DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Sojusznik nie taki pewny. W obronie własnych interesów USA gotowe oddać Rosji wpływy w Europie Wschodniej

Data publikacji: 2017-03-03 17:00
Data aktualizacji: 2017-03-03 18:55:00
Sojusznik nie taki pewny. W obronie własnych interesów USA gotowe oddać Rosji wpływy w Europie Wschodniej
Fot. Reuters / Lucas Jackson / Forum

Amerykańscy analitycy z Center for Strategic and Budgetary Assessments (CSBA) nie pozostawiają złudzeń: przede wszystkim liczy się interes Stanów Zjednoczonych, a w razie konfliktu, walutą przetargową mogą być państwa Europy Wschodniej. To mniej ważni sojusznicy NATO, których utrata nie będzie znacząca. Priorytetem jest Daleki Wschód.

 

Kierunki bezpieczeństwa wyznaczone dla Stanów Zjednoczonych na najbliższą dekadę – z perspektywy polskiej – nie napawają optymizmem. Wiele cennych informacji znalazło się w raporcie „Preserving the balance. A U.S. Euroasia defence strategy” („Utrzymanie balansu. Amerykańska strategia obrony Euroazji”) opublikowanego przez Center for Strategic and Budgetary Assessments, think tank specjalizujący się w amerykańskiej polityce obronnej.

 

Już na samym wstępie raportu mowa o wyższości moralnej imperium amerykańskiego nad jakimkolwiek innym. Każde państwo, które zbliży się wielkością potencjału do USA jest uważane przez analityków za poważne zagrożenie, bez względu na zażyłość wzajemnych relacji. Generalną tezą raportu jest potrzeba przeciwstawienia się Chinom, a to oznacza przerzucenie znacznych sił na Daleki Wschód. To może oznaczać utratę pozycji USA w Europie i na Bliskim Wschodzie.

 

Raport za głównego przeciwnika uznaje sojusz Chin, Rosji i Iranu. Widać jednak w dokumencie nadzieję, że Rosja stanie się sojusznikiem USA – i tylko nieracjonalna prezydenta Rosji stoi temu na przeszkodzie. Co ciekawe, z dokumentu można wnioskować, że obecnie Chiny - jako jedyne - są zainteresowane utrzymaniem pokoju. Natomiast Rosja i USA świadomie dążą do eskalacji, w celu ustabilizowania relacji międzynarodowych w sposób dla nich korzystniejszy (Rosja), czy zachowujący dotychczasową hierarchię siły pomiędzy mocarstwami (USA).

 

Co ważne dla Polski,  „Nowy Jedwabny Szlak” jest uznany przez Amerykanów za bezpośrednie zagrożenie dla amerykańskiej ekonomii, a to jak wiemy, skutkuje w Polsce blokowaniem tego projektu. I takie działania polskiego rządu można było już zaobserwować.

 

W zakresie możliwości wojskowych, raport podkreśla osiągnięcie przez państwa uznane za wrogów USA przewagi, poprzez stworzenie rakietowych systemów obronnych i ofensywnych, niwelujących dotychczasową przewagę USA wynikającą z posiadania grup lotniskowcowych – głównego narzędzia wymuszania posłuszeństwa w arsenale amerykańskim. Wskazywane są też nowe metody walki. To siły nieregularne, broń masowego rażenia oraz ataki na systemy komputerowe przeciwnika. Raport zauważa, że Amerykanie tracąc przewagę w sprzęcie wojskowym, muszą zmienić swoje podejście do wojska tak, by polepszyć relację koszt-efekt. Sugeruje też odejście od armii zawodowej, jako zbyt kosztownej. Dokument zwraca też uwagę na efekty reformy armii w Rosji oraz łatwość w podjęciu decyzji o użyciu broni atomowej przez ten kraj.

 

Raport zauważa, że Stany Zjednoczone chcąc multiplikować wydatki na armię, muszą zwiększać dług publiczny, a to może oznaczać w dłuższej perspektywie bankructwo systemu pomocy społecznej i państwowej opieki zdrowotnej. Okres ten jest szacowany na około 15 lat. Taki scenariusz może zaś doprowadzić do niepokojów społecznych.

 

Z kolei jeśli USA chciałaby przeciągnąć Rosję na swoją stronę, musiałaby choć częściowo spełnić jej żądania. To nie jest dobry prognostyk dla Polski, bo właśnie nasz region Europy, USA oddadzą najchętniej, jako mało istotny.

 

To ma swoje odzwierciedlenie w zastosowanym w raporcie podziale członków NATO w Europie na dwie kategorie; „Major NATO Allies” i „frontline states”. Pierwsza grupa to: Francja Anglia i Niemcy. Natomiast druga, to: Litwa, Łotwa, Estonia i Polska. Co ważne, z raportu wynika wprost bardzo małe prawdopodobieństwo zaangażowania się „NATO Allies” w obronę „frontline states”. Zatem Wojsko Polskie raczej nie może liczyć na realną pomoc ze strony swoich formalnych sojuszników. Małe pododdziały sojusznicze wysłane na teren Europy Wschodniej nie zmieniają relacji sił i nie de facto wpłyną na większe bezpieczeństwo Polski.

 

Na tym nie koniec złych wieści dla Polski. Amerykanie rozważają bowiem „kupowanie sobie czasu terenem wpływów w Europie”, a nawet biorą pod uwagę utratę całej Europy Wschodniej. I nie jest to określane mianem katastrofy, ale akceptowalną ewentualnością. Amerykanie nie mogą za to pozwolić sobie na utratę Japonii. Polska, może zatem – wedle raportu – znaleźć się pod okupacją rosyjską, z opcją ewentualnego odbicia.

 

Amerykańscy analitycy przewidują też, że z uwagi na ekonomię i stan zapasów broni precyzyjnej, ewentualne walki USA z Rosją powinny zakończyć się „możliwie najszybciej” i na warunkach dogodnych dla USA i państw „allies”. I tylko dla nich. Państwa „frontline states” ze względu na problemy socjalne, z radykalnym islamem, na wysiłek wojenny Anglii, Francji czy Niemiec liczyć raczej nie powinny. USA wprawdzie rozważają zdobycie obwodu Kaliningradzkiego na początku konfliktu, ale polskimi siłami. Wszystko to przy świadomości, że rosyjska doktryna akceptuje uderzenie jądrowe na kraj bez takiego potencjału, w celu deeskalacji.

 

Dla Polski – jeśli idzie o działania obronne – prognozowana jest „zaawansowana partyzantka”. Czyli małe pododdziały zaopatrzone w przeciwpancerne pociski kierowane, artylerię, moździerze i pociski rakietowe. Polska ma zainwestować w „złotą 12”, jako podstawę obrony terytorialnej oraz przy wsparciu sił specjalnych USA i NATO jak i amerykańskim wsparciu „C4ISR” prowadzić walkę z rosyjską okupacją. C4ISR to nic innego jak: Dowodzenie, Kontrola, Komunikacja, Komputery, Wywiad, Nadzór i Rozpoznanie.

 

Zatem Polacy – wedle amerykańskiej strategii – mają walczyć pod komendą i na zlecenie obcego, sojuszniczego mocarstwa, do czasu, aż wesprą nas Amerykanie i siły Zachodniej Europy, co – jak wynika z dokumentu – najprawdopodobniej nie nastąpi. Siły, które ewentualnie będą nas wyzwalać są „skromne”, a być może nawet w ogóle niedostępne. Amerykanie bowiem rozważają scenariusz, w którym możliwe jest porzucenie niektórych zobowiązań sojuszniczych, by utrzymać inne, posługując się przy tym jedynie blefem.


Ostatnie zdanie raportu dobrze obrazuje zamiary USA: Konkretnie teatr dalekowschodni (i być może bliskowschodni) staje się relatywnie ważniejszy dla Stanów Zjednoczonych, zaś europejski teatr traci na ważności”.

 


Opracowanie na podstawie materiału „Amerykańska Polityka wobec Polski 2017” Fundacji Ad Arma.


MA

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Dumi
No to jeszcze dłużej niech PiS zwleka że zwiększeniem PKB na armię... Zachęcam wszystkich Polaków by apelować do naszego rządu, aby nie kupowali całego sprzętu militarnego tylko od USA!!! Jak Narazie wszystko idzie w tym kierunku...
mn
Żydzi amerykańscy poświęcili Polaków i Żydów polskich w IIWŚ dla swoich długofalowych celów. Wygląda na to, że historia się powtarza.
>Lech
>Lech - ten artykuł potwierdza całkowicie błędną politykę zagraniczną PiS, a nawet zdradę Polaków, ponieważ realizowana przez nich polityka jest w interesie zupełnie innego, wrogiego Polsce państwa. Najwyraźniej nie rozumiesz słowa pisanego.
cal
Kultu Banery też nie zakazują, czyli jest on uwzględniany w tych planach.
str
Kult Żołnierzy Wyklętych bardzo przydatny. Tylko dlatego światowi komuniści przyzwolili.
geoplan
Rosja by przetrwać śmiertelne zagrożenie chińskie musi zająć zachodnią Europę. USA również zagrożone przez Chiny, Rosji w tym pomogą.
Lech
?Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny? to dewiza prezydenta USA Donalda Trampa i polskiego prezydenta oraz rządu z PiSu. Wybraliśmy patriotów z PiSu aby skutecznie strzeżone było nasze narodowe bezpieczeństwo militarne i gospodarcze.Rosja od dawna wydaje 4% swojego PKB na zbrojenia,Polska 2% a większość czł. NATO na co słusznie nie godzi się USA tylko 1.5-1.8% PKB. W Obwodzie Kaliningradzkim Rosja już ma jądrowe rakiety wymierzone w polskie miasta i innych z NATO, by straszyć, szantażować a nawet użyć tej najgroźniejszej broni (Wolałbym się mylić w tej ocenie). Amerykanie nie zwracając uwagi na odwetowo militarny szantaż Kremla oraz szczucie i donoszenie Targowicy z KODu do UE przeciw Polsce, wymiernie wzmacniają wschodnią flankę NATO i zabezpieczają nas oraz inne kraje sojuszu przed rosyjskimi rakietami nuklearnymi, mającymi lecieć np. na Polskę. To dzięki staraniom obecnego
wierzący
USA rzeczywiście odda Rosji wpływy w Europie Wschodniej. Wskazuje na to analiza biblijna. Księga ta zapowiada powrót, występującej w roli "króla północy" - Rosji (Daniela 11:29a). To w tym kontekście oznacza rozpad nie tylko UE, lecz także NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego opuści amerykańską strefę wpływów i powróci do sojuszu militarnego z Rosją. W podobnie spektakularny sposób Bóg zrealizował wcześniejszą zapowiedź, mówiącą o tym, że jakiś czas po zakończeniu drugiej wojny światowej wojska rosyjskie powrócą do swej ziemi (Daniela 11:28b). Nie skończyło się na wyjściu z dawnego NRD. Nieprzypadkowo rozpadł się Związek Radziecki i Układ Warszawski. Dzięki temu wojska te opuściły całą Europę. W wyznaczonym przez Boga czasie powrócą do wielu krajów, gdzie wcześniej stacjonowały.
Jano
Plan rozbioru Syrii przedstawiony przez USA właśnie jest ponownie realizowany. Zaczęło się od nowa. Z Polską zamierzają zrobić to samo.
ator
Te info to nic nowego. Tak, z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie wyglądać przyszłość. I jak ktoś powiedział, oddanie królowania nad Polską Panu Jezusowi to najlepsza decyzja ostatniego czasu. Ps. Doceniałbym myśli Pana Brauna jest w nich wiele przenikliwości. No ale cóż Pan Kaczyński nie będzie ich brał pod uwagę.
tb
Rozwiązania wyjścia z tej beznadziejnej sytuacji prezentowane przez G.Brauna były skutecznie zagłuszane i ośmieszane. Ciekawe co zrobią wyznawcy PiS i PO gdy Rosja naciśnie guzik a Niemcy ruszą na Polskę? Wszyscy zwieją przez Zaleszczyki? Rządzący pewnie tak, ale cała reszta? Kiedy wreszcie zrozumieją, że zostali wykorzystani i wyrzuceni na śmietnik?
kt
Było wiadomo, że to się tak skończy. Co najmniej od wyborów prezydenckich taki scenariusz przedstawiał G.Braun. Pytanie czy Naczelnik, Antoni i Witold oraz Episkopat podejmą jakieś kroki, czy może będą dalej udawać że tego nie czytali.
ma
@r: Nooo... He, he, he... nazi sojusznicy... A trzeba było robić Intronizację jak się patrzy a nie jakiś subsytut. To tera już nie ma co ślochać. Trza było myśleć wcześniej.
robespier
I co poczną Naczelnik z Antonim?
podziemie i bunkry
Będziemy walczyć dzidami i łukami oraz procami, takie nam zostawiają w terminologii wojskowej narzędzia walki Amerykanie !
Smutny
niech sie te jankesy sianem wypchają
r
"Co ważne, z raportu wynika wprost bardzo małe prawdopodobieństwo zaangażowania się NATO Allies w obronę frontline states" - phi, to już wiadomo od 1939r.
Aguirre
Rosja co najwyżej weźmie sobie Ukrainę a my będziemy musieli się zmagać z banderowcami, którzy będą chcieli wykroić część Polski dla siebie. Przecież określenie tzw. wschodniej flanki NATO dotyczy całego terytorium Polski nie zaś naszych wschodnich granic dla USA jesteśmy poletkiem bitewnym i mniej wartościowym narodem tubylczym, który łatwo można poświęcić. Miejmy tylko nadzieję, że nasze rządy nie będą więcej drażnić niedźwiedzia. Dlatego priorytetem jest jak najszybsza poprawa stosunków z Rosją wtedy może otrzymamy od niej pomoc w walce z banderlandem.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.