DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Tadeusza Mazowieckiego nienawiść do Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: 2014-10-28 10:00
Data aktualizacji: 2014-10-28 14:42:00
Tadeusza Mazowieckiego nienawiść do Żołnierzy Wyklętych
Grazyna Myslinska/FORUM

Znany historyk dr Sławomir Cenckiewicz ujawnił ponad rok temu, na łamach miesięcznika „Historia Do Rzeczy” mało znane fakty z życia czołowego demoliberalnego autorytetu moralnego – Tadeusza Mazowieckiego. Okazuje się, że w mrocznym okresie stalinizmu późniejszy premier wzywał do rozprawienia się z Żołnierzami Wyklętymi i niepodległościową emigracją.


„Wróg pozostał ten sam” – oto tytuł publikacji Mazowieckiego z 1952r. poświęconej potępieniu antykomunistycznego podziemia.  „Gdybyśmy przeglądnęli kroniki procesów członków organizacji podziemnych (…) spotkalibyśmy ludzi, którzy z całym cynizmem i premedytacją mordowali swych towarzyszy, kiedy uznali ich za niebezpiecznych, za ” - pisał wówczas późniejszy premier RP.

 

Jak zauważa Cenckiewicz, Mazowiecki nie był jedynym autorem publikacji. Przygotował ją razem z Zygmuntem Przetakiewiczem, byłym działaczem przedwojennej „Falangi”, a w okresie powojennym redaktorem tygodnika „Dziś i jutro”. Mazowiecki oskarża żołnierzy wyklętych m.in. o pragnienie ugodzenia „bezpośrednio w życie gospodarcze i polityczne kraju drogą dywersji i sabotażu”. Zwalczający totalitaryzm partyzanci zostali oczywiście porównani z hitlerowcami i uznani za sojuszników „wczorajszych oprawców z Dachau, Oświęcimia, Mathausen”.

 

„Wróg pozostał ten sam” to książeczka składająca się z 78 stron i z dwóch części. Autorem pierwszej z nich pod tytułem „O naszej odpowiedzialności” jest Mazowiecki, zaś druga, tytułowa „Wróg pozostał ten sam” napisana została przez Przetakiewicza. 15 tysięcy egzemplarzy ukazało się nakładem Instytutu Wydawniczego PAX.

 

Jak zauważa Cenckiewicz publikacja Mazowieckiego i Przetakiewicza jest dostępna w przewodniku bibliograficznym „Książki Instytutu Wydawniczego PAX 1949-1989”, wydanego w Warszawie w 1989r. Jest także dostępna w części warszawskich bibliotek. Należy jej jednak szukać nie według spisu autorów, lecz według tytułu. Mimo to w powszechnym odbiorze debiutem literackim Mazowieckiego jest książka „Rozdroża i wartości” z 1970r. O „Wróg pozostał ten sam” nie wspominają także analizy opisujące ataki komunistów na Żołnierzy Wyklętych.

 

W swoim tekście Mazowiecki próbował dowieść, że koncepcja drugiego wroga, którym mieli być komuniści jest wytworem „antykomunistycznej propagandy Zachodu” i wiary w szybkie nadejście III Wojny Światowej. Późniejszy premier potępiał kwestionowanie „postępowych” reform społecznych, takich jak reforma rolna, upaństwowienie przemysłu etc. Według Mazowieckiego „byłoby jakąś ahistoryczną, sentymentalną ckliwością nie widzieć tego, że każda wielka przemiana dziejowa pociąga za sobą ofiary także w ludziach. Każda rewolucja społeczna przeciwstawia sobie tych, którzy bronią dotychczasowego porządku rzeczy i tych, którzy walcza  o nowy”. Mazowiecki wzywał ponadto Kościół katolicki do potępiania „band podziemia” i zastosowania wobec nich sankcji kanonicznych. (sic!)

 

Mazowiecki potępiał nie tylko Żołnierzy Wyklętych, ale także rząd polski na emigracji.  Określał go mianem „rewanżystowskiego” i „agenturalnego”. „Ideologia lancy ułańskiej na usługach kapitalistycznej wolności zasłoniła im historyczną szansę wydobycia Polski z wielowiekowych zaniedbań cywilizacyjnych”. Emigrantom Mazowiecki zarzucał, że nie interesuje ich dobro ojczyzny oraz, że kierują się zazdrością nie mogąc znieść, że nowa rzeczywistość w Polsce tworzona jest nie przez „fraki ale kombinezony robotnicze, nie proporczyki kawaleryjskie, ale kielnie murarskie”.

 

Publikacja „Wróg pozostał ten sam” była elementem inicjatywy wynikającej ze zobowiązania Bolesława Piaseckiego do stworzenia środowiska katolickiego lojalnego wobec władzy i o „rozładowanie” antykomunistycznego podziemia. Zobowiązanie, które były wódz „Falangi” złożył na ręce zastępcy szefa NKWD gen. Iwana Sierowa było realizowane we współpracy z tajnymi służbami, agenturą i oczywiście władzą. Dało ono początek ruchowi katolików postępowych, którego przedstawiciele podjęli działania mające na celu przekonanie katolików o zasadniczej zgodności katolicyzmu z komunizmem. „Narastanie wewnętrzno-katolickich odrodzeńczych procesów społecznych zbiegło się z potęgą historycznego procesu rewolucji socjalistycznej. Dzięki socjalizmowi wszyscy ludzie dobrej woli, a więc i ludzie wierzący przestają być maluczkimi i prostaczkami w zakresie rozumienia i możliwości kierowania procesami społecznymi”, pisał Piasecki.

 

Jak przypomina dr Cenckiewicz tego typu poglądy spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. W 1949r. Święte Officjum opublikowało dekret potępiający komunizm i grożący ekskomuniką wszystkim katolikom, którzy „wyznają komunizm, propagują go lub współpracują z komunistami”. Kilka lat później „Zagadnienia istotne” Bolesława Piaseckiego, podobnie jak tygodnik „Dziś i jutro” znalazły się na indeksie ksiąg zakazanych. Piasecki realizował także swoje drugie zobowiązanie, a więc dążenie do „rozładowania” antykomunistycznej partyzantki. Nie tylko potępiano te działania, lecz również próbowano wywrzeć wpływ na emigrację. Planowano m.in. podjęcie działań wywiadowczych w Wielkiej Brytanii mających na celu wywarcie wpływu na emigrantów. Chodziło o to, by emigracja przestała być wsparciem dla „żołnierzy wyklętych”. Jak zauważa Cenckiewicz, środowisko Piaseckiego stanowiące fundament przyszłego PAXu było niemal w całości zwerbowane do współpracy z UB. „Poufny kontakt” z funkcjonariuszem bezpieki utrzymywał też Zbigniew Przetakiewicz – współautor publikacji „Wróg pozostał ten sam”.

 

Dr Cenckiewicz zauważa, że opisywany tekst „Wróg pozostaje ten sam” nie był jedynym przykładem prokomunistycznej twórczości Mazowieckiego. Choć późniejszy premier nie należał do partii, to swoimi publikacjami niejednokrotnie popierał reżim – także w najmroczniejszych czasach. Oprócz tekstu „Wnioski” opublikowanego we „Wrocławskim Tygodniku Katolickim” w 1953r. (poświęconemu procesowi biskupa Kaczmarka i innych oskarżonych duchownych), Mazowiecki popełnił m.in. także tekst „Front tej samej walki”. Wzywał w nim do „walki o słuszną sprawę społeczną”. Cenckiewicz wspomina także o artykule „Urodzaj ludowego życia” poświęconemu 10 rocznicy ogłoszenia manifestu PKWN.

 

Tekst Cenckiewicza pokazuje, że pierwszy „niekomunistyczny premier” i autorytet moralny popierających III RP demoliberałów był głęboko zaangażowany politycznie w stalinizm. Choć ten epizod z jego życia jest obecnie celowo przemilczany, fakty historyczne mówią same za siebie. Mazowiecki ogłoszony przez prezydenta Komorowskiego „człowiekiem umiaru” był intelektualnie zaangażowany w poparcie krwawego reżimu.

Sam Mazowiecki przyznaje, że popełnił „błędy”, jednak próbuje je usprawiedliwiać. W Rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” powiedział, że zwalczał podziemie, ponieważ uważał je za niepotrzebne przelewanie krwi młodych ludzi. Były premier nie chciał jednak odnieść się  bezpośrednio do artykułu Cenckiewicza. -Do artykułu nie mogę się ustosunkować. O swoich błędach wiele razy mówiłem i rozliczałem się z tego – mówił Mazowiecki.

 

 

 

Źródło: „Historia Do Rzeczy”, nr 1. 

mj

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
irmina
w tym kontekscie lepiej rozumiemy promowane w tv reklamie haslo: "panstwowe to niczyje"
szechter
"jotka Bardzo szanuję zmarłego pana Tadeusza Mazowieckiego" Komunistycznych zbrodniarzy szanujesz?
Zenon
Nie każda świnia co mówi po polsku jest od razu Polakiem, tak się rzecz ma z mazowieckim.
stani
czy nie da się jakoś zamknąć tego wychodka i żyć dalej , a może zbilansować działania , pokazać dobro i zło i zamknąć , chyba , że pewne działania są celowe , by Polacy czuli się rozwaleni , pokłóceni i niezdolni do działania ..
Alanda
Mazowiecki-szkaradna twarz PO Ma w kraju wieeelu naśladowcow
swir
Panie Profesorze, prosze wracać!
jotka
Bardzo szanuję zmarłego pana Tadeusza Mazowieckiego
głupi jasio
Kto to jest ten cyckiewicz który wszystkich opluwa za nasza kasiorę.????
Olo
...."gruba kreska"....., dla kogo ?
INK
Jesli jestem katolikiem tzn ze np nie mam prawa mowic zle o Tusku, Hitlerze, Stalinie, calej UE i nimi nie gardzic? Bycie katolikiem nie oznacza tego ze mam wspominac dobrze kogos po smierci jak za zycia byl zlodziejem. To ze jestem katolikiem nie ma nic wspolengo z tym zebym nie mial prawa nazywac zlodzieja zlodziejem, oszusta oszustem, zabójce zabojca. Z twojego mniemania wynika ze katolik to osoba ktora nie ma zdania i nie ma prawa wypowiadac sie na jakis okreslony temat. Jesli tak uwazasz to wyp***** do jakiegos autorytarnego kraju i tam sobie pogadaj ze slupem LEWAKU.
stefan
Kiszczak jest człowiekiem honoru, Urban humoru, Jaruzelski nas ratował przed Moskwą, tak, jak Bierut, Gomułka i Gierek. Wszyscy chcieli zapobiec rozlewowi krwi i chcieli dobrze dla Polski. Jeżeli tak jest w istocie, to zacznijmy reedycję prlowskich podręczników historii, a nowe ulice czekają na patronów: tow.tow. Wrzaszczyk, Pyka, Grudzień, Frelek, Siwicki, Kania, Cyrankiewicz, zróbmy grę w monopol z Kwaśniewskim, Millerem
InK
"Polaczkowo" = "greenpoincik"="jackowo" I Wy nazywacie się katolicy? To Wam przypomnę: " o zmarłym dobrze lub wcale", a to śmierdzi zemstą na zmarłym , który już się bronić nie może.
nikk
Właśnie, ujawniać prawdę, całą prawdę o "świętych" Trzeciej RP, kreowanych przez media salonowe, mainstreamowe!
Rozczarowany
"Dało ono początek ruchowi katolików postępowych" - poprawcie błąd, powinno być: podstępowych ;)
aparat powietrzny już odleciał
W każdych czasach dokonuje się wyborów moralnych. Nikt nie zmuszał do bycia premierem, można było powiedzieć: wybaczcie po wielokroć się zeświniłem byłem człowiekiem słabym na usługach systemu ludobójczego, słowem dobijałem ofiary, kłamałem na temat mordowanych, oczerniałem niewinnych, podżegałem i wybielałem morderców, a zbrodnię nazywałem dziejową koniecznością. Czy nie było w Polsce 1989 roku ludzi niezhańbionych ? Byli ale nie współpracowali by w aparacie zła z Jaruzelskim i Michnikiem by uniknąć wyimaginowanego przelewu krwi własnej. Na pewno miał korzyści materialne z tej działalności bo jakoś nie słyszałem by cierpiał lub był szykanowany. Mazowiecki doskonale wiedział że odmawiając oceny moralnej komunizmu i odsunięcia ludzi nikczemnych skazuje Polskę na uwiąd. Do tego ochoczo się przyłożył. O tym jak miał pełno w portkach świadczyło jego zasłabnięcie podczas expose, miał świadomość że za tą zbrodnię zaprzaństwa wobec narodu polskiego piekło go nie minie.
Leo
Rewelacyjne zdjęcie. Esencja i szpik.
JAQ
do JO komuchostwo nie ma rasy ni narodowości zatem podkreślanie pochodzenia michnika zbędne
JAQ
"Czemu każdy człowiek, który jest po przeciwnej stronie jest wróg" ale polszczyzna "jest wrogiem" jeśli już, pozatym to pytanie zadaj komuchom i poputczykom. Squaq "Cholernie wam łatwo potępiać ludzi" jakim nam? pomyłka w adresie. Apurk "Order "Orła Białego" w moich oczach stracił na swojej randze" order ten w ogóle należy zlikwidować - nawiązuje do "ustanowionego" przez cara Piotra Wielkiego i jego marionetkowego króla Augusta Mocnego wrogów Rzeczpospolitej.
JAQ
"Żołnierze Wyklęci" - trudno by mazowiecki użył tego terminu, pisał rzecz jasna o "reakcyjnym podziemiu" czy "bandytach", termin \'wyklęci\' jest zaś IMHO mocno dziwaczny (kojarzy się z "przeklęci") a oni sami chyba się tak nie tytułowali. W sprawie "obrażania zmarłych" na czym niby polagać by miałą obraza?
Dzięgiel
Ot bydlę, nic dodać nic ująć.
apurk
Squaq - nikt go przecież nie potępia !!! Potępia go jego życiorys...
Gapcio
Sprawa jest prosta i nie ma zgody na ten zgniły, a bliski niektórym, relatywizm moralny! Przywoływanie trudnej sytuacji w czasie komuny jest bzdurą, gdyż wielu ludzi potrafiło się jej i jej powabom oprzeć. Niektórzy płacili za to życiem, inni zamkniętą karierą zawodową, a tylko miernoty i szuje szły na współpracę. Niestety były to setki tysięcy, może miliony. Mazowiecki poszedł i wielu mu podobnych, jak choćby Gieremek również. Nie ma tu usprawiedliwienia i dobrze, że to stało się dzisiaj tak kontrastowo jasne. Wynocha z relatywizmem!!!
zamorrad
Uważam ze nie powinno się obrażać osób dopiero zmarłych, to obrzydliwe, byście chociaż zaczekali parę dni!!!!!
Squaq
Cholernie wam łatwo potępiać ludzi. Szczególnie teraz, gdzie wszystko wolno, gdzie czujecie się uciskani, bo nie można wejść na stadion, albo spontanicznie protestować. Większość z was nie pamięta komuny, kojarzy się wam z brakiem coca coli. Nie wiecie jak było, nie potraficie sobie nawet wyobrazić jak było. Lubicie świat biało-czarny, gdzie każdy musi się opowiedzieć po jednej lub drugiej stronie. Dowiedzcie się więcej o tamtych czasach, poczytajcie, pytajcie rodziców, dziadków, może kiedyś zrozumiecie wybory ludzi wówczas żyjących w Polsce.
Tanek1975
Oj Panie \'Zółwiu\' fatalnie!!!Nie do końca jest Pan taki "nieskazitelny" jak Pana Zółwia media kreują!!!
bjz
Ciagle byl zamyslony i zatroskany.Okazuje sie ze mial duzo przemyslenia.Nie on jeden takich pseudo bohaterow mamy wiecej.Potrafia sie przypodobac kazdej wladzy .Nigdy nie byl czlowiekiem z mojej bajki tak jak wielu jego przyjaciol.
marek
Kto Wam placi za publkiowanie takich rzeczy. Zyjcie w Polsce za1.500 miesiecznie a zobaczymy czy tak bedziecie oceniac realia naszej ojczyzny, bo Wasz to juz chyba nie jest. Bo tylko obcy izli potrafia tak pluc na Polske - moja Ojczyzne!!!
booo
@danio to jest tekst ze stycznia, popatrz dobrze, ktoś go wygrzebał i tela, a prawda w oczy kole
Co?
polonus_sum: gdzie św. Paweł, gdzie Mazowiecki?! Zastanów się człowieku!!!
danio
Uważam ze nie powinno się obrażać osób dopiero zmarłych, to obrzydliwe, byście chociaż zaczekali parę dni
żal
Tak bardzo żal mi ludzi, którzy w złym tonie wypowiadają się o zmarłym premierze. Czemu każdy człowiek, który jest po przeciwnej stronie jest wróg.
polonus_sum
Apostoł Paweł zapewne nie zasłużył na tytuł świętego, skoro przed nawróceniem się mordował chrześcijan.
Apurk
Order "Orła Białego" w moich oczach stracił na swojej randze, kiedy otrzymał go człowiek o takim życiorysie...!!!
kota
do watażki - czyżby Mazowiecki był ojcem Jarusia ?
JAK??
ANI ON Tadeusz ani Mazowiecki!
watażka
Czy ktoś się zastanawiał co w mrocznym okresie stalinizmu porabiał ojciec naszego patrioty Jarusia,a no walcz
Pablo
Cześć i Chwała Bohaterom! Śmierć wrogom ojczyzny!
Stefciu
Jeszcze się czerwieniec usprawiedliwia.Człowiek bez honoru.
classen
Icek Dikman w powojennej Polsce działał z ramienia NKWD. Wiernie służył towarzyszowi Sierowowi. Cóż w tym bulwersującego,że pluł na bohaterów Polski? Cóż w tym bulwersującego, że rozwalał Kościół w Polsce od środka? Cóż w tym bulwersującego, że wymyślił grubą kreskę, aby czerwoni nażarli się polskiego chleba, a prawdziwi bohaterowie Solidarności żyli w nędzy? Cóż w tym bulwersującego, że ...? WSZYSTKO, BO MU UFAŁEM.
JO
To jest jeden z czołowych czerwonych Judaszów,którzy wykantowali Okrągły stół. Znam całość judaszowskiej "twórczości" Mazowieckiego - od lat pięćdziesiątych w dal. Jak został premierem to już wiedziałem,co się stało z naszą Ojczyzną.Nawet wówczas przewidywałem,ze Jaruzelski będzie Prezydentem. To już było wszystko ukartowane, głównie w gronie bolszewików żydowskiego pochodzenia, na czele z Michnikiem czyli Szechterem. Pozdrawiam Szechterem.
John Galt
O zaprzańcach trzeba przypominać, wciąż i na nowo!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.