DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Rodzimowiercy zwierają szeregi. Pogańska ofensywa na katolickiej ziemi

Rodzimowiercy zwierają szeregi. Pogańska ofensywa na katolickiej ziemi
Fot. Michal Kosc / FORUM

Członkowie grupy wyznaniowej - rodzimowiercy, którzy kultywują dawne wierzenia Słowian, na terenie wsi Gajowniki nieopodal Choroszczy, ustawili drewnianą rzeźbę bożka światowida. Obok niej zawiesili na drzewie wizerunek słowiańskiego bóstwa Mokoszy.  W tym nowym miejscu pogańskiego kultu chcą zorganizować w połowie czerwca święto „noc kupały”, podczas którego odprawia się magiczne gusła. 

 

Przed umieszczeniem swoich bożków na terenie wsi Gajowniki, na prywatnej działce rolnej, rodzimowiercy urządzili pogański obrzęd skropienia rzeźb miodem oraz odprawienia nad nimi guseł. Miało to miejsce w nieodległym od Gajownik mieście Choroszcz. Gusła te odprawiono w samym jego centrum. Nie wiadomo czy była to prowokacja, ale miejsce przeprowadzenia obrzędów znajdowało się bardzo blisko zabytkowego parafialnego kościoła. Wśród mieszkańców Choroszczy nie jest tajemnicą, że księża miejscowej parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika sprzeciwiają się kultywowaniu pogańskich guseł, które praktykują rodzimowiercy. Ci zaś nie darzą sympatią wiary katolickiej i szerzej - chrześcijańskiej. Aby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć na fora, na których się wypowiadają.

 

Nowa rzeźba światowida, skropiona obrzędowo miodem przez „kapłana” rodzimowierców, jest kopią wizerunku bożka, który od roku 1998 do roku 2017 stał na Babiej Górze koło Choroszczy. Zimą 2017 roku nieznani sprawcy usunęli tę rzeźbę i, jak się przypuszcza, zniszczyli ją. Rodzimowiercy, którzy przez lata odprawiali wokół rzeźby swoje obrzędy, złożyli wniosek do prokuratury o wyjaśnienie sprawy zniknięcia podobizny bożka. Żądali też ustalenia, gdzie się obecnie znajduje.

 

Wyznawcy chcieli odzyskać rzeźbę słowiańskiego bóstwa. Najpierw sprawę badała policja, ale nie udało się jej ustalić, kto i po co zabrał posąg światowida. Natomiast Prokuratura Rejonowa w Białymstoku odmówiła przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie. W uzasadnieniu odmowy napisano, że wartość rzeźby jest zbyt mała (400 zł), żeby prokuratura mogła przeprowadzić odpowiednie czynności śledcze.

 

W tej sytuacji rodzimowiercy zrzeszeni w zarejestrowanej w kraju organizacji wyznaniowej Rodzimy Kościół Polski, postanowili sporządzić nową figurę światowida. Rzeźba została wykonana na wzór zaginionej podobizny bożka z Babiej Góry. Pierwowzorem obu rzeźb jest wapienny posąg słowiańskiego światowida (IX w.), odnaleziony w połowie XIX wieku w Zbruczu na Ukrainie. Oryginał znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Mierzy on nieco powyżej 2 metrów i waży pół tony. Światowid jest nazwą samego posągu (oznacza „patrzący w cztery strony świata”). Na nim wyryte są wizerunki czterech słowiańskich bóstw – Mokoszy, Łady, Peruna oraz Dadźboga.

 

Nową drewnianą rzeźbę światowida rodzimowiercy ustawili na prywatnej działce rolnej we wsi Gajowniki. Nie podają jednak oni dokładnej lokalizacji pogańskiego „bałwana”. To z obawy, aby nie podzielił on losu poprzedniej rzeźby. Na zdjęciach przedstawiającym nowe miejsce przedchrześcijańskiego kultu widzimy, obsypaną na dole kamieniami rzeźbę światowida, a dalej figurkę bóstwa Mokoszy, zawieszoną na rosochatej sośnie. Na innych zdjęciach, za figurami bożków, na dalszym planie, widoczne są zabudowania gospodarstwa rolnego, na którego terenie utworzono to miejsce pogańskiego kultu.

 

Prawdopodobnie nowej podobizny światowida nie ustawiono na dawnym miejscu - na Babiej Górze, również dlatego że, były protesty miejscowej ludności, w związku z istnieniem w tym miejscu chrześcijańskich pochówków. Na cmentarzu wojennym na Babiej Górze pochowanych jest około 60 żołnierzy I wojny światowej.      

 

Pierwszymi prasłowiańskimi obrzędami, jakie mają być odprawione w nowym miejscu pogańskiego kultu w Gajownikach, będzie „noc kupały”, wydarzenie zapowiadane przez rodzimowierców na 16 – 17 czerwca. U Słowian były to gusła odprawiane w czasie przesilenia letniego. Magicznymi obrzędami próbowano wówczas obłaskawić żywioły ognia i wody, aby chroniły ludność i dobytek przed złymi duchami. Z tej pogańskiej obrzędowości wywodzi się też zwyczaj szukania w noc świętojańską magicznego kwiatu paproci, którego znalezienie, według słowiańskich wierzeń, miało przysporzyć bogactwa. 

 

Rodzimy Kościół Polski, którego członkowie upodobali sobie ziemię choroszczańską na miejsce tworzenia swoich miejsc kultu, to związek wyznaniowy, zarejestrowany w Polsce w roku 1995. Rodzimowiercy kultywują przedchrześcijańskie wierzenia Słowian. Uprawiają kult bóstw takich jak Mokosz (matka ziemia) czy Perun (gromowładny). Nazwę rodzimowiercy tłumaczą jako połączenie dwóch słów – wiara i rodzima (czyli właściwa danej społeczności). Nie wszyscy rodzimowiercy należą do zarejestrowanego oficjalnie Rodzimego Kościoła Polskiego. Wielu określa siebie jako wyznawców „systemu wierzeń etnicznych”. Liczbę rodzimowierców w Polsce określa się na kilka tysięcy.

 

Mieszkańcy Choroszczy oraz Gajownik nie są zadowoleni z faktu, iż w ich okolicy, na terenie parafii, rodzimowiercy znów ustanowili miejsce pogańskiego kultu. Nie chcą w tej sprawie wypowiadać się  dla mediów, jednak w prywatnych rozmowach wyrażali oburzenie, że na ziemiach od wieków chrześcijańskich, wśród mieszkańców przenikniętych wiarą, jak mówili „dzieją się takie rzeczy”. Już od roku 1459 istnieje w Choroszczy parafia katolicka. Od setek lat otacza ona duszpasterską posługą i opieką mieszkańców pięknych choroszczańskich ziem (jest to teren i otulina Narwiańskiego Parku Narodowego). Wielkie zasługi dla rozwoju cywilizacyjnego tego obszaru ma zakon dominikanów, których sprowadzono do Choroszczy w XVII wieku. W centrum miasta do dziś stoi zabytkowy budynek klasztorny. Dominikanie musieli go opuścić wskutek represji carskich prowadzonych przez zaborcę po powstaniu listopadowym.

 

Na działania rodzimowierców, prowadzone na ziemi choroszczańskiej, nie chcą być obojętni członkowie Ruchu Krucjata Młodych. Organizacja ta zrzesza przeważnie studentów, którzy walczą „o restytucję, zachowanie i umocnienie katolickiej tożsamości Polski”. Dlatego Krucjata Młodych 25 kwietnia, przed Urzędem Miejskim w Choroszczy o godzinie 19.00 organizuje powszechne odmawianie modlitwy różańcowej. Organizatorzy zapraszają na Publiczny Różaniec wszystkich chętnych. Ta modlitwa Maryjna w Choroszczy, jak zaznacza Krucjata Młodych, będzie kierowana „przeciwko promocji pogaństwa i jako zadośćuczynienie za poganizację przestrzeni publicznej”.

 

– Przed Urzędem Miejskim w Choroszczy rodzimowiercy odprawiali niedawno pogańskie obrzędy nad figurą bożka światowida oraz gusła przyzywające złego ducha. To jest naszym zdaniem bałwochwalstwo bardzo mocno obrażające Boga. Dlatego w tym samym miejscu, w którym, były one odprawiane, będziemy modlić się na Różańcu, który jest modlitwą skuteczną przy egzorcyzmach. Chcemy też tą wspólną, publiczną  modlitwą przeprosić Boga za to, że był tu obrażany. Jednocześnie chcemy pokazać, że wobec obrazy Boga chrześcijanie nie mogą być obojętni  – powiedział PCh24.pl Maciej Maleszyk z Krucjaty Młodych. 

 

Jak się dowiedzieliśmy, Różaniec ma również być modlitwą przebłagalną za akty profanacji katolickich miejsc świętych w okolicy Tykocina, miasta leżącego blisko Choroszczy. Chodzi tu o sprawę nieznanych sprawców, którzy od przeszło roku dewastują siedem kapliczek „Dróżek Maryjnych”, które pięknie ustawione są wśród pól, łąk i lasów ziemi tykocińskiej. – Profanację kapliczek Maryjnych uznajemy za widoczne, złe duchowe skutki kultu pogańskiego bożka światowida. Dlatego trzeba za to przeprosić Boga i Matkę Bożą  -  powiedział Maciej Maleszyk. 

 

Adam Białous


DATA: 2018-04-23 12:21
AUTOR: ADAM BIAŁOUS
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Inkwizycja i wyprawy krzyżowe były wojnami obronnymi, więc dlaczego ma za nie przepraszać, ignorantko? Homoseksualizm księży jest SPRZECZNY z Doktryną Kościoła Katolickiego, oczywiście że Kościół przeprasza za wszystko co złego wyrządzili ludzie Kościoła naruszając Doktrynę. A świat jest pełen nienawiści, zbrodni i zboczeń przez działalność demonów, któremu cześć oddajecie właśnie wy, więc nie dziwcie się efektom waszej działalności.
3 dni temu / do Maria
 
Profanację kapliczek Maryjnych uznajemy za widoczne, złe duchowe skutki kultu pogańskiego bożka światowida. Dlatego trzeba za to przeprosić Boga i Matkę Bożą - powiedział Maciej Maleszyk. ...a jakie skutki miały inkwizycja , wyprawy krzyzowe , homoseksualizm księzy ...kiedy Maleszyk przeprosi za to ..bo te wyczyny kościoła miały rzeczywisty wpływ na to ,ze swiat jest pełen nienawiści , zbrodni i zboczeń. Co za pkrętny klecha -przynosi tylko ujme prawdziwym katolikom i jak tu chodzic do kościoła na msze prowadzone przez taskiego ,,kapłana". Nie przeszkadza mu judaizm, islam , prawosławie a przeszkadzaja dawne wierzenia Słowian .
4 dni temu / Maria
 
Prawdziwym zagrożeniem są prześladowcy Palestyńczyków i innych sąsiednich i odleglejszych narodów
4 dni temu / realista
 
Paru dziwaków z Choszczna nie zagraża chrześcijaństwu. Pch24 niech się lepiej zajmie starszymi braćmi w wierze. To oni są prawdziwym zagrożeniem.
5 dni temu / zdrowy rozsądek
 
Czy nigdy żadnego człowieka nie przepraszałeś? Czy przepraszanie człowieka jest bałwochwalstwem? Dlatego bzdury piszesz, jakoby z tego zdania wynikał politeizm i bałwochwalstwo. Nikt Maryi nie traktuje jako Boga, lecz właśnie jako świętego, czcigodnego człowieka. I przeprasza Ją nie jako Boga, lecz właśnie jako człowieka.
5 dni temu / do Mike
 
Niech zauważy, że "przepraszając Boga i Matkę Bożą' uznaje politeizm. To bałwochwalstwo, które jest wbrew nauce Chrystusa. Tylko Chrystus (Bóg) może odpuścić grzechy, dlatego że tylko Chrystus jest Bogiem, Maryja natomiast świętym Człowiekiem.
5 dni temu / Mike
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.