DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Unia Europejska staje się nieistotna, zmiany w Polsce są kosmetyczne – uważa amerykański analityk

Unia Europejska staje się nieistotna, zmiany w Polsce są kosmetyczne – uważa amerykański analityk
Belapupa from pt [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

Stany Zjednoczone nie mogą już postrzegać NATO jako struktury, przez którą są związane z Europą. Instytucje UE - chociaż nie rozpadną się - będą co raz bardziej ignorowane przez państwa członkowskie i stracą znaczenie. USA i Rosja jeszcze w tym roku zawrą swoistą umowę w sprawie Ukrainy – to tylko niektóre wypowiedzi amerykańskiego stratega, George’a Friedmana, który obecnie kieruje nowym think tankiem - Geopolitical Futures.

 

Politolog, były oficer wywiadu, założyciel ośrodka analitycznego Stratfor, którego udziały sprzedał, by utworzyć nowy think tank Geopolitical Futures, udzielił obszernego wywiadu portalowi EuroAktiw na temat sytuacji Europy, kluczowej roli Turcji w regionie euroazjatyckim oraz sytuacji w Rosji.

 

Friedman odnosząc się do postrzegania Europy przez Waszyngton podkreślił, że jest ona widziana w znacznie szerszym kontekście Eurazji. – W tej chwili Amerykanie widzą kryzys, który rozciąga się od Pacyfiku po Atlantyk. Chiny są w kryzysie, Rosja jest w kryzysie. Bliski Wschód jest w niesamowitym kryzysie. Tak więc mamy do czynienia z sytuacją, w której to obszar o populacji 5 mld ludności przekształca się w sposób, którego nie można przewidzieć – mówił.

 

Analityk zauważył, że proces integracji UE nie powiódł się, ale też nie ma innej alternatywy. Strateg stwierdził, że sam kryzys imigracyjny, który obecnie dotyka Europę, nie stanowi większego problemu dla USA, ponieważ chodzi o przemieszczenie „zaledwie 0,5 proc. populacji”. To, co martwi Waszyngton, to niezdolność Europy do podjęcia konkretnych decyzji w tej kwestii i ich wyegzekwowania. - Można zdecydować, aby nie pozwolić na wjazd nikomu, a następnie podjąć środki w celu zapobieżenia temu. Jeśli zaś decyduje się, by przybyszy przyjąć i ich zintegrować, to też trzeba zrobić pewne rzeczy, aby to stało się realne. Tymczasem Europa jest niezdolna do podjęcia jakiejkolwiek decyzji, co z amerykańskiego punktu widzenia jest najbardziej problematyczne – tłumaczył.

 

Zdaniem Friedmana jest to problematyczne, ponieważ Stany Zjednoczone mają powiązania z Europą. Kryzys w UE rzutuje na kryzys NATO, gdzie odbijają się napięcia, jakie istnieją pomiędzy krajami Unii Europejskiej. – Z tego powodu mamy pewien rodzaj relacji z Francuzami, inny związek z Brytyjczykami, bardzo różne relacje z Niemcami i zupełnie inne stosunki z Polakami. Nie możemy już myśleć o NATO jako mechanizmie, poprzez który jesteśmy związani z Europą – wyjaśnił.

 

Friedman ubolewał, że w obliczu wyzwania bliskowschodniego Europa, która jest co raz bardziej „zawodna” i „nieprzewidywalna”, przestaje być pomocnym sojusznikiem USA.

 

Jeszcze w tym roku umowa w sprawie Ukrainy

 

Strateg przewiduje, że jeszcze w tym roku dojdzie do zawarcia „swoistej umowy” między USA a Rosją w sprawie Ukrainy, ponieważ ani Rosjanie, ani Amerykanie nie są gotowi do większego zaangażowania się na Ukrainie. - Rosjanie wkraczając do Syrii wyświadczyli Ameryce przysługę, ponieważ Amerykanie nie mogą pozbyć się Al-Asada i nie chcą tego zrobić, a Rosjanie chroniąc go, uniemożliwiają ISIS dostęp do Damaszku. Z tego powodu Rosjanie liczą na korzystne warunki umów z USA i je otrzymają. Obie strony w tej chwili chcą zamrożenia konfliktu na Ukrainie, ale dla Rosjan Ukraina pozostaje podstawowym bastionem bezpieczeństwa narodowego. Rosja musi mieć swoje bufory. Straciła na razie kraje bałtyckie i kto wie, co się stanie z Białorusią. Ukraina jest miejscem zmiażdżenia potęgi Wehrmachtu, przez co nie mogą oni jej oddać.

 

Politolog twierdzi, że Rosja obecnie jest w takiej samej sytuacji jak był Związek Radziecki w 1980 roku: ogromny programu rozbudowy armii, wymuszony na niej przez Stany Zjednoczone prowadzony mimo załamania cen ropy naftowej. Tak więc widzi to jako bardzo niebezpieczny moment, bo gdy Rosja jest mocno naciskana, zanim upadnie próbuje jeszcze za wszelką cenę powstać. - Przewidujemy na rok lub dwa względne zamrożenie relacji z Rosją. Następnie w ciągu dwóch lat spodziewamy się, że Rosjanie przedstawią żądanie w sprawie Ukrainy. Oczywiście Amerykanie stale będą wzmacniać relacje z Rumunią i Polską oraz krajami bałtyckimi. Myślę, że później dojdzie do porozumienia. Myślę, że to będzie porozumienie tymczasowe, chociaż sytuacja – wskutek rosnącej desperacji Rosji - co raz bardziej staje się niebezpieczna – wyjaśnił analityk.

 

Turcja klucz do stabilizacji Bliskiego Wschodu

 

Friedman zwrócił uwagę na dużą rolę, jaką ma do odegrania Turcja w obszarze euroazjatyckim. Znajduje się ona w samym centrum burzy szalejącej w Eurazji. Burzy dotykającej Półwyspu Bałkańskiego, południowej Rosji oraz Bliskiego Wschodu. Wszystkie regiony znajdują się w chaosie. Zdaniem analityka, Ankara w tej chwili nie ma stałych relacji z żadnym krajem. Z Rosjanami załamały się, a z krajami Bliskiego Wschodu, z Syrią i Irakiem, są niejednoznaczne. Friedman obawia się, że w sytuacji, gdy Europa jest coraz bardziej pochłonięta sobą na północy, Bałkany stały się obszarem, który nikt tak naprawdę nie kontroluje i jest to „łakomy kąsek” dla Turcji. Ankarze grozi jednak poważny kryzys wewnętrzny z powodu przekształcania się w regionalne mocarstwo o wewnętrznym systemie politycznym, podobnym do ZSRR.

 

Friedman przypomniał, że Atatürk był zafascynowany Leninem, nie dlatego, że był marksistą, ale ze względu na sposób, w jaki udało mu się zbudować państwo. Zdaniem analityka, coś z państwa sowieckiego jest widoczne w obecnej Turcji. Relacje UE z Turcją – wg Friedmana - są kluczowe dla Turcji, jak i samej Europy. Wyjaśnił, że wszelkie problemy, jakie ma Europa, mają związek z Turcją.

 

Wedle stratega, Turcja jest jedynym krajem na Bliskim Wschodzie zdolnym do zbudowania potężnego mocarstwa, które będzie stabilizować cały Bliski Wschód.

 

UE stanie się nieistotna

 

Friedman wielokrotnie powtórzył, że struktury UE są niewydolne i przez to stracą kompletnie na znaczeniu. - Co się stanie z UE? To, co dzieje się teraz: Europa w co raz mniejszym stopniu jest zdolna do podejmowania decyzji, a nawet wtedy, gdy je podejmie, państwa europejskie przywiązują do nich coraz mniejszą wagę – mówił. Politolog zwrócił uwagę na postępowanie włoskich polityków. Wyjaśnił, że instytucje w Brukseli nadal będą wydawać dyrektywy, ale nikt ich nie będzie chciał wdrażać w życie, tak jak dziś dzieje się w przypadku struktur Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu w Szwajcarii. Z punktu widzenia Friedmana nie będzie upadku UE, ale „rosnąca nieistotność.”

 

Zdaniem analityka wyraźnie widać to na przykładzie stosunku Brukseli do Polski i Węgier. – Doskonałym tego obrazem jest odkrycie, jakoby Polska i Węgry były krajami faszystowskimi. Widziałem państwa faszystowskie, a tam jest długa droga, zanim staną się one faszystowskie! Tymczasem Niemcy uznały to za największy problem ze wszystkich. Kosmetyczne zmiany w Polsce dotyczące ustawy o radiofonii i reforma wymiaru sprawiedliwości, to jest to, czemu Merkel i UE zdecydowały się poświęć swój czas. Więc co Polska zrobi? To samo, co zrobiły Węgry: zignoruje decyzje UE, bo nie mają one znaczenia. UE będzie istnieć i pogrąży się w nieistotności – podkreślił ekspert, który uciekł z Węgier wraz z rodziną przed Holokaustem.

 

Źródło: Euroaktiv.com

Agnieszka Stelmach 


DATA: 2016-01-19 08:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ww: Pelna zgoda. Po naglowku wydawalo mi sie, ze powie cos sensownego. Jednak po calej lekturze widac, ze to po prostu tuba propagandowa USA sprzedajaca oficjalna narracje z pozycji "niezaleznego think-tanku". Tym niemniej jego slowa moga sygnalizowac faktyczna wole osiagniecia porozumienia USA z Rosja. Dla nas to lepiej, bo zmniejsza to szanse na wciagniecie nas w ew. konflikt w charakterze taniego dywersanta, ktorego w razie czego mozna rzucic na pozarcie.
ponad 2 lata temu / Ar
 
Amerykanie nie chcą pozbyć się Assada?? Tutaj chyba przegiął, propaganda pełną parą, to że Putin ostatnio prawdopodobnie sprzedał Assada jest możliwe...
ponad 2 lata temu / ww
 
Super analiza!. To w pch24 cenię najbardziej. Może udałoby się uzyskać zgodę od EuroAktiw przetłumaczenia na język polski całego wywiadu?
ponad 2 lata temu / Rzymianin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.