrobili jak zbankrutują finansowo.
Beata J.
Naprawdę, zaczynam poważnie martwić się o Niemców, z nimi coś jest nie tak - i to od wieków! Ktoś powinien ich przebadać, bo wskazują paluchem na innych, a sami są przyczyną destrukcji Europy i świata (w ostatnim stuleciu już trzeci raz!). I to zawsze z takim niemieckim poczuciem wyższości... :/
Adrian
Niech jjuż nazywają jak chcą. Mogą być neonaziści. Lepsze to niż cywilizacyjni zdrajcy i kulturowi samobójcy
Rasista
Prawda jest taka że hitlerowskie niemcy po zakończeniu II wojny światowej miały zostać zrównane z ziemią jako państwo powinno się je wymazać z map. Dziś niemcy to w większości dewianci to ludzie bez honoru hipokryci działający na szkodę Europy.Nienawidzę czuje wzgardę do samej nazwy niemcy za II wojnę za przelaną krew Polską.
ergoproxy
Żeby tylko można było to bym dał kciuka do góry użytkownikowi wilke.
petrus
A kogo obchodzi co pisze jakaś niemiecka gazeta? Po co o tym piszecie?... Troszeczkę szacunku do samych siebie....
Akwin
Pod względem historycznej rekonstrukcji impreza na Wolinie jest naprawdę fajnym przedsięwzięciem. Faktycznie zdarzają się tam neonaziści, którzy fascynują się pogaństwem, słuchają Honoru czy Gravelandu, ale nie ma ich aż tak wielu. Większym problemem są neopoganie, którzy odrzucają Chrystusa, a tych jest na Wolinie masa. Trudno jednak oczekiwać na takiej imprezie elementów chrześcijańskich, skoro ówczesne tereny Polski były pogańskie.
LONGINUS PODBIPIETA
Do Andrzeja,wilke i innych.Juz nie przesadzajcie z tym neopoganstwem, bo z takim mysleniem wszedzie diabla mozna sie doszukac.Juz niektorzy probowali w Igrzyskach Olimpijskich poganstwa sie doszukiwac bo to tradycja poganskiej starozytnej Grecjii.To chore
Jan
Der Spiegel to rzeczywiście lewacka i nacjonalistyczna gazeta. Niemców zawsz łatwo było zmanipulować, (I i II wojna); wielu Niemców łatwo przeszło od DKP do NSDAP ( z różnych powodów zresztą -- nie tylko specyficznych dla Niemców). Reasumując: może być tak, że czy niemiecki lewak czy prawicowiec, z kolczykiem w uchu czy bez jak coś to ruszą >>w pole
wilke
Jakkolwiek festiwal jest jawnie neopogański i oczywiście nie powinien budzić sympatii redakcji ani czytelników, to jednak mamy kolejny przykład na to, jak manipuluje niemiecka prasa, gotowa użyć najbardziej absurdalnych argumentów i powiązać kompletnie niezwiąne ze sobą fakty tylko po to, żeby kolejny raz zaatakować i zdyskredytować Polskę. Tu już naprawdę nie chodzi o rząd, który można popierać lub nie, ale o to, że mając rząd, który stara się prowadzić niezależną od Niemiec politykę, Polska jest bezpardonowo atakowana przez Niemcy. To się źle skończy, ale mam szczerą nadzieję, że przede wszystkim dla Niemiec, które nie odebrały nigdy sprawiedliwej kary za swe liczne zbrodnie, i które znowu urosły w pychę - a czego szczerze im życzę. Zresztą wygląda na to, że same już zawiązały sobie sznur na szyi.
LONGINUS PODBIPIETA
W psychiatrii to sie nazywa mania przesladowcza,wszedzie widze jakis zlowrogi cien czegos
pg
Jak przez x lat festiwal był organizowany pod rządami "słusznej władzy", to nie budził niepokoju? Poza tym, skoro przyciąga neonazistów, to co ma to wspólnego z prawicą, nawet "ekstremistyczną"? Nazizm to jest przecież pewna forma socjalizmu, bynajmniej nie dlatego, że tak sobie Hitler sprytnie wymyślił w nazwie, ale dlatego, że socjalizm jest kwintesencją tej ideologii, czego idealnym przykładem były nazistowskie Niemcy. Niemcy nie poszły za Hitlerem z/w na rasizm czy antysemityzm, tylko dlatego, że zafundował im socjalizm, i to taki, że ho ho! A wyzysk, rabunek i mordowanie Żydów i innych narodów to był tylko nieuchronny efekt uboczny tego socjalizmu, no bo - jak to w socjalizmie - kogoś trzeba było okraść, żeby dać innym. Rządy Hitlera trwały stosunkowo krótko, i dlatego Niemcy dotrwali do końca wojny zanim zabrakło kołdry z pełnymi brzuchami, nie zrozumiawszy, czym jest naprawdę socjalizm. A co do festiwalu, to przyciąga on raczej neopogan, i nie ma co specjalnie go bronić.
antymutant
No proszę,Mieszko 1 był nazistą!A Adam i Ewa?
Andrzej
Festiwal Słowian i Wikingów to impreza neopogańska. Dlaczego serwis pch24 jej broni?
Hugon de Payns
To nic takiego,wkrótce wszyscy zostaniemy nazistami że o terrorystach nie wspomnę.
Sylwester
Gazeta Der Spigel to najbardziej nacjonalistyczna gazeta na świecie, chwali tylko Niemców i to co niemieckie, a Niemcy żerują na całej Europie wystarcz a by wszystkie państwa europy powiedziały niemcom NIE już dosyć, nie kupujmy niemieckich towarów, niemieckich technologii, a nie trzeba będzie długo czekać aż niemycy pagną i śladu po nich nie zostanie
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
tak jak maniakowi seksualnemu wszystko kojarzy sie dooopa, to prawdziwym nazistom z Niemiec wydaje sie (naturalnie historii innych krajow to tam juz nie ucza od dawna), ze sa otoczeni samymi nazistami, natomiast oni sa niepokalani....to juz jest ciezka choroba psychiczna, a nie fobia.....mowie: postawic mur na granicy, bo znowu spreparuja jakis napad na nich "nazistow z innych krajow" na ten nieposzlakowany spokojny kraj
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.