DZISIAJ JEST
PIĄTEK 22 WRZEŚNIA
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Maurycy, Joachim
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Sławomir Cenckiewicz: Wałęsa był Bolkiem, zdradzał przyjaciół i brał za to pieniądze

Data publikacji: 2016-02-18 11:00
Data aktualizacji: 2016-02-18 16:07:00
Sławomir Cenckiewicz: Wałęsa był Bolkiem, zdradzał przyjaciół i brał za to pieniądze
Fot. Andrzej Hrechorowicz/Forum

W opublikowanym na Facebooku oświadczeniu historyk Sławomir Cenckiewicz, przez lata zaangażowany w badanie przeszłości Lecha Wałęsy, odniósł się do oficjalnego stanowiska Instytutu Pamięci Narodowej. Instytucja obwieściła, że znalazła dokumenty dotyczące agenturalnej przeszłości byłego prezydenta - autentyczne materiały o współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane jego nazwiskiem. „Wałęsa był agentem "Bolkiem", zaciągnął pisemne zobowiązanie do współpracy, zdradzał przyjaciół i kolegów oraz brał za to pieniądze” - napisał Cenckiewicz. Oto treść jego oświadczenia:

 

Informacje podane w dniu dzisiejszym przez prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego podczas konferencji prasowej zamykają mój wieloletni czas walki o prawdę na temat agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy. Wałęsa był agentem "Bolkiem", zaciągnął pisemne zobowiązanie do współpracy, zdradzał przyjaciół i kolegów oraz brał za to pieniądze. Mimo zorganizowanej akcji kradzieży dokumentów w latach 1989-1990 i 1992-1995 zachowała się podstawowa dokumentacja agenturalna Wałęsy. To są fakty opisywane przeze mnie w wielu publikacjach i kilku książkach.

 

Szykany, pomówienia, brutalne ataki ze strony najwyższych władz Polski z prezydentem Komorowskim i premierem Tuskiem na czele, działania prawne i operacyjne ABW, nękania przez prokuratury cywilne i wojskowe, wykluczanie z cechu historyków, apele o odebranie stopni naukowych, naciski a nawet zmuszenie do odejścia z pracy w IPN we wrześniu 2008 r. są już dzisiaj jedynie przykrym doświadczeniem i ceną za walkę którą - często samotnie, ale konsekwentnie - prowadziłem.

 

Prowadziłem tę walkę nie dla własnej chwały, bo tej nie doświadczyłem, ale z myślą o bohaterach Grudnia '70, których Wałęsa zdradził. Kierowałem się zawsze obowiązkiem historyka wobec Prawdy, wobec Polski, wobec ofiar haniebnych donosów "Bolka" - zwłaszcza ś.p. Henryka Lenarciaka, Jana Jasińskiego, Szczepana Chojnackiego, Józefa Szylera, Henryka Jagielskiego i wielu innych cichych bohaterów naszej walki o niepodległość.

 

Moim pragnieniem jest dzisiaj również wspomnieć o dwojgu postaci - dla mnie szczególnie ważnych i bliskich. O ś. p. Annie Walentynowicz - która była przez lata świadkiem zdrady Wałęsy i nie bała się o tym mówić, za co płaciła najwyższą cenę - cenę hańby, poniżenia i wykluczenia. Swoje myśli kieruje również w stronę Krzysztofa Wyszkowskiego - który w osamotnieniu bił się o Prawdę, pomimo ogromu niesprawiedliwości jakie spotkały go ze stroną polskich sądów. Wasza odwaga i niezłomność były dla mnie siłą i inspiracją!

 

Dziś, w tym dla mnie szczególnym dniu, składam im wszystkim swój hołd i świadectwo "ukończonego biegu", dochowanej wiary w to, że Prawda ostatecznie zwycięży! Kiedy przerażony obrotem spraw odchodziłem z IPN w 2008 r. użyłem słów mjr. Hubala: "Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg". Z pomocą Zbawiciela wytrwałem!

 

Tym, którzy mnie (a zwłaszcza moją mamę) przez lata krzywdzili i obrażali wyzwiskami i działaniami urzędowymi - z Lechem Wałęsą na czele - przebaczam, choć będę pamiętać. Zemstą się kierował nie będę! Dziś zwyciężyła Prawda, która polskiemu życiu publicznemu i polskim naukom historycznym jest bardzo potrzebna. Wszyscy mamy wobec tej Prawdy obowiązek służby! Dla Polski!

 

dr hab. Sławomir Cenckiewicz
Oleśnica, 18 II 2016 r. (jestem w podróży służbowej stąd nie mogę odpowiadać na prośby dziennikarzy, wrócę do Warszawy wieczorem)

 

 

Źródło: Facebook

MWł 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
esmar
O Bolku wszyscy wiemy od 26 lat, interesuje mnie dlavzego wlasnie teraz po tylu latach wyciaga sie te sprawe jak musztarde po obiedzie, moze by o tym napisal pan Cenckiewicz
lina44
(...)Dziadek Sławomira Cenckiewicza , Mieczysław był UB-ekiem, który zrobił karierę w PRL. Był dyrektorem Grand Hotelu, przedsiębiorstwa Las i `Społem\' w Trójmieście. Sławomir Cenckiewicz lat 37, jako, "że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Dziadek Sławka był funkcjonariuszem UB, Urzędu Bezpieczeństwa PRL i gromił partyzantów, stąd nic dziwnego, że sam Sławek, jako genetyczny wnuk swego dziadka jest w służbach specjalnych w bezpiece takiej jak IPN, który jest niczym więcej jak policją polityczną z uprawnieniami prokuratorskimi, specsłużbą do gnojenia wybranych osób. Całkiem możliwe, że paranoja polityczna u wnuka jest dziedziczna, bo ryzyko zachorowania po linii tej samej płci jest największe i kilkakrotnie większe niż przeciętnie w populacji. Centkiewicz jako współczesny Ubolek z IPN potrafi patrzeć oczami bezpieki, potrafi bo ma to w genach po dziadku. (...)
pytanie
Czy "kazimirka" to nowy pseudonim operacyjny Bolka? Bo ten słynny styl sprzeczności wyrażania poglądów ("materialy sa falszywkami albo prawdziwe") jest nie do podrobienia.
kazimirka
chyba juz nieaktualne, okazalo sie, ze Cenckiewicz poszedl za daleko znow sie okazalo, ze to co wiedzielismy to jest prawda a materialy sa falszywkami albo prawdziwe i nie mozna wierzyc wszystkiemu a czy pan Cenckiewicz w koncu przeprosi ludzi Solidarnosc, ze bez ich aprobaty (Bujaka, Frasyniuka, Walesy, Lisa, Gwiazdy etc) maci i wydaje osady ? przeciez on w genach ma cos innego, nie "Solidarnosc"
julianna
Dziękuję za Prawdę i Niezłomność oraz ciężką pracę dla Polski
PRAWADA
Nareszcie ktoś odsłonił prawdziwe oblicze służby Bolka w SB, która zniszczyła RP i niszczy do dziś.
henry
koles razem z macierewiczem zlikwidowali wsi-dlatego piszesz takie bzdury
Rozczarowany
@Frank: to może, w ramach "zostawienia w spokoju", także należy wypuścić na wolność wszystkich więźniów? Przecież i tak ich grzechy Pan Bóg rozliczy po śmierci...
P. Duda
Ktoś tak niezwykle szykanowany i brutalnie atakowany mógł wytrwać wyłącznie przy pomocy Zbawiciela!!! Tak jak pierwsi chrześcijanie musiał ukrywać się w katakumbach i cierpieć za miliony. Cześć Mu!!uuuuu
Frank
Zostawcie Lecha w spokoju. Człowiek zasłużony i symbol Solidarności a grzechy jego niech rozlicza góra Po śmierci Wszystko będzie otwarte i co było zakryte będzie odkryte
kazimirka
Cenckiewicz nie mial nigdy nic wspolnego z Solidarnoscia a jego rodzinne powiazania z UB czynia go niestety czlowiekiem, ktory nie powinien sie wypowiadac na temat spraw, ktorych ten lefebrysta nie potrafi nawet zrozumiec Solidarnosc byla ruchem opoztycyjnej lewicy i tyle w tym temacie
Rozczarowany
@Historyk: a mi wstyd za "historyków" którzy opluwają Naród Polski i zamiatają śmieci pod dywan. To podli, mali ludzie.
bankowiec
rick - to wg Ciebie należy ukarać ludzi którzy na całym świecie uchodzą za najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie ekonomii a dopuścić do pełni głosu tych ignorantów których mamy obecnie przy władzy??? Przecież te chore pomysły które są właśnie realizowane dobijają gospodarkę na długie lata.
rick
Za późno. Mleko się rozlało. Komuniści z licenjonowaną opozycją, również komunistyczną, posiadającą związki z międzynarodowym kapitałem już SPRZEDALI POLSKĘ. Jej gospodarkę. Jej bankowość. 3 miliony Polaków już wyjechało. Ale prawda ta jest na otarcie łez. Czas zająć się sprawą poważniejszą. Postawić przed Trybunałem STanu wszystkich,którzy mieli wpływ na wyprzedaż majątku narodowego, na dopuszczenie agentów obcego kapitału do wiedzy o polskich zakładach i gospodarce. Ministrowie Finansów, prezesi banków, doradcy - z lat 90-2000. Większość z nich winna siedzieć w więzieniu. Zapewne przyjdzie czas na ich osądzenie. Ale znów będzie za późno. Co będzie jeżeli KOD zrobi Majdan w Polsce ? Przecież oni mają nieograniczone środki finansowania z zagranicy. Mogą w nieskończoność kłamać, straszyć, oczerniać i wzywać zagranicznej pomocy. Czas zakazać "mowy nienawiści", która stworzona została aby kneblować prawdę. Czas zakazać finansowania polskich mediów przez obcy ka
Iva
Dziękuje Panu,to dzięki takim jak Pan poznajemy prawdę. Odpowiedź dla Historyka: Nie należy płuc we własne gniazdo,ale należy z niego wymiatac brudy!
Historyk
Wstyd mi za takiego niejakiego dr. Centkiewicza. Pluć we własne gniazdo i niszczyć bohaterów narodowych. Tylko podli ludzie tak robią. A z pewnością do takich należy niejaki Centkiewicz.
Rozczarowany
@Teresa: to analogia do wojsk hitlerowskich z "Gott mit uns".
agricola
Kto miał oczy widział to już 24 lata temu.
gość
To dobrze,że dokumenty oryginalne potwierdziły to,co już dawno opisano w udokumentowany na kopiach sposób.Ważne jest to,co nowego,oprócz dokumentów ws.wałka bolka wniosą (lub nie wniosą).Można by w tym miejscu przytoczyć warunki dobrej spowiedzi: bez spełnienia ich wszystkich,z pełnym zadośćuczynieniem wobec wszystkich Polaków potępiających przekręt okrągłego stołu,uogólnianie takiego "wybaczenia" nie jest właściwe; jeszcze bardzo długa droga,by to nastąpiło.A skoro tak - to kto w dalszym ciągu nadal robi z okrągłostołowego przekrętu "świętego graala"? Można odnieść wrażenie,że próbuje się Polakom wcisnąć kolejny kit,tym razem o "nieuchronnym pojednaniu ze zbrodnią" przy "okrągłym stole globalnych kantów".
stasiu
To była szokująca wiadomość dwadzieścia cztery lat temu. Teraz ważne jest tylko pytanie: dlaczego obecnie teczka ta wypłynęła? Głupota Kiszczakowej, czy przeciwnie, lęk przed skończeniem jak Jaroszewiczowa, czy (najpewniej) gra operacyjna? I wszystkie te pytania dotyczą zawartości teczek innych niż teczka Bolka.
Teresa
I z Matką Boską w klapie marynarki.
Marcin Wawrzyniak
Znacznie ciekawsza, niż donosy na kolegów z pracy w latach 70-tych, jest rola Wałęsy w wydarzeniach sierpnia 80\', stanu wojennego i tzw. transformacji ustrojowej. Wierna współpraca z SB w latach 70-tych mogła być tylko rękojmią ważniejszego zadania, jakie Wałęsa mógł wykonywać w latach 80-tych, tym razem już nie dla SB, a dla WSW, albo samego GRU/KGB. Historia z dostarczeniem Wałęsy do Stoczni motorówką Marynarki Wojennej wskazuje, że już wtedy prowadzony był przez poważniejszych ludzi, niż jacyś tam SB-cy. Tylko że taka teczka Wałęsy, jeżeli istnieje, to raczej w archiwach kremlowskich, a nie w jakiejś mazurskiej daczy Kiszczaka.
John Galt
Znaczy się, że TW Bolek cały czas łgał i krzywoprzysięgał, m.in. publicznie w dn. 29 sierpnia 2005 r. w Sejmie!
Zbigniew
Czesc i chwala bohaterom
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.