DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego: neutralność religijna to nie nasza tradycja

Data publikacji: 2016-01-06 07:00
Data aktualizacji: 2016-01-05 15:19:00
Sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego: neutralność religijna to nie nasza tradycja

Sędzia Sądu Najwyższego USA, Antonin Scalia powiedział w minioną sobotę, że idea neutralności religijnej nie jest zakorzeniona w tradycji konstytucyjnej USA i że Bóg jest łaskawy dla Stanów Zjednoczonych właśnie dlatego, iż Amerykanie honorują go w sferze publicznej.


Scalia wygłosił przemówienie w katolickiej szkole średniej na przedmieściach Nowego Orleanu, w Metairie w stanie Luizjana. Ten najdłużej sprawujący funkcję w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości sędzia, mianowany do SN  jeszcze za czasów prezydenta Ronalda Reagana w 1986 roku, podkreślił, że "nie ma miejsca" w tradycji konstytucyjnej USA dla idei, iż państwo musi być neutralne światopoglądowe. - Powiem Wam prawdę: nie ma miejsca na to w naszej tradycji konstytucyjnej – przekonywał. Dodał, że nie ma "nic złego" w tym, iż „prezydenci albo inne osoby publiczne powołują się na Boga w swoich przemówieniach.” - Bóg jest łaskawy dla Ameryki, ponieważ Amerykanie go honorują – przekonywał.


Scalia wspominał, że w Rzymie słuchał przemówienia prezydenta George’a Busha po atakach na World Trade Center. Przebywał tam wraz z innymi sędziami na konferencji. Następnego dnia rano, po przemowie, w której Bush powołał się na Boga i poprosił o jego błogosławieństwo, wielu sędziów z innych państw podeszło do niego i powiedziało mu, że chcieliby, aby także ich prezydenci i premierzy odwoływali się w swoich wystąpieniach publicznych do Boga.


- Bóg jest bardzo dobry dla nas. To my wygraliśmy rewolucję, która była nadzwyczajna. Bitwa o Midway była nadzwyczajna. Myślę, że jednym z powodów, dla którego Bóg jest łaskawy dla nas jest to, że go uhonorowaliśmy, oddaliśmy mu cześć. W przeciwieństwie do innych krajów, które boją się nawet przywołać Jego Imię, my oddajmy Mu cześć w przemówieniach prezydenckich, w proklamacji Dziękczynienia i na wiele innych sposobów – mówił Scalia. - Nie ma w tym nic złego – dodał.Źródło: hyosted.up.org., AP, AS.


 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Rozczarowany
Gratulacje voxclamantis, doprowadziłeś kogoś nie posiadającego zdolności logicznego rozumowania do wyobrażenia że Jezus nie był logiczny :)
Stormer
@voxclamantis: nie brnij dalej bo Twój adwersarz ma kłopoty z elementarną logiką i posunie się do każdego absurdu, żeby tylko jego było na wierzchu. Niektórzy tak mają :-D Wracając do meritum notatki: jakoś kojarzy mi się z hasłem "Gott mit uns".
Rozczarowany
voxclamantis, pisałem o tych faryzeuszach, o których mówił Jezus w Mt23,2-7: "Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi" ___ Czyli co, twierdzisz że Jezus uważał WSZYSTKICH BEZ WYJĄTKU faryzeuszów za obłudnych? A może twierdzisz że Jezus nie mówił logicznie? :)
voxclamantis
@Rozczarowany: chwileczkę, w takim razie z twojej dalszej eksplikacji wynika, że Boga w przestrzeni publicznej honorowali wyłącznie obłudni faryzesze. Czyli Nikodem z Szawłem nie honorowali Boga w przestrzeni publicznej nie będąc obłudnikami. Cóż, to tylko logika. No, albo rzeczywiście nazwałeś wszystkich faryzeuszy obłudnymi, a teraz próbujesz wybrnąć. Z tymi faryzeuszami jest tak samo, jak dziś z duchownymi: wszyscy mają honorować Pana Boga, natomiast tylko ich część honoruje go szczerze i w przestrzeni publicznej. O drugiej części nie powiem, bo nie jest to w mojej kompetencji.
Santiago
Tak, masoneria szkocka wierzy w Boga..tyle że deistycznego.
Naleczxxx
Ameryka jest w kleszczach kliki nienasyconych bankierów. Wielu dobrych Amerykanów ucierpi bo oni prowadzą USA do upadku. Ameryki ,która była kiedyś wzorem dla innych narodów już nie ma Barak jest tylko marionetką.
Rozczarowany
voxclamantis, nie imputuj mi czego nie napisałem. Skoro napisałem: "obłudni faryzeusze", a nie ogólnie "faryzeusze", to znaczy że miałem na myśli tylko tych obłudnych, a nie wszystkich.
Bruno
Ten kraj to typowa Sodoma,niebawem się pewnie przekonamy co za bóg nad tym krajem czuwa. Zresztą już widać znaki.
Dorda
Taaaaa. Na jednej stronie "In God we trust", a na drugiej symbole masońskie. Także widać w jakiego "boga" wierzą amerykanie.
JoBox
@voxclamantis: Jeśli chodzi o prawosławnych to wierzą w tego samego prawdziwego Boga co rzymscy katolicy.
Krzysiek
Mam ponad dwudziesto-pięcio letnie doświadczenie egzystowania w USA. Pan Scalia, religijnie nie różni się od typowego Ameykanina dla niego konstytucja USA to ewangelia. Tam wyznaje się Amerykanizm którego bożkiem jest profit a cnotą sukces i interes.
voxclamantis
A w jakiego boga wierzy "Rossija"? Nazywając tak siebie autor tej rewelacji zdaje się zakładać, że mieszkańcy Rosji en masse wierzą w Boga chrześcijan. Nic bardziej błędnego. Faryzeusze natomiast, jak chce Rozczarowany, nie byli też wszyscy obłudnikami. Nikodem chociażby, czy Szaweł, który był gorliwym, możnaby powiedzieć ideowcem, aż spotkał Jezusa. No i zresztą wyolbrzymianie skrajności w celu podania tego jako kontrargument jest niczym innym, jak czystą manipulacją.
Karoline
"Po czynach sądzić ich będziecie". A czyny owe to ocean krzywd i krwi niewinnie przelanej. Bliżej im do Boga z ryngrafów "Gott mit uns",mściwego Jahwe czy obranego do komitywy Allacha.Już Jego imię na pieniądzu przywodzi na myśl złotego cielca...
Rozczarowany
"Bóg jest łaskawy dla Stanów Zjednoczonych właśnie dlatego, iż Amerykanie honorują go w sferze publicznej" - bardzo ciekawe... Kraj w którym masowo morduje się nienarodzone dzieci, w którym gnębi się chrześcijan za to że sprzeciwiają się promocji dewiacji - dla takiego kraju Pan Bóg miałby być łaskawy? A masowe klęski żywiołowe które nawiedzają USA, to może objaw "łaskawości Bożej"? Nasuwa się porównanie z czasami Jezusa, gdy Pan Bóg nie był łaskawy dla Izraela za zabicie Jezusa, mimo że obłudni faryzeusze przecież honorowali Pana Boga w przestrzeni publicznej.
Rossija
Tylko w którego, w jakiego Boga(boga) wierzą amerykanie, a przynajmniej elity amerykańskie? Bo nie byłbym do końca takie pewien, że w tego samego co i my.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kontakt@pch24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.