DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2018 r.

Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Za szkalowanie Polaków kara, nie nagroda. Prezydent Duda może odebrać order Grossowi

Za szkalowanie Polaków kara, nie nagroda. Prezydent Duda może odebrać order Grossowi
Fot. Jan Rolke/FORUM

Kancelaria Prezydenta zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z zapytaniem, czy odebranie kontrowersyjnemu i antypolskiemu historykowi, Janowi Tomaszowi Grossowi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP jest zasadnym – informuje Onet.pl. Zapytanie miało zostać wysłane 14 stycznia.

 

Pochodzący z Polski amerykański historyk i socjolog żydowskiego pochodzenia wielokrotnie dowodził swojej głębokiej pogardy dla Polaków, a w swoich pracach szkalował naszych przodków oskarżając ich o najgorsze, haniebne czyny w latach II Wojny Światowej. Zanim jeszcze rozpoczął swoją antypolską kampanię, był nieznanym szerzej badaczem. Właśnie wtedy - w 1996 roku - ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odznaczy Jana Tomasza Grossa za jego osiągnięcia naukowe.

 

Jako że o uhonorowanie Grossa wnioskował MSZ, Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy zwróciła się właśnie do tego resortu o opinię. Ustawa o orderach i odznaczeniach daje takie kompetencje głowie państwa.

 

Na razie nie ma opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie odebrania Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP kontrowersyjnemu historykowi. Takie rozwiązanie jeszcze kilka miesięcy temu popierali politycy Prawa i Sprawiedliwości.

 

We wrześniu Gross stwierdził, że Polacy zabili podczas II Wojny Światowej więcej Żydów niż Niemców, a nasz region „skażony” jest piętnem antysemityzmu, który dzisiaj objawia się w niechęci do imigrantów z krajów islamskich. Kilka tygodni po tej skandalicznej wypowiedzi swoją opinię na temat Grossa wyraził ówczesny poseł PiS, a obecny wiceminister spraw zagranicznych, Jan Dziedziczak.

 

- Taki gest pokazałby opinii publicznej w kraju i za granicą, że Gross jest wrogiem Polski. Jako byłego polskiego obywatela należy go - w stylistyce XXI wieku - nazwać zdrajcą ojczyzny. Konsekwencją zdrady ze strony Grossa mogłoby być właśnie pozbawienie go państwowego orderu. Uważam, że jest to pomysł jak najbardziej godny rozważenia – oceniał Dziedziczak.

 

Czy dostatecznie dojdzie do odebrani odznaczenia dla Grossa? Na razie nie wiadomo. Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza jedynie, że wpłynęło do nich pismo z Kancelarii Prezydent RP w tej sprawie.

 

Źródło: Onet.pl

MWł 


DATA: 2016-02-09 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego pan Gross nie powie, że sami Żydzi zabili więcej Żydów niż Niemców podczas II Wojny Światowej? Czy "Sonderkommando" coś mu mówi?
ponad 2 lata temu / anonymous
 
Może więcej powagi zamiast szukania medialnego hałasu.
ponad 2 lata temu / janek
 
Panie Prezydencie dziękujemy!!! Pan Prezydent reprezentuje naszą Polaków godność i interes. To my Polacy żądamy analizy zasadności przyznania Grossowi przez Kwaśniewskiego Krzyża Kaw. Orderu Zasługi RP - zrobił to nie licząc się z Polakami. Wielu wielkich patriotów takiego zaszczytu się nie doczekało,pomimo zasług. Zydom zawsze wolno było płakać nad sobą dla wielkich pieniędzy. Za SĄSIADÓW dostał posadę na Uniwersytecie w PRINCETOWN. Warto przeczytać: MIĘDZYNARODOWY ŻYD - Herny Forda. Prezydent nie odbiera
ponad 2 lata temu / Ba
 
Obchodzą się z takimi Grossami jak z przysłowiowymi śmierdzącymi jajkami. Żenada !
ponad 2 lata temu / oburzony
 
Oby, kibicujemy
ponad 2 lata temu / Oby
 
Zadziwiająca jest uległości PiS wobec Żydów? prezes został ?zmuszony? do wygłoszenia tzw. wykładu w Fundacji Batorego, namówił brata do wstrzymania ekshumacji w Jedwabnem, zgodził się na wybudowanie Muzeum Żydów w Warszawie? Prezydent celebruje żydowskie święto Chanuka w Pałacu Prezydenckim, poprzez zapalanie świecy chanukowej?Można by rzec, w partii Kaczyńskiego znalazło zaciszną przystań zadziwiająco dużo wpływowych przedstawicieli ?szlachty jerozolimskiej??
ponad 2 lata temu / niezależny
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.