DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2018 r.

Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Walka z religią w szkole to atak na kształt przyszłego życia społecznego – ostrzega biskup Tomasik

Walka z religią w szkole to atak na kształt przyszłego życia społecznego – ostrzega biskup Tomasik

Walka z religią w szkole jest atakiem na wychowanie i kształt przyszłego życia społecznego - uważa biskup Henryk Tomasik, członek Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Biskup radomski odniósł się tym samym do inicjatywy "Świecka szkoła", która chce, by lekcje katechezy Kościoły i związki wyznaniowe opłacały z własnych środków.

 

Bp Henryk Tomasik podkreślił, że religia uczestniczy w kształtowaniu młodego pokolenia, a wychowanie jest wartością. - W naszym społeczeństwie za mało mówimy, za mało doceniamy tę wartość, którą jest wychowanie, a także wielką odpowiedzialność państwa, władz samorządowych, które też uczestniczą w wychowaniu. Również media, także i my wierzący, nasze szkoły katolickie, włączamy się w wielkie dzieło wychowania młodego pokolenia - mówił biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

 

- Walka z religią w szkole jest atakiem na wychowanie i kształt przyszłego życia społecznego. Ponadto Polacy to w większości katolicy, którzy płacą podatki. To właśnie z tego funduszu są wynagradzani katecheci, tak jak inni nauczyciele, którzy pracują w szkole - zauważył biskup radomski.

 

Rada Ministrów wobec obywatelskiego projektu nowelizacji o systemie oświaty stwierdziła, że "finansowanie zajęć z religii przez Kościoły lub inne związki wyznaniowe, czyli praktycznie przez rodziców, którzy są członkami tych wspólnot religijnych, byłoby naruszeniem dwóch zasad konstytucyjnych: wolności religii i bezpłatności nauki".

 

W państwach Unii Europejskiej nauczanie religii w szkołach publicznych, poza kilkoma wyjątkami, jest obecne i ma charakter obowiązkowy albo dobrowolny w zależności od wyboru rodziców lub uczniów.

 

Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2015 r. wynika, że nauczanie religii w szkole nie jest rażące dla 82 proc. Polaków. Taki sam odsetek dorosłych obywateli naszego kraju wypowiedział się w tej sprawie w roku 2013.

 

 

 

KAI

luk

DATA: 2016-01-31 13:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Rokoszak "Komuś bardzo zależy na tym aby zacząć islamizować Polskę i zamiast lekcji religii wprowadzić do Szkół islam." No własnie komu zależ pewnie to wiesz i napiszesz? @ tomek "Przeszlo 60 % jest za finansowaniem religii przez kosciol." Nie widzę przeszkód, żeby te 60 % płaciło podatek koscielny i finansowało swoja indoktrynację zwaną religią katolicką. @ Tj "Właśnie ateiści uważają że są panami sytuacji za kogoś lepszego od wierzących kogoś kto nie kradnie nie bije nie obraża i w ogóle są czyści co za obłu" Jest takie badanie z USA odnośnie odsetka ateistów odsiadujacych wyroki w więzieniach i ten odsetek okazuje sie znaczaco niższy od odsetka ateistów w znajdujacych sie na wolności. Co by swiadczyło że ateisci sa jednak lepszymi ludźmi niz wierzacy. Nie bede sie jednak przy tym upierał.
ponad 2 lata temu / baca
 
Może nawet bym wszedł w polemikę ale czy ateiście pozwalą sie wypowiadać tutaj? Zamieściłem wpis i został usunięty. Nie wiem pod ktory punkt regulaminu podpadłem. Jest pytanie zasadnicze czy redakcja PCH życzy sobie w ogóle jakiejkolwiek polemiki z przeciwnikami światopoglądowymi?
ponad 2 lata temu / baca
 
Właśnie ateiści uważają że są panami sytuacji za kogoś lepszego od wierzących kogoś kto nie kradnie nie bije nie obraża i w ogóle są czyści co za obłu
ponad 2 lata temu / Tj
 
Katolicy płacą przymusowo na naukę ,w tym religii, w podatkach. Jeśli państwo ma się z tego wycofać niech nie pobiera podatków. Jedyną drogą do ocalenia w Polsce chrześcijaństwa jest organizacja własnego szkonictwa ,nie tylko nauki religii. Argumentacja powinna zmierzać w tę stronę . Opieranie się na postkomunistycznych sondażowniach jest zwykłą głupotą .Co się stanie , gdy wyniki ich "badań" będą skrajnie niekorzystne? Z tym się wiąże kolejna kwestia. W Polsce istnieje co najmniej kilka sondażowni związanych z układem postkomunistycznym i ani jedna katolicka .Jest jakiś zakaz ?
ponad 2 lata temu / Mirek
 
Komuś bardzo zależy na tym aby zacząć islamizować Polskę i zamiast lekcji religii wprowadzić do Szkół islam.
ponad 2 lata temu / Rokoszak
 
Przeszlo 60 % jest za finansowaniem religii przez kosciol.
ponad 2 lata temu / tomek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.