DZISIAJ JEST
SOBOTA 19 SIERPNIA
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
Imieniny obchodzą:
Bolesław, Julian, Juliusz
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Węgierski biskup chce zaproponować papieżowi zniesienie obowiązkowego celibatu dla kapłanów

Data publikacji: 2017-08-12 22:30
Data aktualizacji: 2017-08-12 22:43:00
Węgierski biskup chce zaproponować papieżowi zniesienie obowiązkowego celibatu dla kapłanów
fot. Anatol Chomicz / FORUM

Węgierski biskup Miklos Beer, będący ordynariuszem diecezji Vac, udzielił miejscowym mediom wywiadu, w którym przyznał, że Kościół powinien zastanowić się nad zniesieniem celibatu. Hierarcha podkreślił, że w obliczu coraz silniej odczuwanego braku księży, jego zdaniem należy opowiedzieć się za odejściem od obowiązkowego celibatu. „Myślę, że już nadszedł ku temu czas” – powiedział.


Zdaniem bp Mikolsa Beera, katolickimi kapłanami mogliby zostawać także sprawdzeni, żonaci mężczyźni, którzy wcześniej odbyliby odpowiednią, gruntowną naukę. „Myślę, że już nadszedł ku temu czas” - powiedział biskup w rozmowie z portalem internetowym szemlelek.blog.hu.


74-letni hierarcha zapowiedział, że swoją wizję warunków dopuszczenia do kapłaństwa żonatych mężczyzn będzie chciał przedstawić papieżowi Franciszkowi. Biskup zaznaczył, że w swojej diecezji nie może obsadzić ok. 10 funkcji proboszczów. „Dłużej nie da się tak działać, nie możemy ciągle oczekiwać pomocy księży z zagranicy, z Polski czy Indii” – uważa biskup. Jego zdaniem, należy poszukiwać ludzi, którym będzie można powierzyć kierowanie parafią, a wśród nich mężczyzn, „prowadzących w głębokiej wierze piękne życie rodzinne”.

Z dużym zaniepokojeniem patrzy bp Beer na „duchowe kierownictwo” wspólnot kościelnych w przyszłości. Jego zdaniem nie wystarczy tylko dać im do dyspozycji miejsca w seminariach duchownych, bo jest to „oszukiwanie samego siebie”. Rozmówca portalu przyznał, że sam zna żonatych mężczyzn, którzy po odpowiednim przygotowaniu mogliby objąć kierowanie parafią jako proboszczowie. „Z takimi, właściwymi na ten urząd, żonatymi mężczyznami podjąłbym rozmowę i zaprosiłbym, aby odkryli w sobie powołanie do takiej roli” – dodał bp Beer.

Jednocześnie wypowiedział się stanowczo przeciw propozycji, aby niejako „zastępczo” niektóre funkcje księży przejmowali w parafii stali diakoni. „Stały diakonat ma inną misję i nie powinien być traktowany jako pośredni szczebel do kapłaństwa” - podkreślił biskup, przestrzegając: „nie mieszajmy go z kapłaństwem”.

 

 

Źródło: KAI

WMa
 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Piotrek
Celibat to piękna tradycja, podobnie jak 70 dni Wielkiego Postu z maks. 1 posiłkiem. Ten drugi nakaz zlikwidowano, bo nie mogąc go dotrzymać ludzie grzeszyli jeszcze bardziej. A czy celibat przybliża czy oddala księży od Boga w czasach Internetu? Łatwo wam zachować czystość mając żonę? Naprawdę myślicie, że księża dają radę nie mając żony?
Soplica
@trooper - no przecież kiedyś ludzie jeździli wołami i jedli drewnianymi łyżkami. Chodzili za stodołę i podcierali się liśćmi! To może wrócimy do tego poziomu? Bo poziom argumentów p. @troopera jest jeszcze niższy niż trawa po skoszeniu. Chodzenie do TOALETY NIE JEST OBOWIĄZKIEM Sz. p. @ trooper. No tak durnych argumentów to dawno nie słyszałem.... może jednak ludzie których to nie dotyczy zamilkną a biskup niech się zacznie modlić o powołania a nie kombinować jak koń pod górę!
nm
sw. Piotr poszedl za Jezusem i ciagnal za soba zony, ksiadz ma byc kawalerem
abc
Zamiast szukania remedium na brak powołań w znoszeniu celibatu to może najpierw należałoby po prostu wrócić do katolickiej wiary i przywrócić należne miejsce Sacrum przez godne sprawowanie Mszy Św. i przyjmowanie Najświętszego Sakramentu wyłącznie do ust i na klęcząco, czyli jak się należy przed Bogiem. Bo tutaj to trochę tak wygląda, że efekty rozmywania wiary chce się zwalczać jej dalszym rozmywaniem. Co jest na końcu tego procesu doskonale pokazuje całkowita degrengolada naszych "braci odłączonych" z ich biskupkami lesbijkami na czele.
do trooper
My na to, że jak zwykle manipulujesz. Św. Piotr miał żonę, ale zanim został Apostołem. Swej działalności, jako Apostoł i pierwszy papież, nie prowadził z żoną. Zresztą, podobnie pozostali Apostołowie nie prowadzili działalności z żonami.
krzysztof40
Jestem za zniesieniem celibatu Bóg kazał się rozmnażać.
bnb,
To może idąc za ciosem zacząć też głosić niebo dla ukochanych zwierząt? :)
trooper
św. Piotr miał żonę, papież Euzebiusz był synem księdza żonatego, księża grekokatoliccy mają żony i nie ma biskupów lesbijek, kościół prawosławny istniej do dziś i nie ma biskupów lesbijek. Kiedyś nie było celibatu . CELIBAT NIE JEST DOGMATEM WIARY I NIE JEST OBOWIĄZKIEM jak np. coniedzielne chodzenie do kościoła. CO WY NA TO ?
DNA
Czym ci biskupi się zajmują? Chyba się bardzo nudzą! I zastanawiają się jak tu oszukać Jezusa i tradycję.Wstyd i hańba...
do satanisty
Żaden mężczyzna nie stworzy z innym mężczyzną udanego związku, gdyż czyny homoseksualne prowadzą prosto do piekła.
Hugon de Payns
Myślę że w ślad za propozycją biskupa,czas zastanowić sie nad koniecznością wyświęcania księży.Przecież to może ich krępować i deprecjonować w dzisiejszym świecie.No,to jest bardzo poważny powód dla którego brakuje powołań w tzw.Nowej Ewangelizacji Nowego Soborowego Kościoła.Może być ksiądz bez celibatu,może być bez święceń-przecież to świat zna b.dobrze od 500 lat a papież obecnie promuje.
jwj
Niech biskup ujawni za co Pan Bóg ukarał go odebraniem rozumu.
ks. prob.
"podjąłbym rozmowę i zaprosiłbym, aby odkryli w sobie powołanie" - on chce im wmówić powołanie czy odkryć powołanie?
Anonim
Beer - to mówi samo za siebie.
baj900
Na brak Kapłanów jest modlitwa wspólnot i całego miejcowego koscioła a nie ,płodzenie dzieci przez księży.Ten węgierski purpurat na starość bredzi,,,
gość
Zaczyna się zawsze od nieskazitelnego żonatego mężczyzny na funkcje kapłańskie - a kończy jak zwykle, czyli biskupem-lesbijką!
Michał
Węgierski biskup niech odejdzie i zostanie protestantem, świadkiem Jechowy - cas stanąć w prawdzie a nie stawiać warunków zmieniania prawa.O swoim zachwycie religią katolicką mówią nawróceni. Nawrócony z protestantyzmu D.J.Johnson: thirdmillenniummedia,com
WSx
Myślę, że ten czas nadszedł już wiele lat temu... Problemem jest, niestety lobby gejowskie w KK, dla którego celibat stanowi niezłą "przykrywkę".
gn
to się ks. jacek międlar ucieszy. ostatnio mówił, że chce się żenić i założyć katolicką (!) rodzinę...
Postępowiec
To może jednak trochę przeszkadzać w obowiązkach. Trudno zajmować się rodziną i jednocześnie służyć innym jako ksiądz, ale jeśli ktoś to potrafi, to czemu nie? jeśli by do tego doszło oczywiście nie mogło by być tak, że mógłby tylko kobietę poślubić. Trzeba stawiać na postęp. Z mężczyzna drugi mężczyzna stworzy bardziej udany związek i łatwiej mu będzie łączyć to wszystko.
opinia
swiat sie zmienia I najwyzszy juz czas zniesc celibate ksiezy !!!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.