DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Ważna decyzja Trumpa przed wizytą w Warszawie. Co zrobią polscy politycy?

Ważna decyzja Trumpa przed wizytą w Warszawie. Co zrobią polscy politycy?
#POLSKA    #ROPA    #PREZYDENT    #GAZ    #WIZYTA    #EKSPORT    #DUDA    #IMPORT    #TRUMP. WĘGIEL

W czwartek prezydent Donald Trump zainicjował wraz z licznymi przedstawicielami administracji agresywną politykę, mającą przywrócić „złotą erę” amerykańskiemu biznesowi energetycznemu. Sekretarz i doradcy handlowi ogłosili, że będą starać się wzmocnić potęgę USA za granicą, zwiększając eksport gazu ziemnego, ropy naftowej i … węgla.


W polityce „dominacji energetycznej” – jak sam określił prezydent Donald Trump – chodzi o zwiększenie eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) na rynki w Europie Wschodniej i Azji. Amerykański węgiel ma trafić na Ukrainę – kraju, który posiada jedne z największych złóż tego surowca na świecie w Donieckim Okręgu Przemysłowym! - Jesteśmy tu dzisiaj, aby zainicjować nową politykę energetyczną USA – powiedział prezydent na wczorajszym spotkaniu w Departamencie Energii, w którym udział wzięli członkowie kadry zarządzającej firmami z branży energetycznej. - Będziemy eksportować amerykańską energię na cały świat – ogłosił dumnie Trump.


Prezydent zamierza w sposób szczególny promować eksport skroplonego gazu (LNG) na przyszłotygodniowym spotkaniu w Warszawie z przywódcami kilkunastu państw Europy Środkowej i Wschodniej (Trójmorze), regionu silnie uzależnionego od rosyjskich dostaw.


Rewolucja łupkowa, a także odkrycie nowych złóż gazu na świecie zmieniła rynek energetyczny w sposób zasadniczy. Do niedawna to Stany Zjednoczone były znaczącym importerem gazu ziemnego. Teraz stają się eksporterem dzięki inwestycjom poczynionym w Teksasie i Pensylwanii.


W chwili obecnej operuje jeden amerykański zakład eksportowy gazu LNG w Sabine Pass w Luizjanie, a cztery inne są w trakcie budowy. Sprzedaż gazu skroplonego (LNG) z nowych źródeł ma się rozpocząć w latach 2018-2020. Amerykański gaz będzie musiał konkurować o rynki w szczególności z Australią, Katarem i Rosją.

Zwiększy się także eksport amerykańskiej ropy naftowej. Drogę do tego utorowała decyzja poprzedniego prezydenta Baracka Obamy, który podpisał ustawę w 2015 r., znosząc wieloletni zakaz na eksport surowców.

Wielu przeciwników Trumpa ostrzegało go, że wycofanie Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego w sprawie klimatu - dotyczącego m.in. ograniczenia eksploatacji i wykorzystania węgla - może potencjalnie zaszkodzić relacjom USA na całym świecie, rozpętując piekło na ziemi. Sekretarz ds. energii Rick Perry stwierdził, że wręcz przeciwnie, „eksport energii wzmocni związki z sojusznikami”. - Stany Zjednoczone mogą pozyskać cholernie wielu przyjaciół, dostarczając im energię i nie czyniąc ich zakładnikami niektórych państw, w szczególności Rosji – przekonywał Perry podczas spotkania w Departamencie Energii w Waszyngtonie 29 czerwca. - Niezależnie od gazu LNG przesyłanego do Polski czy na Ukrainę, cała UE przekona się, że jeśli będzie gromadzić zapasy amerykańskiego LNG (…) może mieć alternatywę wobec Rosji, wobec sprzedaży rosyjskiego gazu ziemnego do Europy – zastrzegł.


Wcześniej w tym miesiącu firma Cheniere Energy Inc dostarczyła pierwsze ładunki gazu LNG do Polski i Holandii. Departament ds. energii w czwartek zatwierdził dodatkowy eksport LNG z projektu Lake Charles w Luizjanie.


Trump poinformował o planach zaoferowania eksportu węgla na Ukrainę, a także zniesieniu ograniczeń nałożonych na kredyty dla amerykańskich biznesmenów w celu realizacji projektów węglowych za granicą. - Ukraina już nam mówi, że potrzebuje miliony ton  węgla – stwierdził  Trump. - W tej chwili jest wiele innych miejsc, które tego potrzebują, a my chcemy go sprzedawać im i wszystkim innym – dodał.


Administracja Trumpa zapowiedziała także przegląd inwestycji w zakresie energetyki jądrowej. W ostatnich latach wiele elektrowni zamknięto ze względu na spadek popytu na energię z tego źródła i niskie ceny gazu ziemnego. Amerykański budżet na 2018 rok przewiduje 120 milionów dolarów na likwidację odpadów nuklearnych w Nevadzie Yucca i analizę nowych projektów. Przeciwko reaktywowaniu elektrowni jądrowych protestują władze wielu stanów. Ponadto Departament Stanu wydał pozwolenie dla NuStar Logistics LP na budowę nowego rurociągu Pipeline Burgos ze Stanów Zjednoczonych do Meksyku o pojemności do 180 tys. baryłek ropy dziennie.


Zdaniem Departamentu ds. energii w 2016 r. Stany Zjednoczone eksportowały do Meksyku około 879 tys. baryłek produktów ropopochodnych, to więcej niż jakikolwiek inny kraj.


W ciągu roku USA wyeksportowały 4,7 miliona baryłek na całym świecie, co uczyniło je największym eksporterem produktów rafinacji ropy naftowej.


Co na to Polska? Największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej, która do niedawna mieściła się w czołówce państw na świecie w produkcji tego surowca, a która teraz sama go importuje i to głównie z Rosji?

 

 


Źródło: voanews.com.,

Agnieszka StelmachCzytaj także: Trójmorze. Walka o rynek zbytu gazu i nowych technologii  

DATA: 2017-06-30 13:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Popisowe błazny w rękę pocałują i wezmą co pan każe.
10 miesięcy temu / Wojciech
 
Pan Andrzej Gwiazda opowiadał przed laty o tym co myśli amerykański "biznes" i jak nastawiona jest polityka zagraniczna tego państwa-korporacji. Parafrazując, mówiono że amerykańska produkcja może mieć bardzo poważne problemy z konkurencyjnym polskim przemysłem który po wyjściu polski z pod kurateli sowieckiej mając bardzo duży potenciał może zdominować europę gospodarczo. Samo słowo "może" musiało być bardzo bliskie rzeczywistości skoro rozbito polski przemysł w drobny mak i nie pozwolono polskiemu narodowi na jego wykup i prywatyzację by się mógł nim bogacić. Tak bardzo pracowity naród jak polacy z bogatymi zasobami naturalnymi, dojściem do morza i będącym śluzą przepustową pomiędzy Wschodem a Zachodem jest bardzo poważnym zagrożeniem nie tylko dla zdemoralizowanego zachodu ale nawet dla takich "dzikusów religijno-moralnych" jak jankesi. Widać to właśnie teraz kto korzysta z udziału w rabunku na narodzie polskim. Nadszedł czas by się odwzajemnić, "co$ za co$".
10 miesięcy temu / Krzysiek
 
Buzek zalał 28 polskich kopalni węgla - tak reprezentował interes narodowy -za to dostał posadę w UE.
10 miesięcy temu / Miron
 
Trump dziala slusznie ze swojej strony bo w interesie USA. Polska kupujac amerykanski gaz staje sie niezalezna od bandyty Putina i pomaga realizowac wlasna polityke Trumpowi. Jesli Ukraina chce kupowac wegiel od Stanow, to my nie powinnismy sie w to mieszac. Ukraincy, jakby mogli to sprzedaliby Polske za jeden grosz.
10 miesięcy temu / Moimzdaniem1
 
poprosze o trzy marcheweczki. Dwie w postaci największych transporterowców skroplonego gazu do Polski, a trzecia to ten sam transportowiec tylko po cenach rynkowych. Bo tamtew pręzęcie:D
10 miesięcy temu / szaraczek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.