DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Watykan: kobiety dopuszczone do obrzędu obmycia stóp

Data publikacji: 2016-01-22 07:00
Data aktualizacji: 2016-01-22 07:58:00
Watykan: kobiety dopuszczone do obrzędu obmycia stóp
REUTERS / FORUM

Papież postanowił, że nie tylko mężczyźni i chłopcy, ale „wszyscy członkowie Ludu Bożego” będą odtąd mogli, po odpowiednim przygotowaniu być dopuszczeni do obrzędu obmycia stóp. W Watykanie opublikowano list Franciszka w tej sprawie do prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha oraz odpowiedni dekret tej dykasterii.


W papieskim liście czytamy, że Ojciec Święty po dogłębnej analizie doszedł do wniosku, że należy zmienić zasady dostępu do obrzędu obmycia stóp, aby odtąd mogli w nim brać udział odpowiednio przygotowani wszyscy członkowie Ludu Bożego.


Natomiast dekret prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha przypomina, że dotychczasowe normy dotyczące obmycia stóp zawarte są w dekrecie Piusa XII Maxima Redemptionis nostrae misteria, z 30 listopada 1955 r. Mowa w nim, że w Wielki Czwartek podczas Liturgii Wieczerzy Pańskiej celebrans pod odczytaniu fragmentu Ewangelii wg. św. Jana może obmyć stopy dwunastu mężczyznom. Gest ten symbolizuje pokorę i miłość Chrystusa wobec swoich uczniów, a dokonujący go biskupi i kapłani upodabniają się wewnętrznie do Chrystusa. Obecnie duszpasterze mogą wybrać grupę wiernych, która reprezentowała by różnorodność i jedność różnych części Ludu Bożego. Mogą w jej skład wchodzić zarówno mężczyźni jak i kobiety, a także osoby młody jak i starsze, zdwoi i chorzy, osoby duchowne, osoby konsekrowane jak i świeccy.


Jednocześnie Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina duszpasterzom o obowiązku prawidłowego pouczenia zarówno wybranych wiernych jak i pozostałych wiernych, aby w tym obrzędzie brali udział świadomie, czynnie i owocnie.KAI

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
voxclamantis
@Leo: dobrze powiedziane. Poprzednik jego, tzw. emeryta, sprytnie puszczał dym do oczu rozmaitymi "zezwoleniami" i ustępstwami tak na dobrą sprawę wmawiając, że posoborowy Kościół jest kontynuacją przedsoborowego. Pamiętamy jednak, jak z Congarem, Rahnerem i Fringsem "wrzucali do kosza 1500-letnią tradycję Kościoła" i nazywali Lumen Gentium antysyllabusem..... Deux papes vermoulus
Leo
Franciszek przebił reformę łaciny i Wlk Tygodnia Piusa XII, soborową ruchawkę Jana XXIII, dymek szatana Pała VI, asyżowatość JPII i na koniec masaż hermeneutyczny Benedykta XVI. Jest najlepszy.
tata
Ach, jak ta tradycja przeszkadza...
voxclamantis
@Endriu: papież nie jest osobą nieomylną. Zasady nieomylności zostały zdefiniowane przez Sobór Watykański - jedyny (1869-1870) i to wcale nie znacza, że może sobie robić, co mu się chce
ma
To kiedy kapłaństwo kobiet?
Dot
Sama mialam obmyte nogi 2 lata temu i w w tej parafi jest to naturalne ze moze to byk kobieta, mezczyzna, ktor chory itd. Jezuz uczynil to apostolom teraz robimy to na pamiatke. Kiedys Jezus lamal chleb a Apostolami a dzisiaj wszyscy przyjmuja komunie sw. Idziemy z duchem czasu. To nie jest zaniechanie i zapomnienie tradycji. Jezus zmienial swiat kazdego dnia. Podobnie my to robimy teraz. Musimy miec tylko wzglad na odpowiednie podejscie do jego nauczania. Szczesc Boze wszystkim. :-)
jac
Za chwilę okaże się, że nie tylko "Kopernik była kobietą". Czy to ustępstwo dla feministek?
ech
Wszyscy członkowie Ludu Bożego, czyli również muzułmanki? Może niech papież zmieni wreszcie sam wyznanie, a nie zmusza do tego katolików... Trzeba się naprawdę dużo modlić o nawrócenie papieża, bo jego nauczanie ma się nijak do nauczania jego poprzedników. Zasłaniając się rzekomą otwartością na Ducha Świętego, robi rzeczy, które nigdy nie miały nic wspólnego z wiarą katolicką i Tradycją apostolską. Zupełnie zapomina o tysiącach katolików, którzy oddali życie za wiarę czystą i nienaruszoną, jak np. męczennicy podlascy, których wspomnienie jutro obchodzimy, a którzy zginęli za to, że chcieli wyznawać świętą, katolicką wiarę.
repl
Kobiety dopuszczone? To nic!Protestanci po corocznej ekumenicznej wizycie u B. zostali w Bazylice św. Piotra dopuszczeni do komunii świętej. To jest dopiero dynamit. Tylko czemu tutaj na ten temat nie ma wiadomości? Fronda się na to jakoś zdobyła.
okirex
do a... duch z pewnoscia ale raczej nie swiety!!! Dla mnie osobiscie wyglada to na ducha czasow, a ten duch jest z pieklarodem!!!!
Endriu
Mimo,ze Papiez jest osoba nie omylna uwazm ,ze tu akurat powinno wszystko odbywac sie jak to bylo za Jezusa . Nie prubojmy na sile zastepować Boga i jego decyzji. Na ostatniej wieczerzy Jezus obmyl nogi swoim uczniom. Wiec dla czego teraz po ponad 2000 latach Franc iszek chce to zmienic. dla mnie katolika jest to jakies wynaturzenie. powinismy isc ta droga jaka zostala nam obiawiona nie zmieniac na sile i udoskonalac.Prostota zawsze była najpiekniejsza.
Gość
Jezus obmywał nogi, ale ich nie całował. Papież widać wie lepiej...
a
Z tym papieżem nie można sie nudzić, niespodzianka goni niespodziankę. Widać Duch święty wziął się do roboty.
Soplica
"Chrześcijanie zatrzymujący się na stwierdzeniu, że ?zawsze tak się robiło? mają serce zamknięte na niespodzianki Ducha Świętego i nigdy nie dojdą do pełni prawdy, ponieważ są bałwochwalcami i buntownikami ? powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty" - czy to są te sławetne "niespodzianki Ducha Świętego"? Chyba pozostanę buntownikiem i bałwochwalcą ...
Krzysiek
Właśnie dlatego trzeba się modlić za Papieża, a może nawet jak nawoływał prymas interrex Stefan Wyszyński po wyborze Jana Pawła II, módlmy się "...za wiarę papieża..." módlmy się także do św. Pawła o jego wstawiennictwo. Z Bogiem!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kontakt@pch24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.