DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

„Przestawianie zegarków nie ma sensu”. Ludowcy chcą czasu letniego przez cały rok

Data publikacji: 2017-09-12 08:18
Data aktualizacji: 2017-09-12 09:28:00
„Przestawianie zegarków nie ma sensu”. Ludowcy chcą czasu letniego przez cały rok
By Illymarry (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

PSL ma we wtorek złożyć w Sejmie projekt ustawy, który znosi zmianę czasu – informuje „Rzeczpospolita”. Ludowcy podkreślają, że przestawianie zegarków nie ma sensu.

 

W Polsce jak i w całej UE dwa razy w roku zmieniamy czas. W październiku śpimy godzinę dłużej, w marcu godzinę krócej. PSL chce zrezygnować z czasu zimowego i pozostać tylko przy letnim.

 

Zdaniem Marka Sawickiego z PSL przestawianie zegarków nie ma już żadnego uzasadnienia. – W polskich warunkach klimatycznych jesień staje się koszmarna, bo większość z nas kończy pracę po zmroku. U wielu osób powoduje to problemy z przestawieniem organizmu, a dochodzą do tego kłopoty z transportem publicznym w te dwie noce w roku – mówi.

 

Podobne wnioski znalazły się w raporcie „Zła zmiana", który przed rokiem przygotowały Fundacja Republikańska i Stowarzyszenie Koliber. „Dobrych stron obecnego systemu trudno się doszukać" – napisali autorzy.

 

Nie ma już argumentów ekonomicznych, by utrzymać zmianę czasu, za to są silne zdrowotne, by ją zlikwidować – mówi Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej, jeden z autorów raportu.

 

Propozycja PSL prawdopodobnie nie spotka się z poparciem rządu. Jego przedstawiciele już przed rokiem wypowiadali się negatywnie o pomyśle likwidacji zmiany czasu argumentując, iż porzucenie systemu obowiązującego w całej UE mogłoby spowodować problemy w wymianie gospodarczej. 

 

 

Źródło: rp.pl

luk

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Wolnościowiec
Znów się zapędziłem. Oczywiście w czwartym zdaniu chodziło o to, że "ludowcy w imię komunistycznego bolszewizmu chcą zlikwidować kolejną przestrzeń utworzoną przez prawicę (wprawdzie niemiecką, ale jednak antykomunistyczną prawicę)" - tak miał zdanie brzmieć. Przepraszam raz jeszcze.
Wolnościowiec
Bardzo przepraszam za bzdury. Oczywiście chodziło o wieloletnią tradycję. A faktem jest, że to nie komuniści, a władzę antykomunistycznej III Rzeszy wprowadziły na ziemiach polskich zmianę czasu. Tak więc "ludowcy" w imię antykomunistycznego bolszewizmu chcą zlikwidować kolejną przestrzeń utworzoną przez prawicę (wprawdzie niemiecką, ale jednak antykomunistyczną prawicę). Nie pozwólmy na to! Tym bardziej, że jesteśmy już przyzwyczajeni, a likwidacja zmian może się wiązać być może z chęcią wyhodowania nowego człowieka. Sowieci tworzyli "człowieka sowieckiego", więc ludowcy mogą chcieć "człowieka ludowego". Nie można ufać czerwonym, co dla zmylenia patriotów używają zielonego koloru. Nie chcemy "sojuszu chłopskiego" wiedząc, co znaczył "sojusz robotniczo-chłopski".
Anglia
UK i Portugalia sa na innym czasie niz reszta UE i jakos to wymianie handlowej nie przeszkadza...
Kontra
Nareszcie sensowny pomysl.W pelni popieram. Te zmiany czasu zawsze zaburzaja mi sen. Jetem pewien, ze przez te zmiany czasu i zaburzenia snu jest przez pare dni po zmianie cazu wiecej wypadkow drogowych.
duchowny
Nie lubie chorągiewek PSL ale tu ich popieram. dość tego przestawiania zegarków.
abc
A mnie tam zmiana czasu jak najbardziej odpowiada. PSL tonie i za wszelką cenę chce coś wylansować - mam nadzieję nic im to nie pomoże i odejdą do lamusa jak reszta złogów po PRL.
Niktoś
@Wolnościowiec: Żadna wielowiekowa tradycja. W Polsce wprowadziły ją bolszewickie PRL-owskie rządy. Czas chyba to zlikwidować w ramach dekomunizacji.
stasiu
Panie Wolnościowcu- nie jest wielowiekowa tradycja, ponieważ pomysł sięga zaledwie końca XIX wieku. wielowiekową tradycją było liczenie dna "o poranku","na jutrznię", "na Anioł Pański", "o zachodzie Słońca" itd. Co do mnie, pamiętam a dzieciństwa życie bez zmiany czasu letniego na zimowy (i na odwrót) a do dziś się do owego kretyństwa nie przyzwyczaiłem.
Wolnościowiec
Zmiany czasu mają sens, bo pozwalają zaoszczędzić nie tyle prąd, co pieniądze. To już wielowiekowa tradycja i nie należy jej zmieniać - to wprowadzi pewną rewolucję w życiu kraju. Każdy jest przyzwyczajony do tego, że są w roku dwa dni, kiedy czas "zachowuje się" inaczej, więc po co to zmieniać? Ludowcy, jak sama nazwa sugeruje związek z Polską Ludową, muszą mieć w tym niebezpiecznym pomyśle jakiś bolszewicki cel niczym równie "ludowe" Bataliony Chłopskie walczące nie tylko z antykomunistycznymi Niemcami, ale i z Narodowymi Siłami Zbrojnymi (ale już z Armią Ludową nie walczyły). Nie dajmy się zmanipulować tej niby-chrześcijańskiej chłopskiej prawicy, która w nazwie ma odniesienie i szacunek do bolszewików.
koczis
Niestety, ta zależność od czasu UE to jedyny, mocny argument (nie, żebym był miłośnikiem UE). Poza tym, od samego początku uważam, że przestawianie zegarków to kompletny nonsens.
IzajaszGB
I tu się z "ludowcami" zgadzam ale szczerze mówiąc cienko to widzę. Brukselka nie pozwoli. Oni są gotowi wrzeszczeć, że rezygnacja ze zmiany czasu to zamach na demokrację i na prawa człowieka bo dyskryminuje mniejszość która tej zmiany chce...,
Dan
Czasami i PSL moze sie na cos przydac. Popieram.
adam
a ja chce caly rok czas zimowy i dluzej sie wyspac.
Republikanin
Najwyższy czas na tę dobrą zmianę. Miejmy nadzieję, że przynajmniej tym razem (p)osłowie wykażą się jakimś rozsądkiem.
Kazio
Popieram. Lubię długie letnie wieczory.
OLO
No najwyższy czas
One
Obojętnie jaki bo to i tak rzecz umowna, byle nie zmieniać dwa razy do roku. No ale w tym wypadku "trzeba się dostosować do UE", za przeproszeniem niech rząd przestanie wciskać kit.
Dziadek Jacek
Postuluję o taką zmianę co najmniej od dwudziestu lat. Ciężko o głupszy wynalazek niż kręcenie czasem dwa razy do roku.
PK
Wyznaczać należy wg zenitu. To wyznacza rytm chwalenia Boga. Jest więc i oczywistością w że w państwie katolickim nie byłoby w żadnej zmiany czasu. W ogóle strefy wcale nie wydają się być dziś jeszcze konieczne, a to z uwagi na czas internetowy biegnący niezależnie od położenia geograficznego. Z moich wyliczeń wynika że dla Warszawy to bliżej nam do zimowego, jeśli północ ma być północą.
Zegar
Przez cały rok powinien być czas słoneczny (tzw. zimowy), a nie letni.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.