DZIŚ JEST:   25   MAJA   2018 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Zawieszenie broni nie potrwa wiecznie. Synodalna dyskusja trwa

Zawieszenie broni nie potrwa wiecznie. Synodalna dyskusja trwa

„Kompasem i busolą dla nas, prostych wiernych powinno być zawsze sensus fidei. Trzeba bronić wiary otrzymanej na chrzcie przed herezją, zarówno w teorii jak i w praktyce. Mamy także obowiązek zgłębiana naszej wiary” – apelował podczas warszawskiej konferencji pt. „Synodalne trzęsienie ziemi” prof. Roberto de Mattei.

 

W zorganizowanej przez Instytut Księdza Piotra Skargi konferencji wzięli udział: prof. Roberto de Mattei, włoski historyk i redaktor naczelny "Radici Cristiane", prof. Grzegorz Kucharczyk i Julio Loredo, szef włoskiego TFP. Salę Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego wypełniła licznie zgromadzona publiczność. Spotkanie poprowadził Sławomir Skiba, redaktor naczelny magazynu „Polonia Christiana”.

 

Na wstępie prof. de Mattei przedstawił w zarysie historię prac zakończonej sesji Synodu o rodzinie: - Punktem wyjścia dla sprawozdania kardynała Kaspera, było odrzucenie – zawarte w udzielonych na watykańską ankietę odpowiedziach – przez niemieckich, austriackich i szwajcarskich katolików katolickiej nauki moralnej. W mniemaniu udzielających odpowiedzi istnieje potrzeba, by doktryna dostosowała się do praktyki.

 

Zdaniem prof. de Mattei, „tego, co zostało przyjęte na sesji Synodu nie można traktować jako zwycięstwa. Jest to tymczasowe zawieszenie broni. Dyskusja będzie trwała aż do następnej sesji w przyszłym roku”.

 

- Okazuje się, że stanowisko, nazwijmy je tradycyjne, jest traktowane jako opinia części środowisk, a nie rzeczywista nauka Kościoła – zwrócił uwagę prelegent. W jego opinii „synod doprowadził do ujawnienia się problemu. Czas do października 2015 r. wszyscy musimy wykorzystać na to, by nasz głos zaczął być słyszany. Trzeba pokazać co myślą, jak żyją i w co wierzą katolicy broniący rodziny i małżeństwa takim, jakim chce go Boskie prawo”.

 

W dalszej części konferencji głos zabrał Julio Loredo. Postawił on m. in. szereg ważnych pytań. – Kościół ma być światłem dla świata i solą ziemi. Warto zapytać głoszących pogląd, że to Kościół ma brać przykład ze świata: o jaki świat im chodzi? Czy ten odrzucający zasady katolickie, promujący aborcję i związki homoseksualne? Przekonanie, że to historia ma nas uczyć, prowadzi do zanegowania prawdy absolutnej i moralnej. Czy zatem Kościół ma się dać ponieść światu? – pytał szef włoskiego TFP.

 

W nawiązaniu do tytułu książki o. Ralpha Wiltgena Ren wpada do Tybru stwierdził, iż „Rzym przesuwa się w kierunku Renu, by nie powiedzieć Łaby. Jesteśmy świadkami dziejącej się historii, za którą stoją konkretne działania i ludzkie decyzje”.

 

- To, co wydarzyło się podczas sesji Synodu o rodzinie to fragment długotrwałego kryzysu. Mamy do czynienia – podobnie jak podczas Soboru Watykańskiego II – z recydywą współcześnictwa – zauważył prof. Kucharczyk.

 

Prelegent sporą część wystąpienia poświęcił wpływowi niemieckiej teologii i duchowieństwa na współczesny Kościół: - Uderza mocna pozycja kardynała Waltera Kaspera, tak cenionego przecież przez papieża Franciszka, a przecież w książkach tego niemieckiego duchownego można znaleźć rzeczy przerażające.

 

- Kościół w Niemczech od mniej więcej dwudziestu lat pozostaje w schizmie wobec nauczania wiecznego Rzymu, i tę właśnie naukę próbuje się narzucać – stwierdził prof. Kucharczyk.

 

Także w wystąpieniu prof. Kucharczyka pojawiły się pytania o to, co dzieje się w Stolicy Piotrowej: - Czyżby Rzym nie widział setek tysięcy manifestujących we Francji i Hiszpanii w obronie rodziny? Dlaczego nie zestawia się tego obrazu z pustymi kościołami w Niemczech?

 

Po zakończonym panelu dyskusyjnym także licznie zgromadzona publiczność mogła zadawać pytania gościom zaproszonym na konferencję.

 

 - Nauka Jezusa Chrystusa jest bardzo prosta: kto pozostawia żonę, grzeszy. Czy przyzwolenie na ten czyn będzie aktem miłosierdzia, o którym tak dużo mówi się współcześnie? Czy miłosiernym jest lekarz ukrywający chorobę pacjenta, a niepodejmujący zdecydowanych działań? Miłosierdzie polega na mówieniu prawdy, a nie tak popularnym jej relatywizowaniu – powiedział Julio Loredo.

 

Na powtarzające się pytanie o to, co ma robić katolik zasmucony i zaniepokojony synodalnymi doniesieniami, prof. de Mattei stwierdził, że „naszym kompasem, busolą powinno być nasze sensus fidei. Trzeba bronić wiary otrzymanej na chrzcie przed herezją, zarówno w teorii jak i w praktyce. Mamy także obowiązek zgłębiania naszej wiary”. – Błędy rozprzestrzeniają się, gdy nie są atakowane i uderzane. Jeśli pozostawić je w spokoju, wtedy szybko się mnożą. Synod nie wykorzystał szansy i nie potępił np. ideologii gender. Te niepotępione błędy wtargnęły w obrady – podkreślił włoski gość warszawskiej konferencji.

 

Jak zauważył, w trakcie odpowiedzi na pytania publiczności prof. Kucharczyk „mamy do czynienia z próbą redefinicji papiestwa, grożącej jego funkcjonalizacją. Wpływ na to miała zarówno abdykacja Benedykta XVI jak i wprowadzanie nowego stylu przez papieża Franciszka”.

 

- Pamiętajmy, by w naszych postawach i wypowiedziach dotyczących Kościoła zawsze przyświecała nam miłość i troska o jego dalszy los – zakończył spotkanie redaktor Sławomir Skiba.

 

 

lukDATA: 2014-11-28 08:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

c.d. Kiedy glowa Kosciola wysyla w swiat klocace sie ze soba opinie, kiedy nie do Slowa Bozego, a do sondazy siega po inspiracje, kiedy pomijajac nauczanie Kosciola, w imie pokory wprowadza wlasne preferncje (wlasny styl i ton), wowczas czlowiek rozumny jest zmuszony decydowac. Nie da sie np. pogodzic koncepcji sodomii jako grzechu wolajacego o pomste do nieba z jednej strony, a jako wartosci, ktora upomina sie o uznanie przez te spolecznosc - z drugiej. Z jednej strony mamy Slowo Boze, a z drugiej - grzech upominajacy sie wbrew temu Slowu o uznznie i normalizacje. ZATEM... W moim rozumieniu podstawa do oceny nauk papieza jest zgodnosc lub niezgodnosc tych nauk ze Slowem Bozym i nieomylna nauka Kosciola. Jesli mam wybrac miedzy czlowiekiem i Bogiem, kiedy szukam inspiracji, kiedy szukam moralnosci i prawa naturalnego, zwracam sie ku Bogu. Jesli "nieomylny" ex catedra papiez myli sie, myli sie.
ponad 3 lata temu / DM
 
@ raz To sluszne pytanie. Stad taki zamet, ze Kosciol jest hierarchiczny, a jego nauka oparta na Slowie Bozym, a nie sondazach. Kiedy glowny
ponad 3 lata temu / DM
 
Na jakiej podstawie deprecjonuje się jednego papieża, a uznaje drugiego? Źródłaaaaa!!! Co na to moderator? Nieładnie!!!
ponad 3 lata temu / raz
 
Do: @nick Proszę o podanie żródła, skąd pochodzi informacja na temat . Przeszukałam internet i nic nie znalazłam
ponad 3 lata temu / DEK
 
Gdyby nie dysonans poznawczy i moralny praktykowany w Kosciele po Vaticanum II, umysly stanowczej wiekszosci kaplanow i wiernych nie przyjelyby argumentacji modernistow o ich rzekomej wiernosci doktrynie katolickiej. Pozostalosci wiernych Tradycji, ostro krytykowane przez obecnego Papieza (ktory okazuje wiecej zrozumienia i wyraza wiecej poparcia ateistom i praktykujacym homoseksualistom niz katolikom - zwanym przez niego fundamentalistami i faryzeuszami) to sa po prostu ludzie, ktorzy pozostali nieskazeni tym dysonansem - widzac zerwanie z - niezmienna - doktryna, potrafia to uznac za fakt. Niezmienne nie podlega zmianie. Slowo Boze jest swiete i nie podlega ludzkim manipulacjom, w tym papieskim. Uczciwy intelektulanie czlowiek odczuwa wobec konstatacji o braku uczciwosci i szacunku dla Slowa Bozego i Tradycji w Kosciele meczacy dyskomfort.
ponad 3 lata temu / DM
 
o sedewakante - "Fundamentalną zasadą tego rozwiązania jest założenie, że niepodobieństwem jest identyflkować Novus Ordo z Kościołem Katolickim. Mówią oni, że jest rzeczą niemożliwą utożsamianie tych dwu pojęć z powodu cechy niezniszczalności Kościoła w materii wiary, moralności, kultu i dyscypliny. Jeżeli się założy, że zmiany wprowadzone przez Novus Ordo w tych dziedzinach pochodzą od Kościoła Katolickiego, wtedy trzeba stwierdzić, że Kościół Katolicki zbłądził. Zaprzeczają one bowiem w istotny sposób wierze, moralności, kultowi i dyscyplinie Kościoła Katolickiego. Ale z kolei jest niepodobieństwem, aby Kościół Katolicki zbłądził. Stąd niemożliwe jest to, aby te zmiany pochodziły od Kościoła Katolickiego. A co za tym idzie niepodobieństwem jest, aby ci, którzy je usankcjonowali (Montini, Luciani, Wojtyła) cieszyli się jurysdykcją Kościoła Katolickiego, aby posiadali posłannictwo od Chrystusa dla sprawowania władzy nad wiernymi."
ponad 3 lata temu / piotr PX
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.