Sakramenty dla poligamistów? Prowokacyjne pytanie kardynała

48710.jpg
Fot. REUTERS/Max Rossi/FORUM

Złagodzenie praktyki Kościoła w Komunii świętej dla rozwodników może przynieść nieoczekiwane skutki. Nie obejmie bowiem jedynie świata Zachodu, lecz także kraje afrykańskie. W części z nich wielożeństwa to norma. Liberalna interpretacja Amoris Laetitia może doprowadzić do dopuszczenia do sakramentów niektórych poligamistów. Wskazał na to znany afrykański hierarcha z Republiki Południowej Afryki.


„Czy jeśli mieszkańcy Zachodu w nieregularnych sytuacjach mogą przyjmować Komunię, powinniśmy powiedzieć poligamistom i innym nieregularnym, że dopuszczamy również ich?", zapytał na Twitterze czarnoskóry kardynał Wilfrid Fox Napier.

Zróbmy to razem!


Ironiczne pytanie pochodzącego z Republiki Południowej Afryki hierarchy to odpowiedź na kontrowersje wokół adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia. Oderwana od Tradycji interpretacja jednego z jej przypisów prowadzi do dopuszczenia do sakramentów części rozwodników żyjących w nowych związkach.


Jak zauważa watykanista Marco Tosatti problem ten nie ma jedynie marginalnego charakteru. Poligamia jest powszechna wśród katolików w Afryce. Przykładowo obejmuje około połowy małżeństw w Senegalu. Kościół potępia tę praktykę i podczas chrztu nakazuje do wybrania jednej małżonki. Jednak to nie wystarcza. Ponadto część misjonarzy sugeruje odejście od bezwarunkowego potępienia wielożeństwa.


Za liberalizacją praktyki duszpasterskiej wobec osób w związkach niesakramentalnych najintensywniej opowiadali się niemieccy hierarchowie, tacy jak Reinhard Marx czy Walter kardynał Kasper. Jednak Kościół to nie tylko Europa zachodnia. Współcześnie rozwija się głównie w Afryce. Liberalne zmiany mogą prowadzić do zahamowania rozwoju ortodoksyjnego katolicyzmu na afrykańskim lądzie. A także do porażki cywilizacji łacińskiej i powrotu bardziej prymitywnych wzorów rodzinnych.


Marco Tossatti przypomina, że dopuszczenie w pewnych przypadkach osób w ponownych związkach do Komunii świętej jest sprzeczne z nauczaniem świętego Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej Familiaris Consortio. Pochodzący z Polski papież  podkreślał, że ich stan obiektywnie sprzeciwia się unii między Chrystusem i Kościołem. Wskazywał również na zamieszanie i wątpliwości co do nauki Kościoła, jakie u wiernych może wywołać liberalizacja praktyki duszpasterskiej w tej sprawie.


Marco Tossatti twierdzi, że pytanie kardynała Napiera to szósta wątpliwość, dodana do dubiów – wątpliwości wyrażonych przez czterech hierarchów w liście do papieża. Kardynałowie Leo Burke, Joachim Meisner, Walter Brandmüller i Carlo Caffara zadali Franciszkowi pięć pytań.


Dotyczyły one między innymi  możliwości przyjmowania Komunii świętej przez niektórych rozwiedzionych w ponownych związkach  jak również dalszego obowiązywania nauki świętego Jana Pawła II o pewnych czynach jako wewnętrznie złych.


Przed świętami Bożego Narodzenia kardynał Burke zapowiedział, że po okresie Bożonarodzeniowym dojdzie do formalnej korekty konkretnych tez zawartych w adhortacji Amoris Laetitia.  



               

Źródła:  rorate-caeli.blogspot.com /  marcotosatti.com

 

mjend 

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: