DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 21 SIERPNIA
Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
Imieniny obchodzą:
Joanna, Kazimiera, Wiktoria
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Stop eksperymentom na embrionach! Eksperci Episkopatu za pełną ochroną prawną ludzkiego genomu

Data publikacji: 2016-03-04 19:00
Data aktualizacji: 2016-03-04 19:50:00
Stop eksperymentom na embrionach! Eksperci Episkopatu za pełną ochroną prawną ludzkiego genomu
Fot. Bill Davenport/Freeimages.com

„Parlament powinien podjąć pracę nad pełną ochroną prawną genomu człowieka w Polsce” – apeluje Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski. To odpowiedź na zalegalizowanie w Wielkiej Brytanii eksperymentów modyfikacji genetycznej na ludzkich embrionach.

 

Zespół zapowiedział wydanie dokumentu, pt. „Genom człowieka - dziedzictwo i zobowiązanie”, w którym przestrzega przed zgubnymi skutkami tych działań.

 

W Wielkiej Brytanii Komisja ds. Embriologii i Płodności wydała pozwolenie na eksperymentowanie na ludzkich embrionach, pozostałych po procedurach in vitro. - Budzi to nasz ogromny niepokój. Takie manipulacje na materiale genetycznym prowadzone na zarodkach mogą zaburzać cały genom człowieka. Jeśli będzie on przekazywany z pokolenia na pokolenie może to nawet zagrozić istnieniu ludzkiej populacji – ostrzega genetyczka prof. Alina Midro.

 

Do manipulacji nad ludzkim genomem wykorzystuje się biotechnologiczną technikę CRISPR CAS 9, polegającą na edytowaniu genów.  - Z naszego DNA wycinany jest pewien odcinek. Miejsce po ubytku albo się zrasta, albo można w nie wstawić inną informację genetyczną. Celem tej metody jest nie tylko badanie funkcjonowania pewnych genów, ale również wykorzystywanie embrionów jako przedmiotu do uzyskania  komórek macierzystych.

- To nie do przyjęcia. Takie działania są bioetycznie naganne – podkreśla prof. Midro.

 

Zespół zajął się również negatywnymi skutkami stosowania metody in vitro. Eksperci zwrócili uwagę, że metoda zapłodnienia pozaustrojowego sama w sobie prowadzi do różnych zaburzeń ponieważ prowadzona jest często w warunkach środowiskowych szkodliwych dla rozwijającego się dziecka. Wykorzystywanie wyselekcjonowanych embrionów jest działaniem przeciwko życiu, ponieważ godzi w godność człowieka będącego we wczesnym stadium embrionalnym.

 

Naukowcy nie znają jeszcze wszystkich mechanizmów, które w czasie stosowania metody in vitro mogą szkodzić genomowi, a poprzez to również kolejnym pokoleniom, nie mówiąc już o samym dziecku które nie dożyje do terminu porodu ponieważ ma wady, bądź odejdzie drogą samoistnego poronienia lub w wyniku manipulacji lekarskich.


„Parlament powinien podjąć pracę nad  pełną ochroną genomu człowieka w Polsce, ponieważ

nawet najlepsze zdobycze współczesnej biotechnologii  nie mogą być wykorzystywane przeciwko

człowiekowi” – zaapelował Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP. Obradował on w piątek pod przewodnictwem abp Henryka Hosera w siedzibie kurii  warszawsko-praskiej.

 

KAI

RoM

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
AnnaN
Najwyższa pora, żeby kk nie bawił się w poprawność polityczną i głośno mówił co jest dobre, a co złe.
wmo
jeżeli nie postawi się zdecydowanej tamy takim pseudonaukowym eksperymentom, to koniec będzie bardzo przykry i dotkliwy...
Gosia
Oby Bóg pomógł w tym dziele i Matka Boża, a wtedy się uda
MariuszJosef
Rząd w latach 2005-2007 poległ na aborcji. Zobaczymy czy nauczył się na błędach. Zajmuję się promocją tego rządu zjednoczonej prawicy i wzywam do całkowitego zakazu aborcji.
:)
Nareszcie kościół robi to co powinien. Głośniej!
rozsądny
nie chciałbym skończyć kiedyś jako pokrojony embrion i nie chcę, aby innych mordowano
Alka
Boże, dopomóż żeby się udało.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.