DZIŚ JEST:   25   MAJA   2018 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Sakramenty dla poligamistów? Prowokacyjne pytanie kardynała

Sakramenty dla poligamistów? Prowokacyjne pytanie kardynała
Fot. REUTERS/Max Rossi/FORUM

Złagodzenie praktyki Kościoła w Komunii świętej dla rozwodników może przynieść nieoczekiwane skutki. Nie obejmie bowiem jedynie świata Zachodu, lecz także kraje afrykańskie. W części z nich wielożeństwa to norma. Liberalna interpretacja Amoris Laetitia może doprowadzić do dopuszczenia do sakramentów niektórych poligamistów. Wskazał na to znany afrykański hierarcha z Republiki Południowej Afryki.


„Czy jeśli mieszkańcy Zachodu w nieregularnych sytuacjach mogą przyjmować Komunię, powinniśmy powiedzieć poligamistom i innym nieregularnym, że dopuszczamy również ich?", zapytał na Twitterze czarnoskóry kardynał Wilfrid Fox Napier.


Ironiczne pytanie pochodzącego z Republiki Południowej Afryki hierarchy to odpowiedź na kontrowersje wokół adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia. Oderwana od Tradycji interpretacja jednego z jej przypisów prowadzi do dopuszczenia do sakramentów części rozwodników żyjących w nowych związkach.


Jak zauważa watykanista Marco Tosatti problem ten nie ma jedynie marginalnego charakteru. Poligamia jest powszechna wśród katolików w Afryce. Przykładowo obejmuje około połowy małżeństw w Senegalu. Kościół potępia tę praktykę i podczas chrztu nakazuje do wybrania jednej małżonki. Jednak to nie wystarcza. Ponadto część misjonarzy sugeruje odejście od bezwarunkowego potępienia wielożeństwa.


Za liberalizacją praktyki duszpasterskiej wobec osób w związkach niesakramentalnych najintensywniej opowiadali się niemieccy hierarchowie, tacy jak Reinhard Marx czy Walter kardynał Kasper. Jednak Kościół to nie tylko Europa zachodnia. Współcześnie rozwija się głównie w Afryce. Liberalne zmiany mogą prowadzić do zahamowania rozwoju ortodoksyjnego katolicyzmu na afrykańskim lądzie. A także do porażki cywilizacji łacińskiej i powrotu bardziej prymitywnych wzorów rodzinnych.


Marco Tossatti przypomina, że dopuszczenie w pewnych przypadkach osób w ponownych związkach do Komunii świętej jest sprzeczne z nauczaniem świętego Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej Familiaris Consortio. Pochodzący z Polski papież  podkreślał, że ich stan obiektywnie sprzeciwia się unii między Chrystusem i Kościołem. Wskazywał również na zamieszanie i wątpliwości co do nauki Kościoła, jakie u wiernych może wywołać liberalizacja praktyki duszpasterskiej w tej sprawie.


Marco Tossatti twierdzi, że pytanie kardynała Napiera to szósta wątpliwość, dodana do dubiów – wątpliwości wyrażonych przez czterech hierarchów w liście do papieża. Kardynałowie Leo Burke, Joachim Meisner, Walter Brandmüller i Carlo Caffara zadali Franciszkowi pięć pytań.


Dotyczyły one między innymi  możliwości przyjmowania Komunii świętej przez niektórych rozwiedzionych w ponownych związkach  jak również dalszego obowiązywania nauki świętego Jana Pawła II o pewnych czynach jako wewnętrznie złych.


Przed świętami Bożego Narodzenia kardynał Burke zapowiedział, że po okresie Bożonarodzeniowym dojdzie do formalnej korekty konkretnych tez zawartych w adhortacji Amoris Laetitia.                 

Źródła:  rorate-caeli.blogspot.com /  marcotosatti.com

 

mjend 


DATA: 2017-01-12 08:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A może w takim "związku" poligamicznym jest więcej miłości ? Albo poliamorycznym ? Zgroza i zgorszenie publiczne ! Golden skomentował to najlepiej. Na tym właśnie przykładzie widzimy, że poza świętym i nierozerwalnym, sakramentalnym małżeństwem nie ma innego i nie powinny istnieć "usprawiedliwione wyjątki". Wszystko inne to etyka dla ludożerców....ale co zrobić jeśli istnieje ortodoksyjny katolicyzm i nieortodoksyjny katolicyzm ? Jeżeli "wierzę w jeden Święty, Powszechny i Apostolski Kościół", to który to jest ?
ponad 1 rok temu / Józef z Tallina
 
"zahamowania rozwoju ortodoksyjnego katolicyzmu na afrykańskim lądzie" - a cóż to takiego? Ortodoksyjny katolicyzm? - ki czort? Z czym się to je? To my, w Polsce? A jest nieortodoksyjny? Niech zgadnę - w Niemczech? Gdzie głupcami są wierni małżonkowie? Albo może zgodnie z ideologią ekumeniczną np. luteranie są już nieortodoksyjnymi katolikami? Papież by pewnie potwierdził, że Luter to taki nieortodoksyjny katolik. Więc zgodnie z tezą artykułu: na afrykańskim lądzie katolicka ciemna ortodoksja ustąpi świetlanej, miłosiernej katolickiej nieortodoksji zaleconej z Rzymu... No przecież jak Kościół może potępiać cokolwiek, np. takie wielożeństwo. A tak nawiasem: Dla Marca Tossatiego nawet bez nauczania JPII nie wiadomo jaka jest nauka Chrystusa i Jego Kościoła nt. małżeństwa? Św. Piotr się w grobie przewraca.
ponad 1 rok temu / Golden
 
Nie mogę się doczekać korekty kardynała Burke kiedy ona się pojawi .Dziękuję kardynałowi Wilfrid Fox Napier za dobre spostrzeżenie i zapytanie w sprawie poligamistów.
ponad 1 rok temu / Ona
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.