DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 21 SIERPNIA
Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
Imieniny obchodzą:
Joanna, Kazimiera, Wiktoria
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Za szkalowanie Polaków kara, nie nagroda. Prezydent Duda może odebrać order Grossowi

Data publikacji: 2016-02-09 08:00
Data aktualizacji: 2016-02-09 08:23:00
Za szkalowanie Polaków kara, nie nagroda. Prezydent Duda może odebrać order Grossowi
Fot. Jan Rolke/FORUM

Kancelaria Prezydenta zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z zapytaniem, czy odebranie kontrowersyjnemu i antypolskiemu historykowi, Janowi Tomaszowi Grossowi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP jest zasadnym – informuje Onet.pl. Zapytanie miało zostać wysłane 14 stycznia.

 

Pochodzący z Polski amerykański historyk i socjolog żydowskiego pochodzenia wielokrotnie dowodził swojej głębokiej pogardy dla Polaków, a w swoich pracach szkalował naszych przodków oskarżając ich o najgorsze, haniebne czyny w latach II Wojny Światowej. Zanim jeszcze rozpoczął swoją antypolską kampanię, był nieznanym szerzej badaczem. Właśnie wtedy - w 1996 roku - ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odznaczy Jana Tomasza Grossa za jego osiągnięcia naukowe.

 

Jako że o uhonorowanie Grossa wnioskował MSZ, Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy zwróciła się właśnie do tego resortu o opinię. Ustawa o orderach i odznaczeniach daje takie kompetencje głowie państwa.

 

Na razie nie ma opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie odebrania Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP kontrowersyjnemu historykowi. Takie rozwiązanie jeszcze kilka miesięcy temu popierali politycy Prawa i Sprawiedliwości.

 

We wrześniu Gross stwierdził, że Polacy zabili podczas II Wojny Światowej więcej Żydów niż Niemców, a nasz region „skażony” jest piętnem antysemityzmu, który dzisiaj objawia się w niechęci do imigrantów z krajów islamskich. Kilka tygodni po tej skandalicznej wypowiedzi swoją opinię na temat Grossa wyraził ówczesny poseł PiS, a obecny wiceminister spraw zagranicznych, Jan Dziedziczak.

 

- Taki gest pokazałby opinii publicznej w kraju i za granicą, że Gross jest wrogiem Polski. Jako byłego polskiego obywatela należy go - w stylistyce XXI wieku - nazwać zdrajcą ojczyzny. Konsekwencją zdrady ze strony Grossa mogłoby być właśnie pozbawienie go państwowego orderu. Uważam, że jest to pomysł jak najbardziej godny rozważenia – oceniał Dziedziczak.

 

Czy dostatecznie dojdzie do odebrani odznaczenia dla Grossa? Na razie nie wiadomo. Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza jedynie, że wpłynęło do nich pismo z Kancelarii Prezydent RP w tej sprawie.

 

Źródło: Onet.pl

MWł 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
anonymous
Dlaczego pan Gross nie powie, że sami Żydzi zabili więcej Żydów niż Niemców podczas II Wojny Światowej? Czy "Sonderkommando" coś mu mówi?
janek
Może więcej powagi zamiast szukania medialnego hałasu.
Ba
Panie Prezydencie dziękujemy!!! Pan Prezydent reprezentuje naszą Polaków godność i interes. To my Polacy żądamy analizy zasadności przyznania Grossowi przez Kwaśniewskiego Krzyża Kaw. Orderu Zasługi RP - zrobił to nie licząc się z Polakami. Wielu wielkich patriotów takiego zaszczytu się nie doczekało,pomimo zasług. Zydom zawsze wolno było płakać nad sobą dla wielkich pieniędzy. Za SĄSIADÓW dostał posadę na Uniwersytecie w PRINCETOWN. Warto przeczytać: MIĘDZYNARODOWY ŻYD - Herny Forda. Prezydent nie odbiera
oburzony
Obchodzą się z takimi Grossami jak z przysłowiowymi śmierdzącymi jajkami. Żenada !
Oby
Oby, kibicujemy
niezależny
Zadziwiająca jest uległości PiS wobec Żydów? prezes został ?zmuszony? do wygłoszenia tzw. wykładu w Fundacji Batorego, namówił brata do wstrzymania ekshumacji w Jedwabnem, zgodził się na wybudowanie Muzeum Żydów w Warszawie? Prezydent celebruje żydowskie święto Chanuka w Pałacu Prezydenckim, poprzez zapalanie świecy chanukowej?Można by rzec, w partii Kaczyńskiego znalazło zaciszną przystań zadziwiająco dużo wpływowych przedstawicieli ?szlachty jerozolimskiej??
dachau41
natychmiast odebrać ... bez procedur...i niech zwróci Polakom pieniądze...
Patriota
Stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo ws. słów Jana T. Grossa, że "Polacy w trakcie wojny zabili więcej Żydów niż Niemców" - podał Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.Podstawą śledztwa jest art. 133 Kodeksu karnego, który stanowi: "Kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3
niezależny
Pan Duda jest za miękki... Nic nie zrobi bez zgody i namaszczenia przez J. Kaczyńskiego... POLSKA oczekuje w dalszym ciągu prawdziwego POLAKA - PRZYWÓDCY!!!!
don marco
Np. pani premier Szydło zapytana o większość w sejmie i aborcję powiedziała, że "to nie jest dobry moment na zmianę prawa" (uwielbiam taką retoryczną makulaturę), natomiast od Amerykanów można by za usługi agenturalne wydębić kilka miliardów USD, i to traktując współpracę z nimi jako aksjomat, nie mówiąc już o tym, że jeśliby ten aksjomat z agendy polskiego MSZ wymazać i zacząć się oglądać za innymi partnerami (np. Chińczykami), to wówczas Polska mogłaby na tym zarobić znacznie więcej. Bo gdy Amerykanie widzą, że polscy nieudacznicy wieczny sojusz Polski z ZSRS zastąpili nowym - z nimi samymi, to pozwalają sobie na wszystko i nikomu z polskich polityków nie przyjdzie nawet na myśl, by się o cokolwiek upomnieć.
Bolesław Prostousty
1. Niech Gross się pochwali jaki to Izrael jest otwarty na "uchodźców" islamskich. 2. Sorosowi też trzeba odebrać.
Kaśka
P. Leo - nic "nie ruszyłio". To są tylko zagrywki dla Polaków, że niby coś się chce zrobić, ale nie można, bo co powiedzą inni? Nie jest ważne, co sądzą Polacy, ale co inni powiedzą! Niestety obecne władze są uzależnione od usraela i pozostałych innych.
Leo
Czyżby coś ruszyło. Jak nie zobaczę to nie uwierzę.
one monopoly monetary system
Na pewno tego nie zrobi, za miekki jest na to.W koncu gross to przyjaciel usraela,niech dalej dotuja museum holocaustu w Warszawie.A moze by tak stoleczna gmina gwiazdy smierci w tej sprawie oficjalnie sie wypowiedziala??
obywatel RP
Należy zmienić konstytucję RP wg której nie można pozbawić obywatelstwa, chyba że zainteresowany sam sie zrzeknie. Oczywiście taka konstytucyjna mozliwość powinna być narzedziem prezydenta wobec obywateli polskich innej narodowości, w przypadku udowodnienia mu zdrady, szkalowania, i innej działalności antypolskiej - bezwzględnie należy to wprowadzić z następstwem wydalenia z kraju. W końcu trzeba zrobić porzadek.!
JARO
do odebrania różnych orderów nadanych przez pijaka czy złodzieja, czy kolaboranta jest ci w Polsce kupa ludzi; tak się jakoś składa, że albo mają korzenie, albo zasłużyli się dla komunizmu - najlepszego ustroju jakiego świat nie widział; odbierać, dobrze uzasadnić i puszczać to w świat bez zbędnych ceregieli; pisać wprost, że taki to a taki, to jest taki historyk jak z kozy rumak, czy coś w tym stylu; i nie dać się zastraszać bajeczkami "co opinia międzynarodowa powie"; a co też mają ciekawego do powiedzenia te opinie?
zdumiona
Po co pytać MSZ ? Lepiej zapytać Polaków, jeśli samemu nie można określić swojej tożsamości.
Janusz z Kolonii
Powinni napisac, ze to byla pomylka. Uczen pomylil osoby! Jakis Gross sie znajdzie, a jak nie to pal 6. Nalezy z nich drwic, tak jak oni z nas! Prawda przy tym nie ucierpi! Zagrywka jest i zostanie zagrywka! Jezeli Barack Hussein mogl dostac Nobla, to odznaczenia nie maja juz zadnej wagi!
Anna
Nie odbiorą, przestraszą się. Zresztą z IPNu już wyszły głosy potępiające tę potrzebną, inicjatywę. Pisaliście o tym państwo: Zdaniem profesora Antoniego Dudka Gross nie powinien być w gronie kawalerów Orderu Zasługi RP, jednak prezydent musi poważnie przeanalizować odebranie historykowi tego honoru. Gross wokół odebrania orderu z pewnością zrobi międzynarodowy skandal ? ostrzega Dudek.
niezależny
Do Umiłowanych Przywódców Polski! Zabrać temu panu order! Nie pisać listów o zgodę do Waszyngtonu czy też Tel Awiwu... I jeszcze m.in. sprawa Jedwabnego jest do wyjaśnienia. Koniec, kropka.
[email protected]
Tak to jest kiedy prezydent-pijak bez wykształcenia honoruje socjologa za osiągnięcia w dziedzinie historii ...
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.