DZISIAJ JEST
PIĄTEK 22 WRZEŚNIA
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Maurycy, Joachim
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Według kard. Muellera chrześcijanie pomagający uchodźcom nie powinni ich nawracać

Data publikacji: 2016-02-29 11:00
Data aktualizacji: 2016-02-29 12:33:00
Według kard. Muellera chrześcijanie pomagający uchodźcom nie powinni ich nawracać
fot. REUTERS/Max Rossi/FORUM

Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary Gerhard Müller stwierdził, że pomoc charytatywna nie powinna być przekształcana w „narzędzie prozelityzmu”. Podkreślił, że pomoc powinna być świadectwem miłości, bez żadnych ukrytych intencji.

 

Doświadczony chrześcijanin wie, kiedy jest czas na to, by mówić o Bogu, a kiedy milczeć. Czasem niemy świadek miłości Boga jest najlepszy – podkreślił niemiecki hierarcha, występując w trakcie konferencji poświęconej encyklice  „Deus Caritas Est”. – Misją Kościoła jest dawanie świadectwa o Chrystusie. Czymś pogardliwym byłoby mówienie: masz, ale tylko dobra materialne – mówił kard. Gerhard Müller.

 

W swoim wystąpieniu purpurat odniósł się także do niemieckich doświadczeń. – Wśród imigrantów jest wielu ludzi – większość z nich to muzułmanie – którzy pytają: „Dlaczego pomagają nam chrześcijanie, nie nasi bracia muzułmanie?”. Miłość bliźniego to punkt wyjścia prowadzący do miłości Boga, bo poprzez Jezusa Chrystusa Bóg jest przyczyną i istotą naszej miłości wobec bliźnich – tłumaczył. kard. Müller.

 

Hierarcha podkreślił przy tym, że miłość bliźniego nikogo nie wyklucza z powodów religijnych. A miłosierdzie nie może też być „ślepym aktywizmem i fanatyczną chęcią zreformowania świata”.

 

Kardynał Antonio Tagle (Filipiny) skrytykował także „narzucanie komuś wiary Kościoła, nawet w sposób subtelny”. Chrześcijańskie dzieła miłosierdzia powinny być wolne od prozelityzmu – kontynuował – ale nie ma to oznaczać, że Boga należy z tej działalności wykluczyć. – Prawda chrześcijaństwa jest czymś pięknym, a piękne rzeczy mają moc przyciągania. Dlatego prozelityzm polega na narzucaniu, ale Dobra Nowina, sama w sobie piękna, będzie przyciągać ludzi bez narzucania im czegokolwiek – stwierdził hierarcha.


***


Czym jest prozelityzm? Stosowaniem przymusu w kwestiach zmiany wyznania. Zakaz prozelityzmu, jak podkreślał Jan Paweł II, wynika z samej natury wiary, z poszanowania "prawdy, wolności i godności każdej osoby ludzkiej" (Posynodalna Adhortacja Ecclesia in Europa).


Kwestia rozumienia "prozelityzmu" - zwłaszcza w środowiskach ekumenistów - budzi od dawna kontrowersje. Według środowisk postępowych, "prozelityzmem" bywało każde pozyskiwanie wyznawców pochodzących z innych grup chrześcijańskich, wskutek przymusu bądź obietnic majątkowych, ale i nie tylko. Prowadziło to do sytuacji, w której niektórzy duchowni z obawą - a czasem i z niechęcią - przyjmowali chrześcijan należących do grup protestanckich, którzy chcieli złożyć katolickie wyznanie wiary.


Głos w tej sprawie w 2007 roku zabrała Kongregacja Doktryny Wiary. Jak czytamy w "Nocie doktrynalnej na temat niektórych aspektów ewangelizacji", "jeśli chrześcijan niekatolik, z przyczyn sumienia i przekonany o prawdzie katolickiej, prosi o wejście w pełną jedność z Kościołem katolickim, należy uszanować to jako dzieło Ducha Świętego i jako wyraz wolności sumienia i religii. W tym przypadku nie ma mowy prozelityzmie w przypisywanym temu terminowy ujemnym znaczeniu". Podobnie rzecz się ma w przypadku muzułmanów. 

Źródło: cruxnow.com, catholicnews.com

mat

 

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
anty mason
chłopie, zrzucaj sutanne, ubieraj włośnicę i czyń pokutę bo jesteś powodem zgorszenia i niszczenia Kościoła! a swoja drogą, jak głupi i tępi są niektórzy biskupi i kardynałowie.
Maria
A czy Matka Teresa z Kalkuty niosąc pomoc hindusom nawracała ich na chrześcijaństwo? To najbardziej czytelny przykład miłości bliźniego. Niektórzy mylą niesienie pomocy z ewangelizacją, chociaż to jest też element ewangelizacji, bo nie słowa a przykłady pociągają.
Tomasz
Ryt są jeszcze inne dokumenty Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego mówiące o nawracaniu na wiarę chreścijańską wydane do roku 1958 r.Jescze jest Deklaracja Kongergacji Nauki Wiary DOMINE JEZUS wydana na polecenie papieża Jana Pawła II Kościół chrystusowy jest prawdziwym Kościołem katolickim po za którym nie ma zbawienia jasno potępiająca synkretyzm religijny.Jest nakaz Jezusa Chrystusa"Idzcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody"
Jergij
Koniec czasu się zbliża. Stoimy w końcowym etapie Apokalipsy. Wykłady Ks. Pawła Murzińskiego. Chip RFID = znamię antychrysta.
@Tomasz
Ja właśnie posiadam wiedzę, Ty nie. Cytujesz kilka cytatów z Biblii i jeden z Pawła VI i nazywasz to "Tradycją" (Przez duże T). Przecież to zabawne. Nie mówię, że nie można ewangelizować ubogich - tylko żeby NIE UZALEŻNIAĆ NIESIENIA IM POMOCY OD NAWRÓCENIA. Nie stosować szantażu. Czy można to napisać jaśniej? I JE nic więcej nie powiedział, tylko tyle. Widzę, że zasadnie, bo chyba niektórych "WIELKICH ZNAWCÓW TRADYCJI KATOLICKIEJ W POSTACI JEDNEJ ADHORTACJI PAWŁA VI" po prostu nie potrafią tego swoim małym rozumkiem objąć.
Riko
Słuchajcie wykładów Ks. Pawła Murzińskiego.
lolek
Zaklinam cię wobec Boga i Chrystusa Jezusa, który będzie sądził żywych i umarłych, i na Jego pojawienie się, i na Jego królestwo: głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, [w razie potrzeby] wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz. Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią - będą sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom. Ty zaś czuwaj we wszystkim, znoś trudy, wykonaj dzieło ewangelisty, spełnij swe posługiwanie! 2Tm4 ! Ludzie, co się dzieje z naszymi hierarchami ?
Teresa
A co Pan Jezus nakazał? - chyba to: "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świetego." Z takimi słowami zwrócił się Pan Jezus do swoich uczniów, posyłając ich na pracę misyjną, to są słowa jednoznaczne i na wszystkie czasy wyznaczają rolę i misję Kościoła.
Teresa
Nic nowego nie powiedzial, jest to ta sama linia, która od lat jest prowadzona.. W 2012 roku to samo powiedział kard. Sarah, że prowadząc działalność charytatywną Kościół nie narzuca religii. Cytuję: "Czynimy to, co nakazuje nam Jezus ? stwierdził pochodzący z Gwinei purpurat. ? Każdy, komu pomagamy, może trzymać się swojej wiary. Okazujemy wszystkim, że jesteśmy braćmi. My, katolicy, przez działalność charytatywną chcemy promować ludzką godność, szanować wolność każdego człowieka i pomagać ludziom, by byli szczęśliwi. Dlatego nikomu nie narzucamy religii ? podkreślił szef watykańskiej dykasterii charytatywnej, po czym dodał: ? Oczywiście nie możemy i nie powinniśmy ukrywać swojej wiary, nawet tam, gdzie Kościół ma z tego powodu trudności, tak jak w Indiach?. Kard. Sarah wskazał, że katolicy pełnią posługę charytatywną z miłością, by móc dawać świadectwo Ewangelii." http://pl.radiovaticana.va/storico/2012/04/14/kard._sarah_prowadz%C4%85c_dzia%C5%82alno%C5%9
xyz
Czy mi się wydaje, czy ten biskup mówi że chrześcijanie nie powinni nawracać innowierców? Czy to znaczy że kościół przestał być misyjny?
Tomasz
Ryt cd mianowicie wypełniły się elementy Chrystusowej tajemnicy-Wcielenie,cuda,znaki,nauka,powołanie uczniów,posłanie dwunastu Apostołów,krzyż i Zmartwychwstanie nieustanna obecność Jego wśród swoich-należały do czynności ewangelizacyjnej.
Tomasz
Ryt Jak nie posiadasz wiedzy na temat tradycji to nie zabieraj głosu,Tradycja Katolicka "Tak jak ją Kościół rozumiał przez wieki"Adchortacja Apostolska Papieża Pawła VI EVANGELI NUNTIANDI,8 grudnia 1975 r 1439 6.Świadectwo,które Chrystus dał o sobie,a święty Łukasz przytacza w swej Ewangelii-"Muszę głosić Słowo Boże-ma wielkie znaczenie,gdyż jednym słowem określa całe posłannictwo Jezusa"Ponieważ na to zostałem posłany"Te słowa nabierają swego pełnego znaczenia,gdyż porówna się je z wcześniejszymi tekstami ewangelicznymi,w których Chrystus stosuje do siebie zapowiedź Izajasza proroka"Duch Pański nade mną;dlatego mnie namaścił,abym głosił ewangelię ubogim".Jezus wyznaje,że właściwym zadaniem,dla którego wypełnienia został posłany przez Ojca,jest nieść radosną nowinę od miasta do miasta,w pierwszym rzędzie ubogim,którzy często są chętniejsi do jej przyjęcia :iż mianowicie wypełniły się obietnice przymierza,danego przez Boga.Wsystkie te elementy Chrystusowej
Hugon de Payns
Niemcy nadal nie rozumieją że inwazja islamu jest karą za apostazję i brak ewangelizacji.Nic już ich nie może uratować(Merkel nie zmieni polityki}
a
Dawniej prozelityzm był synonimem ewangelizacji oraz nawracania i nie miał negatywnych skojarzeń. Po soborze wat.II nastąpiła zmiana w rozumieniu tego słowa i prozelityzm ma niemal zawsze znaczenie ujemne i oznacza zmuszanie ludzi lub manipulowanie nimi tak, żeby przyjęli taką, a nie inną wiarę. Być może zmiana w rozumieniu słowa "prozelityzm" wiąże się z przyjętą na soborze zasadą wolności religijnej i ekumenizmu.
ryt
A to akurat nic nowego, na wszystko jest miejsce i czas: podobnie pisze św. Tomasz z Akwinu o upomnieniu braterskim: nie zawsze jest ono na miejscu, więcej - w pewnych okolicznościach może być grzechem. Przecież wiadomo, o co kardynałowi chodziło: żeby nie stosować szantażu na zasadzie "pomogę ci, to teraz się nawróć, bo jesteś mi to winien," albo co gorsza: "nawróć się albo nie pomogę." "Obrońcy tradycji" też bywają, jak widzę, histeryczni w swoich reakcjach.
Pppp
Może to i szlachetne i bardzo humanitarne ale bardzo naiwne podejście. Muzułmanie powinni być zachęcani do poznania religii chrzescijanskiej i mieć ochronę przed ewentualnym przesladowaniem. W drugą stronę oni nie będą się cackać z naszą wolnością. I wtedy będzie już za późno na wszystko...
ministrant
Paweł Apostoł: Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!
Gryfon
To już nawracanie na prawdziwą wiarę nie jest przejawem bezinteresownej miłości? Czyli misje to biznes?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.